ی. مهر ۳ام, ۱۴۰۱

گردهمایی بررسی مسایل و مشکلات محیط بانان با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد

1 دقیقه خوانده شده

گردهمایی بررسی مسایل و مشکلات محیط بانان با حضور عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست، حمید ظهرابی معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی، پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی، سرهنگ جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست، فرماندهان و محیط بانان منتخب استان ها برگزار شد.

به گزارش پایگاه  خبری صدای گامبرون به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست،معاون محیط‌ زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط‌ زیست در این گردهمایی با اشاره به اینکه محیط بانان دو برابر سایر کارمندان کار می‌کنند اما کمتر حقوق می‌گیرند، گفت: نمی‌توانیم از محیط بانان انتظار انجام وظایف لشکری داشته باشیم اما دستمزد آنان را بر اساس الگوی (اشل) پرسنل کشوری پرداخت کنیم.
حمید ظهرابی در این گردهمایی با اشاره به مشکلات معیشتی محیط بانان اظهار کرد: تامین معیشت محیط بانان اولویت جدی سازمان حفاظت محیط‌ زیست است و در این زمینه چند کارگروه در یگان محیط‌ زیست تشکیل شده اما به دلیل محدودیت‌های مالی موجود در کشور اتفاق جدیدی رخ نداده است.
وی افزود: حق کشف معمولا به حساب خزانه واریز می‌شود سپس در قالب بودجه سنواتی در اختیار سازمان محیط‌ زیست قرار می‌گیرد. با توجه به مصوبه‌ای که دولت برای پرداخت این مبلغ داشته انتظار داریم سازمان برنامه و بودجه هر چه زودتر مبالغ مربوط به حق کشف را اختصاص دهد.

 


دستمزد محیط بانان با وظایفشان تناسب ندارد

معاون محیط‌ زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط‌ زیست اظهار کرد: هزینه‌های سازمان حفاظت محیط‌ زیست به دلیل تعمیر خودرو، مخارج آب و برق، تعداد پراکندگی ساختمان‌ها و شبانه روزی بودن پاسگاه‌ها همچنین میزان مصرف بنزین، بالاتر از سایر دستگاه‌هاست اما آنچنان که باید در تقسیمات اعتباری به این مسائل توجه نمی‌شود.
ظهرابی تاکید کرد: با توجه به اینکه هزینه‌های سازمان حفاظت محیط‌ زیست بالاست، اعتبارات تخصیص داده شده صرف این هزینه‌ها می‌شود و طبیعتا باعث می‌شود که پرداختی پرسنل کمتر شود.
معاون محیط‌ زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط‌ زیست با اشاره به لایحه حمایت از محیط بانان و ضرورت تصویب هرچه سریع‌تر این لایحه گفت: در لایحه حمایت از محیط بانان ابتدا به مسائل حقوقی و مزایا اشاره شده بود اما در دولت و مجلس بخش‌های مربوط به حقوق و مزایا حذف شد. از محیط بانان انتظار اجرای وظایف لشکری داریم اما در زمینه حقوق و مزایا در حد و اشل پرسنل کشوری با آنها برخورد می‌شود.
وی ادامه داد: می‌دانیم که امکانات و حقوق محیط بانان پایین است و محیط بانان دو برابر سایر کارکنان کار می‌کنند اما حقوق کمتری دریافت می‌کنند اما با این وجود خواهش می‌کنم که محیط بانان با صداقت، صلابت و عزت نفس وظایف خود را انجام دهند چون محیط بانان آخرین حلقه حفاظتی در عرصه‌های طبیعی کشور هستند که وظیفه خطیر و مهمی به آنان واگذار شده است.

