چ. بهمن ۱ام, ۱۳۹۹

پیروزبخت: مشکلی در بحث کیفیت کالا‌ها نداریم

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون و به نقل از خبرگزاری ایسنا: رئیس سازمان ملی استاندارد با اشاره به وجود تقلب در بسیاری حوزه‌ها در کشور، گفت: در حال حاضر کشور از تقلب در بسیاری زمینه‌ها رنج می‌برد، نه بی‌کیفیتی کالاها.

نیره پیروزبخت امروز (۱۰ بهمن) در جلسه شورای استاندارد استان کرمانشاه با تاکید بر لزوم جاری شدن نظام استاندارد در همه جای کشور گفت: همه دستگاه‌های دولتی و خصوصی موظفند استاندارد را در تمامی حوزه‌های کاری خود پیاده کنند.

پیروزبخت با تاکید بر نقش نظارتی سازمان ملی استاندارد گفت: ما وظیفه‌ای برای اجرای استاندارد نداریم و تنها استانداردها را تدوین کرده و بر اجرای آن توسط دستگاه‌ها نظارت داریم. در همین راستا اگر بطور مثال حادثه‌ای در بحث آسانسورها در دستگاه دولتی یا بیمارستانی یا ساختمان دیگری رخ دهد، دستگاه قضا سهم قصور هر یک از دستگاه‌های دخیل را تعیین می‌کند و ما تنها وظیفه نظارت داریم.

وی با اشاره به تغییر رویکرد استانداردهای بین‌المللی گفت: در حال حاضر استاندارد در سطح بین‌المللی از بحث کالا و خدمات عبور کرده و تمرکز خود را بر حوزه‌هایی مانند حقوق بشر، مسئولیت اجتماعی و حتی در مواردی در بحث مدیریت مبارزه با رشوه قرار داده است.

پیروزبخت افزود: این رویکرد در کشور ما هم در حال پیگیری است و آمادگی داریم در هر حوزه‌ای استانداردها را ارائه دهیم و از دستگاه‌ها می‌خواهیم هر چه در حوزه استاندارد نیاز دارند اعلام کند و ما آماده همکاری هستیم.

پیروزبخت با بیان اینکه رویکرد کشورهای پیشرفته به سمت و سوی استاندارد اختیاری و تشویقی است گفت: باید به این سمت برویم که استاندارد بصورت اختیاری توسط خود تولیدکنندگان رعایت شود و استاندارد اجباری کاهش یابد.

رئیس سازمان ملی استاندارد در ادامه با اشاره به پیشنهاد طرح شده در خصوص تجدید نظر در آئین نامه ۲۸۰۰ مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله گفت: در این زمینه باید هماهنگی‌های لازم با سازمان نظام مهندسی صورت گیرد و باید دقت بیشتری روی مصالح ساختمانی و کیفیت آن صورت گیرد.

وی افزود: اینکه گزارش می‌شود به جای بتن از یونولیت یا خاک در برخی بخش‌های ساختمان‌های مناطق زلزله زده استان کرمانشاه استفاده شده بود، اینجا بحث کیفیت مصالح مطرح نیست و این نمونه بارز تقلب است.

رئیس سازمان ملی استاندارد افزود: متأسفانه این شرایط در سایر حوزه‌ها از جمله بحث مواد غذایی هم وجود دارد و معتقدیم کشور از تقلب رنج می‌برد، نه بی کیفیتی کالاها که تقلب هم با بحث استاندارد فاصله بسیار دارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر بحث تقلب نباشد، مشکل چندانی در بحث کیفیت کالاها نداریم.

پیروزبخت تاکید کرد: در همین راستا باید همه دستگاه‌ها و در زمینه ساخت و ساز از نظام مهندسی بخواهیم جلوی تقلبات را بگیرد.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت موقعیت استان کرمانشاه گفت: ما معتقدیم باید از ظرفیت‌های این استان در تمامی حوزه‌ها استفاده شود و در همین راستا و بویژه بعد از زلزله سال گذشته تمام سعی مان این است که استان را ویژه ببینیم و از هیچ کمک اعتباری و نیروی انسانی دریغ نمی‌کنیم و امیدواریم مسئولین استان هم همکاری لازم را برای گسترش استاندارد در تمامی حوزه‌های استان داشته باشد.

رئیس سازمان ملی استاندارد همچنین بر ضرورت ایجاد نمایندگی استاندارد در مرز سومار استان کرمانشاه تاکید کرد و افزود: با بررسی‌های صورت گرفته ما هم معتقدیم مرز سومار یکی از مرزهای مهم کشور است، اما آنطور که مشخص است تاکنون گمرک رسمی در این مرز مستقر نشده و فعالیت در این منطقه بصورت بازارچه مرزی است

وی افزود: بر اساس قانون ایجاد نمایندگی استاندارد برای بازارچه‌های مرزی الزامی نیست و راه حل قانونی این است که گمرک مرزی با تاکید بر وجود استاندارد در این مرز دایر شود تا سازمان برنامه و بودجه به ما اجازه راه‌اندازی یک نمایندگی جدید بدهد.

پیروزبخت تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به اهمیت این مرز تنها اقدام فوری که می‌توان انجام داد این است که یک شرکت معتبر بازرسی را در این بازارچه مستقر کنیم که به عنوان نماینده سازمان ملی استاندارد فعالیت‌های لازم را برای بحث صادرات در این بازارچه انجام دهد.
“بابک پارسا”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس