ش. مرداد ۹ام, ۱۴۰۰

کارنامه آماری شش ماهه بنادر هرمزگان در سال “رونق تولید”؛

1 دقیقه خوانده شده

۵۰ میلیون تن کالا روی موج صعودی ۴٫۳ درصدی جابجا شد/ترابری ایمن ۹٫۷ میلیون نفر سفر با رشد ۷٫۷درصدی

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از رسیدن حجم عملیات جابجایی کالا در بنادر این استان به مرز ۵۰ میلیون تن با آهنگ رشد۴٫۳ درصدی و ثبت ۹٫۷ میلیون نفر سفر در آب های خلیج فارس با افزایش ۷٫۷ درصدی طی نیمه نخست سالرونق تولیدخبر داد.

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون به نقل از  روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، اله مراد عفیفی پوربا تشریح گزارشی از کارنامه عملیاتی مجموعه بنادر و پایانه های دریایی استان هرمزگان در دوره زمانی شش ماه نخست سال ۹۸ که با عنوانرونق تولیدنامگذاری شده است، اظهار داشت: در این مدت، تخلیه و بارگیری ۴۹ میلیون و ۳۳۸ هزار و۲۷۴ تن کالادر بنادر استان به انجام رسید که رشدی معادل ۴٫۳درصد را شاهد بودیم.

وی اضافه کرد: حجم عمده این عملیات بندری، شامل ۳۲ میلیون و ۴۲۸ هزار و ۲۶۳ تن به کالاهای غیر نفتی با رشد ۶٫۵ درصدی اختصاص دارد و ۱۶ میلیون و ۹۱۰ هزار تن با افزایش مثبت سه دهم درصدی نیز به فرآورده های نفتی مربوط است.

رشد ۱۱ درصدی صادرات غیرنفتی

عفیفی پور حجم صادرات غیرنفتی از طریق بنادر بازرگانی و چندمنظوره این استان در نیمه نخست سال جاری را ۲۰ میلیون و ۲۵۸ هزار و ۲۹۱ تن با رشد ۱۱ درصدی اعلام کرد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از کابوتاژ (کران بری) ۴میلیون و ۹۶ هزار و ۲۰۴ تن کالای غیرنفتی با افزایش ۶٫۴ درصدی و همچنین واردات ۴میلیون و ۲۵ هزار و ۳۱۸ تن از اینگونه کالاها(عمدتا کالاهای اساسی و مواد اولیه کارخانجات و مراکز تولیدی کشور) با افزایش ۱۶درصدی خبر داد.

ترانشیپ کالا روی موج مثبت ۲۱درصدی

وی ادامه داد: یک میلیون و ۷۸۸ هزار و ۷۰۷ تن از این کالاها، با رشد ۲۱ درصدی ترانشیپ و یک میلیون و ۸۱۶ هزار و ۷۸۶ تن نیز ترانزیت شد.

رونق ترانزیت نفتی با رشد چشمگیر ۸۳ درصدی

این مقام مسئول حجم صادرات فرآورده های نفتی در بنادر این استان را شش میلیون و ۲۰۷ هزار و ۸۱۶ تن اعلام کرد و گفت: از آغاز سال ۹۸ تا ابتدای مهرماه جاری، ۴۴ هزار و ۷۲۳ تن، با افزایش چشمگیر ۸۳ درصدی در همسنجی با مدت مشابه سال گذشته، ترانزیت و ۱۰میلیون و ۶۵۵ هزار و ۲۷۸ تن، کابوتاژ شد که در این بخش رشد ۱۱٫۶ درصدی به ثبت رسید.

وی بیان کرد: بنزین، روغنپایه، فورفورال، قیر، کاندنسیت، نفت گاز، نفت کوره، نفت خام و هیدروکربن از جمله انواع فرآورده های نفتی تخلیه و بارگیری شده در این بنادر طی سال جاری بوده است.

تخلیه و بارگیری ۸۰۸ هزار کانتینر در شش ماه

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اشاره به فعالیت بزرگترین و پیشرفته ترین بندر کانتینری ایران(بندر شهید رجایی) در این استان، اظهار داشت: در نیمه نخست امسال، ۸۰۸ هزار و ۹۱۶ TEU کانتینر (هر تی.ای. یو معادل یک کانتینر بیست فوت) در مجموعه بنادر بازرگانی این استان تخلیه و بارگیری شد .

تردد ۳۸ هزار فروند شناور به بنادر

وی از پهلوگیری ۳۸ هزار و ۴۶۲ فروند شناور در بنادر این استان خبر داد و گفت: از این رقم، دو هزار و ۵۵۱ فروند شامل کشتی های بالای هزار تن و ۳۵ هزار و ۹۱۱ فروند از شناورهای پهلو گرفته در این بنادر، زیر هزار تن وزن داشته است.

حرکت کشتی سفرهای دریایی روی موج ۷٫۷ درصدی

عفیفی پور در پایان به جایگاه کلیدی این استان به عنوان پایتخت مسافرت های دریایی ایران اشاره کرد و گفت: ترابری ۹ میلیون و ۶۹۵ هزار و ۷۴۹  نفر سفر در پایانه های دریایی این استان به ثبت رسید که نشانگر رشد مثبت ۷٫۷ درصدی در بخش سفرهای دریایی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *