د. مرداد ۲۴ام, ۱۴۰۱

کتاب مجموعه دستورالعمل های پایش آلاینده ها منتشر شد

1 دقیقه خوانده شده

کتاب مجموعه «دستورالعمل های پایش آلاینده های محیط زیست»با هدف گردآوری روش ها و دستورالعمل های فنی و تخصصی ملاک عمل در سنجش و پایش آلاینده ها توسط دفترپایش فراگیر تهیه شده است.

به گزارش  پایگاه خبری صدای گامبرون به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، این کتاب، حاصل تلاش جمعی کارشناسان دفترپایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست بوده و   می تواند بعنوان کتابی مفید برای متخصصان و کارشناسان مبحث آلودگی ها مورد استفاده قرار گیرد.

گستره کاربرد این کتاب برای پایش آلاینده های منتشره از منابع مختلف در کشور اعم از منابع زیستی و نشر  بوده و از یک سو برای آزمایشگاههای معتمد سازمان حفاظت محیط زیست به منظور اجرای مطلوب خوداظهاری در پایش واحدهای صنعتی و غیرصنعتی و از طرف دیگر برای واحدها و نهادهایی که به نحوی پایش و سنجش کیفی آلاینده ها را بر عهده دارند، قابل استفاده خواهد بود.

لازم به اشاره است که پیشرفت سریع فناوری، پویایی موضوع و بروز آلاینده های نوظهور، ضرورت بروزرسانی و توسعه دستورالعمل ها و روش ها را غیرقابل اجتناب می سازد و  بهبود و ارتقای آن همچنان در دستورکار بخش های تخصصی دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست خواهد بود.  

این کتاب  شامل بخش های سنجش پارامترهای فیزیکوشیمیایی، خاک ، فلزات سنگین، هیدروکربن های نفتی و سموم، آماده سازی نمونه، بیولوژی،  پارامترهای محیطی هوا و صدا، منابع ثابت آلودگی هوا، پایش لحظه ای منابع زیستی و نشر آلاینده، نمونه برداری مشتقات آلاینده های دی اکسین و فوران، روش ها و تجهیزات اندازه گیری آلاینده های محیط زیست، پارامترهای مشمول خوداظهاری در پایش آلودگی و تعرفه دریافت وجه برای خدمات آزمایشگاهی است.

گفتنی است، کتاب مزبور مشتمل بر ۱۳ بخش و ۳۵۲ صفحه در مهر ۱۳۹۷ با مجوز سازمان حفاظت محیط زیست توسط انتشارات حک منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *