پ. دی ۳۰ام, ۱۴۰۰

آیین اختتامیه سومین سوگواره تعزیه‌خوانی میناب برگزار شد

1 دقیقه خوانده شده

به همت دفتر تئاتر مردمی بچه های مسجد حوزه هنری هرمزگان و جمعی از دستگاههای اجرایی شهرستان میناب ، آیین اختتامیه سومین سوگواره تعزیه‌خوانی با حضور گروه‌های تعزیه‌خوان و جمعی از مردم و مسئولان و دستگاه‌های فرهنگی در حسینیه حضرت سیدالشهدا (ع) شهوار قدیم میناب برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون ، در این مراسم که با حضور انوشیروان پیش دار رییس حوزه هنری هرمزگان و جمعی از مسئولان دستگاههای اجرایی میناب برگزار گردید ، علی رضایی ، نویسنده و پژوهشگر هرمزگانی با بیان این که آشنایی با آئین ‌ها و حفظ و صیانت از عزاداری‌های سنتی باید برای آحاد مردم به یک دغدغه تبدیل شود، بر لزوم ورود قشر جوان و نوجوان به این عرصه تاکید کرد و گفت : با وجود ماهواره و اینترنت ، تهاجم فرهنگی و فضای آلوده‌ ای در دنیا شکل گرفته اما امروز حضور جوانان و نوجوانان شهرستان میناب در این برنامه فرهنگی و دینی ، بسیار چشمگیر و قابل تحسین است.
این پژوهشگر استان در ادامه هدف از برگزاری این سوگواره را حفظ آیین‌ها و سنت‌های عزاداری منطقه و انتقال آن به نسل جوان و نوجوان عنوان کرد و اظهار داشت : در میناب آئین‌های فراوانی وجود دارد که به صورت شفاهی و سینه به سینه نقل شده که بسیاری نیز متاسفانه در اثر بی‌توجهی و گذر زمان به فراموشی سپرده شده‌اند.
رضایی افزود : افرادی که در بخش‌های مختلف تعزیه مانند شبیه‌خوانی، تعزیه‌خوانی و … ایفای نقش می‌کنند، باید آگاه باشند که مردم از آن‌ها الگوبرداری می‌کنند. لذا شایسته است که معرفت در رفتار، گفتار و کردار این قشر از جامعه هویدا باشد.
سومین سوگواره تعزیه‌خوانی میناب با اجرای گروههای مختلف تعزیه خوان ، به همت دفتر تئاتر مردمی بچه‌های مسجد حوزه هنری هرمزگان و همکاری و مشارکت فرمانداری ویژه میناب، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میناب ، شهرداری و شورای اسلامی شهر میناب، شورای اسلامی و دهیاری روستای شهوار قدیم به مدت شش روز در روستای شهوار قدیم میناب برگزار شد.
در پایان این مراسم با حضور جمعی از مسئولان دستگاه‌های فرهنگی، از هیئت‌های تعزیه‌خوان و پیشکسوتان تعزیه ، تجلیل شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *