آغاز تعمیرات سالانه ۵۸ فروند علائم کمک ناوبری شناور در آب‌های هرمزگان/ افزایش سطح ایمنی دریانوردی با پایش دوره‌ای این علائم/ شناورها باید نشانه‌های قابل اطمینانی جهت ناوبری داشته باشند

“اسماعیل مکی‌زاده” اظهارداشت: عملیات تعمیر سالانه ۵۸ فروند بویه از مجموع بیش از ۱۵۰ علائم کمک ناوبری واقع در اقصی نقاط آب‌ها و جزایر این استان توسط شناور بویه گذار حجاز ۶۶ و شناورهای مولتی کت مراد ۱ و ۲ آغاز شده و به مدت یک ماه ادامه دارد. وی با بیان اینکه بخش زیادی […]

“اسماعیل مکی‌زاده” اظهارداشت: عملیات تعمیر سالانه ۵۸ فروند بویه از مجموع بیش از ۱۵۰ علائم کمک ناوبری واقع در اقصی نقاط آب‌ها و جزایر این استان توسط شناور بویه گذار حجاز ۶۶ و شناورهای مولتی کت مراد ۱ و ۲ آغاز شده و به مدت یک ماه ادامه دارد.

وی با بیان اینکه بخش زیادی از تامین ایمنی دریانوردی در آبراه‌ها، به موضوع چراغ‌ها و علائم کمک ناوبری اختصاص دارد، ادامه داد: تعمیرهای دوره‌ای در بازه‌های زمانی ۱۵ روزه، ۲ ماهه، شش ماهه و سالانه انجام می‌گیرد.

معاون دریایی اداره کل بنادر ودریانوردی هرمزگان افزود: در سرویس‌های سالانه، بویه و متعلقات آن به صورت کامل از آب خارج شده و بعد از انجام عملیات خزه تراشی، رنگ‌آمیزی و تعویض قطعات و تجهیزات فرسوده، دوباره در موقعیت خود مستقر می‌شود.

به گفته وی؛ بخش چراغ‌ها و علائم کمک ناوبری اداره ایمنی و حفاظت دریایی اداره‌کل بنادر و دریانوردی تلاش می‌کند با پایش مستمر و دوره‌ای علائم کمک ناوبری مطابق دستورالعمل‌ها و قوانین موسسه بین‌المللی چراغ‌ها و علائم کمک ناوبری و حاصل شدن آماده بکاری مداوم تمامی علائم کمک ناوبری تحت نظارت؛ بالاترین سطح ایمنی دریانوردی برای شناورهای درحال تردد در استان فراهم آورد.

وی خاطرنشان کرد: برای افزایش سطح ایمنی ترددها و کاهش سوانح دریایی، شناورها باید نشانه‌های قابل اطمینانی را به‌صورت مستمر و دائم برای شناسایی مسیر و خطرات بالقوه آن در اختیار داشته باشند.

گفتنی است؛ به تمامی سیستم‌ها، روش‌ها، ابزارها و وسایلی که در محیط خارج از یک شناور به منظور کمک به تعیین موقعیت شناور، تعیین مسیر ایمن و اخطاردهی به شناور در مواقع بروز خطر و یا وجود مانع مورد استفاده قرار می‌گیرد، علائم کمک ناوبری گفته می‌شود.