امضای تفاهم نامه با وزارت دفاع برای تجهیز محیط بانان

ظهرابی با اشاره به تامین تجهیزات نوین حفاظتی در سال گذشته اظهارکرد: سعی داریم این تجهیزات در سال جاری نیز تامین شود. تاکید سازمان حفاظت محیط‌ زیست بر تامین خودروها و موتورسیکلت‌ها است. سال گذشته ۱۲ میلیارد تومان از بودجه تالاب‌ها به خرید تجهیزات اختصاص یافت. امسال نیز خرید خودروهای دیزلی را در دستورکار داریم.
وی در ادامه با اشاره به نیاز محیط بانان به خودروهای با کیفیت گفت: خرید تجهیزات خودرویی را هم در قالب مطالباتی که از وزارت دفاع داشتیم و هم در قالب تفاهم‌نامه جدید با وزارت دفاع پیگیری می‌کنیم تا مشکل خودرویی سازمان حل و فصل شود.
ظهرابی تاکید کرد: در زمینه خودروهای مونتاژ داخلی مشکل کیفیت وجود دارد و شرکت‌های تامین خودرو با محدودیت‌هایی مواجه هستند اما با این وجود اولویت ما تامین موتور و خودرو است حتی از ظرفیت‌های بین‌المللی نیز برای تامین امکانات محیط بانی استفاده می‌کنیم.

گارد ساحلی در کشور ایجاد می شود

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در این نشست با اشاره به نیاز کشور به گارد ساحلی گفت: قرار است با همکاری سازمان محیط زیست، بنادر و دریانوردی، شیلات، نیروی دریایی ارتش و سپاه و مرزبانی ، گارد ساحلی ایجاد شود.
پروین فرشچی، افزود: زمانی که سند توسعه دریایی در برنامه ششم توسعه مطرح بود توانستیم ایجاد گارد ساحلی را جا بیندازیم.
وی با تاکید بر لزوم ایجاد گارد ساحلی گفت: بعد از ایجاد گارد، محیط بانان استان های ساحلی که آموزش مسائل دریایی دیده اند جزو گارد ساحلی خواهند شد.
فرشچی تاکید کرد: قطعا به محیط بان متخصص دریایی نیاز داریم و این نیاز بیشتر در ٧ استان ساحلی بسیار محسوس است.
وی ادامه داد:بهتر است سعی شود در دوره های آموزشی برای محیط بانان دوره های آشنایی با مسایل دریایی نیز گنجانده شود که اجرای آن برای ٧ استان ساحلی الزامی است.

محیط بانان مکلف به استفاده از جلیقه هستند

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با اشاره به عدم استفاده محیط بانان از جلیقه های ضد گلوله گفت: بر اساس دستور رییس سازمان محیط زیست محیط بانان مکلف به استفاده از جلیقه هستند.
جمشید محبت خانی افزود: البته این به آن معنا نیست که جلیقه به طور مداوم بر تن محیط بانان باشد بلکه در زمان انجام ماموریت و درگیری استفاده از جلیقه الزامی است.
وی ادامه داد: جلیقه محیط بانان ٢٠٠ گرم سبک تر از جلیقه ناجا است ، بنابراین استفاده از آن زیاد دشوار نیست.بررسی کردیم جلیقه هایی با کارکردهای بسیار بالا حدود ١٨ میلیون تومان قیمت دارد و تلاش می کنیم جلیقه هایی با کارکردهای بهتری تهیه کنیم.

یگان حفاظت محیط زیست، برترین یگان حفاظت کشور

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گفت: بازرسی ناجا با بررسی عملکرد ۱۲ یگان حفاظت کشور، یگان حفاظت محیط زیست را حائز رتبه برتر تشخیص داده است.
سرهنگ جمشید محبت خانی در گردهمایی محیط بانان که به منظور بررسی مسائل و مشکلات محیط بانان در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، اظهار کرد: ستاد کل بر اساس چک لیست‌هایی که به طور نامحسوس داشته، اعلام کرده که عملکرد یگان محیط زیست حائز رتبه برتر است.
وی با اشاره به محیط بانان گفت: امسال ۳۰۰ محیط بان جدید وارد یگان حفاظت محیط زیست می‌شود که تا حدی مشکل کمبود نیروی محیط بان را رفع خواهد کرد.
وی با اشاره به تبدیل دانشکده محیط زیست به دانشکده محیط بانی تاکید کرد: ۳۰۰ محیط بان جدید قبل از ورود به محل خدمت در دانشکده محیط بانی تحت تعلیم و آموزش قرار خواهند گرفت تا با آمادگی بیشتر در مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست حاضر شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *