آرژانتین : مسی در ضربات پنالتی فرانسه را شکست داد و قهرمان جام جهانی شد

آرژانتین لیونل مسی در مسابقه نمایشی ترن هوایی که با ضربه نقطه ای گونزالو مونتیل به پایان رسید، فرانسه را شکست داد. آرژانتین پس از پیروزی مهیج در ضربات پنالتی مقابل فرانسه در فینال حیرت انگیز، قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد.   ضربه نقطه‌ای گونزالو مونتیل، روز یکشنبه پس از تساوی ۳ بر ۳ دو […]

آرژانتین لیونل مسی در مسابقه نمایشی ترن هوایی که با ضربه نقطه ای گونزالو مونتیل به پایان رسید، فرانسه را شکست داد.

آرژانتین پس از پیروزی مهیج در ضربات پنالتی مقابل فرانسه در فینال حیرت انگیز، قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد.

2222

 

ضربه نقطه‌ای گونزالو مونتیل، روز یکشنبه پس از تساوی ۳ بر ۳ دو تیم در پایان وقت‌های اضافه، در ضربات تیراندازی تیم آمریکای جنوبی در ورزشگاه ۸۹۰۰۰ نفری لوسایل قطر، به پیروزی ۴-۲ منجر شد.

تلاش قاطع مونتیئل پس از دفع تلاش کینگزلی کومان فرانسوی توسط امیلیانو مارتینز، دروازه بان آرژانتین و شوت اورلین چوآمنی از کنار دروازه انجام شد.

مسابقه ترن هوایی یکی از فینال‌های عالی تمام دوران بود و میراث درخشان لیونل مسی کاپیتان آرژانتین را تثبیت کرد، با این مربی ۳۵ ساله که تیمش را به اولین قهرمانی در جام جهانی از سال ۱۹۸۶ – و در مجموع سومین قهرمانی هدایت کرد.

او دو گل و سپس یک گل در ضربات اوت به ثمر رساند تا نمایش برتری در تورنمنت قطر داشته باشد، با نمایش یکشنبه بیست و ششمین حضور در جام جهانی رکوردشکنی – آماری که پس از اعلام قبل از بازی به آن اضافه نخواهد شد. فینال که این آخرین جام جهانی او خواهد بود.

در ادامه این بازی اما مسی احتمال بازنشستگی از تیم ملی را فعلا رد کرد.

3333

من می خواهم چند بازی دیگر به عنوان قهرمان جهان انجام دهم. من خوش شانس بودم که هر عنوانی را در دوران حرفه ای ام کسب کردم، این تنها عنوانی بود که از دست داد. من می خواهم این یکی را آنجا [به آرژانتین] ببرم و با بقیه از آن لذت ببرم.

هت تریک امباپه برای قهرمانان بی فایده است
مسی در دقیقه ۲۳ از روی نقطه پنالتی آرژانتین را ۱-۰ پیش انداخت و پس از شروع محکمی که توسط لیونل اسکالونی سرمربی تیم در تبادلات اولیه شروع شد.

آنخل دی ماریا، که برای اولین بار در مرحله حذفی در ترکیب اصلی قرار گرفت، در دقیقه ۳۶ پس از یک توالی گسترده از پاس‌ها، یک ثانیه را اضافه کرد تا نمایش غالب نیمه اول در برابر نمایش بی‌جان از فرانسه را به نمایش بگذارد.

فرانسه که از زمان قهرمانی برزیل در سال ۱۹۶۲ به دنبال تبدیل شدن به اولین کشوری بود که جام جهانی را حفظ می کند، در دوره دوم به مبارزه ادامه داد.

غول های اروپایی تا دقیقه ۶۸ طول کشید تا اولین تلاش خود را برای گلزنی انجام دهند، اما در فاصله ۱۰ دقیقه مانده به پایان، کیلیان امباپه دو گل در فاصله دو دقیقه ای به ثمر رساند تا آرژانتین را در عقب نشینی قرار دهد و بازی را به وقت اضافه بکشاند.

اولین ضربه این بازیکن ۲۳ ساله از روی نقطه پنالتی بود، در حالی که ضربه دوم او یک ضربه والی خیره کننده پس از تعویض هوشمندانه با مارکوس تورام تعویضی بود.

تورام به همراه راندال کولو موانی درست قبل از نیمه به میدان آمدند زیرا دیدیه دشان، مربی، اقدامی قاطعانه برای تغییر حرکت بازی انجام داد.

درخشش امباپه باعث شد تا آرژانتین در حالت عادی به پایان برسد، اما زمانی که مسی در دقیقه ۱۰۸ گل دوم خود را به ثمر رساند و دوباره برتری آرژانتین را به ثمر رساند، بازی دوباره شاهد بود.

ناگفته نماند، هنوز فرصت داشت تا امباپه هت تریک خود را با یک پنالتی در حالی که دو دقیقه وقت اضافه باقی مانده بود، قطعی کند و مطمئن شود که مسابقه با ضربات اوت مشخص می شود.

تلاش‌های عالی امباپه باعث شد که او با ۸ گل در مجموع مسابقات را به عنوان بهترین گلزن به پایان برساند – مسی، هم تیمی‌اش در تیم باشگاهی پاریس سن ژرمن را با یک گل شکست داد.

پس از جف هرست در سال ۱۹۶۶، او دومین مردی است که در فینال جام جهانی هت تریک می کند.

دوره تسلط اروپا به پایان می رسد
پیروزی آرژانتین به چهار پیروزی متوالی تیم های اروپایی در جام جهانی پایان داد.

آخرین قهرمان آمریکای جنوبی برزیل بود، زمانی که ژاپن و کره جنوبی میزبان مسابقات در سال ۲۰۰۲ بودند.

آرژانتین قهرمانی های قبلی خود در جام جهانی را در سال های ۱۹۷۸ و ۱۹۸۶ کسب کرده بود.

در قطر، این کشور از پیروزی خود در کوپا آمریکا در سال گذشته، اولین جام بزرگ خود از سال ۱۹۹۳، حمایت کرد.

برای فرانسه، شکست دومین بار در فاصله پنج جام جهانی است که از زمان شکست ایتالیا در سال ۲۰۰۶، فینال را در ضربات پنالتی شکست می‌دهند.