س. خرداد ۹ام, ۱۴۰۲

گرامیداشت روز ملی محیط بان در بندرعباس

1 دقیقه خوانده شده

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون

در این مراسم مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان ضمن خیر مقدم به مدعوین در این مراسم وتبریک روز محیط بان افزود: اگر بخواهیم محیط زیست را بهتر بشناسیم می بایست به دو مقوله محیط زیست انسانی و طبیعی بپردازیم . محیط زیست انسانی را با دخل وتصرف و تکاثر بشربواسطه ی توسعه طلبی خود در زمینه های مختلف کشاورزی ، صنعتی وگردشگری  برای ما قابل اهمیت می باشد. امادر بخش محیط زیست طبیعی، آب ، هوا وخاک و دریا و… قابل اهمیت می باشد.

همانطور که می دانیم ۱۲درصد از مساحت کل  مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان می باشدکه می بایست با هدف گذاری مناسب چالش های زیست محیطی استان را برطرف نمائیم . با توجه به وسعت مناطق تحت مدیریت  در هر ۲۰ هزار هکتار یک نیرو محیط بان در استان وجود دارد و این در حالی است که در آمار کشوری به ازای هر ۶ هزار هکتار یک نیرو تعلق می‌گیرد و در خارج  از کشور هر ۲ هزار هکتار یک نیروی محیط بان از مناطق استحفاظی خود  حفاظت می نماید این آمار نشان‌دهنده کمبود شدید نیرو یگان حفاظت محیط‌زیست در کشور و علی الخصوص استان هرمزگان  است.

هرمزگان یکی از استان‌های است که دارای دو اکوسیستم خشکی و دریا بوده و جزو ۷ استان کشور است که این اکوسیستم پهناور و وسیع را داراست.

وی ادامه داد: در استان هرمزگان از ذخایر ژنتیکی گوناگونی برخوردار هستیم که در دریا گونه‌هایی مانند آب‌سنگ‌ها، لاک پشت‌های دریاییِ در معرض انقراض، دلفین‌ها و پستانداران دریایی که در فهرست قرمز جهانی هستند و مواردی مثل ماهی آفانیوس که بی‌نظیر است و بانک ژن این ماهی در گنو است، پرندگان شکاری منحصر به فرد، خرس سیاه بلوچی که شاخص زیستی استان هرمزگان است و سایر گونه ها که در اینجا یافت می‌شوند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان افزود: منابع غنیِ تنوع زیستی و چشم‌اندازهای بی‌بدیل اکوتوریستی را در سواحل به طول بیش از ۲ هزار و۲۰۰ کیلومتر داریم و جزایر ۱۴گانه را داریم که هر کدام اکوسیستم خاص و منحصر به خود را دارد؛ همچنین حدود ۲۱ منطقه تحت مدیریت را داریم که دو تا از آن ها مشترک با استان‌های بوشهر و فارس است و بالغ بر ۹۰۰ هزار هکتار و ۱۲ درصد کل استان است که تحت مدیریت حفاظت محیط زیست است.

مسیحی تازیانی بیان کرد: دو ذخیره زیست کره در استان داریم که قابلیت‌های خاصی دارند و بانک ژن استان هستند و این مسئله استان را منحصر به فرد کرده است که دو بانک ژن هم دریایی و هم در خشکی در گنو و حرا در استان وجود دارد و از مجموع ۲۵ تالاب کشوری ۴ تالاب بین المللی را در استان هرمزگان داریم که حدود ۱۶ درصد کل تالاب‌های کشور را در بر می‌گیرد .

با توجه به مطالب گفته شده ،  محیط زیست استان تنها با ۴۶ نیروی محیط بانی با مشقت ،عشق و علاقه به وظایف سازمانی خود می پردازند . بایک بررسی ساده خواهیم دانست با توجه به کمبود نیرو محیط بانان استان هرمزگان نسبت به نورم جهانی ۱۰برابر و نسبت به نورم ملی ۳ برابر در حفظ وحراست از مناططق تحت مدیریت استان خود تلاش می نمایند . همه ما مسئولین و آحاد جامعه در مقابل نسل آینده مسئولیم و می بایست این امانت الهی (منابع خدادادی ) به آنها بسپاریم .

بایک بررسی ساده از ۳۰۰۰محیط بان کشور، ۵درصد به فیض شهادت نائل آمدند، و ۱۰درصد در جهت حفظ و حراست از مناطق چهارگانه محیط زیست به مقام جانبازی نائل آمدند.

وی ادامه داد: ۲۷درصد کشفیات سلاح های غیرمجاز در کشورتوسط محیط بانان در سال  انجام پذیرفته شده است . ازدیگر اقدامات مهم تصویب لایحه حمایت از محیط بانان با پیگیری بعمل آمده مهم می باشد که جایی دارد از نمایندگان و مسئولین قدردانی شود. 

مسیحی تازیانی ادامه داد: عملکرد یگان حفاظت محیط زیست استان هرمزگان در یکساله ۹۷ و سه ماه اول ۹۸ را بدین شرح اعلام کرد :

شکار غیر مجاز پرندگان : ۱۳۶مورد ، شکار غیر مجاز پستانداران ۷۶ مورد، زنده گیری پستانداران ۱۲مورد ، شروع به شکار ۹۶مورد، سلاح های غیر مجاز کشف شده ۱۱قبضه ، سلاح های مجاز کشف شده ۷۰قبضه و اطفاء حریق ۶مورد می باشد .

وی در سخنان پایانی خود برنقش محیط بانان درحوزه کارشناسی محیط زیست تاکید کرد وی افزود: محیط بانان ما در حوزه محیط زیست انسانی هم به فعالیت می پردازند و در پایش های خود در خصوص صنایع و واحدهای آلاینده اقدامات لازم را انجام میدهند.

در بخش دوم این برنامه با حضور پویافر مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری هرمزگان برگزار شد وی ضمن تبریک گرامیداشت میلاد با سعادت امام رضا (ع) و روز ملی محیط بان افزود: همانطور که شاهد میلاد امام رضا (ع) ضامن آهو مصادف با روز ملی محیط بان در فرهنگ ما محیط بانان می باشد. عزیرانی با سرلوحه قرار دادن عشق وعلاقه باتمام مشقات کاری خود از امنیت زیست محیطی سرزمینمان دفاع می کنند.

خوشابحال آن عزیزانی که در این راه به فیض شهادت نائل آمدند ولی لحظه ای در وظیفه ی سازمانی خود کوتاهی ننموده اند. درهمه ی جای دنیا از افرادی که درراه  حفاظت از محیط زیست تلاش می کنند قدردانی می گردد وامروز فرصتی است تادر کنار شما سبز پوشان وحافظان محیط زیست باشیم واین روز را قدر بدانیم.

وی اظهار داشت : می بایست از ظرفیت های جدیدی مانند سمن ها وفعالین زیست محیطی در خصوص فرهنگ سازی حفاظت از محیط زیست کمک خواست . ازجمله دانشجویان ، اساتید دانشگاه و سایر گروههای مرجع می بایست سازکارمناسبی برای فعالیت ها آن محیا شود ویا حضور پتانسیل  بخش خصوصی و جامعه در این خصوص تاثیرات بسزایی در ارتقاء محیط زیست می تواند داشته باشد.

وی درپایان سخنان خود از کلیه زحمات محیط بانان با توجه وضعیت اقلیمی استان و مشقات شغل آنها تقدیر کرد.

در خاتمه از خانواده های معزز شهدای محیط بان استان ، سه نفر  همیار محیط زیست ، یک نفر محیط بان بازنشسته این اداره کل  ، ۱۷ نفراز محیط بانان استان هرمزگان و ۵ نفر از همکاران این اداره کل در خصوص بحث حجاب و عفاف تقدیر از سوی مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان مورد تقدیر بعمل آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *