اجرای نمایشهای عاشورایی وآیینهای عزاداری توسط هنرمندان تئاتر میناب

با توجه به حضور کثیر هنرمندان تئاتر ، شهر میناب همواره در برپایی نمایش های آیینی در استان هرمزگان پیشتاز بوده است. به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون به نقل از روابط عمومی حوزه هنری استان هرمزگان ، انوشیروان پیش دار رئیس حوزه هنری استان ﺿﻤﻦ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﺑﻪ ﺟﺎﯾﮕﺎﻩ ﻓﺮﻫﻨﮓ عاشورایی در بین مردم هرمزگان […]

با توجه به حضور کثیر هنرمندان تئاتر ، شهر میناب همواره در برپایی نمایش های آیینی در استان هرمزگان پیشتاز بوده است.

۲۲۲ 1
WhatsApp Image 2019 09 11 at 09.29.19
WhatsApp Image 2019 09 11 at 09.29.22

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون به نقل از روابط عمومی حوزه هنری استان هرمزگان ، انوشیروان پیش دار رئیس حوزه هنری استان ﺿﻤﻦ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﺑﻪ ﺟﺎﯾﮕﺎﻩ ﻓﺮﻫﻨﮓ عاشورایی در بین مردم هرمزگان اظهار داشت : تعزیه می‌تواند ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﯾﮏ ﻧﺸﺎﻥ ﺑﺮﺍﯼ استان هرمزگان ﻣﻌﺮﻓﯽ ﺷﻮﺩ ﭼﺮﺍ ﮐﻪ استعدادها و پتانسیل بسیار زیادی در این منطقه از کشور نهفته است.

وی تصریح کرد: ﺗﻮﺟﻪ ﻭﯾﮋﻩ ﻣﺴﺌﻮﻻﻥ ﺍﺳﺘﺎﻧﯽ ﺑﻪ ﺟﺎﯾﮕﺎﻩ ﻫﻨﺮ ﻭ ﻓﺮﻫﻨﮓ غنی هرمزگان می‌تواند ﺑﺎﻋﺚ ﺷﮑﻮﻓﺎﯾﯽ ﻫﺮﭼﻪ ﺑﻬﺘﺮ ﺍﯾﻦ ﻫﻨﺮ ارزنده ﻭ اثرگذار ﺑﺎﺷﺪ.

پیش دار اضافه کرد: هنرمندانی ﮐﻪ ﺩﺭ ﺭﺍﻩ ﺗﻌﺎﻟﯽ ﻭ ﭘﯿﺸﺮﻓﺖ مقوله ﻓﺮهنگ و هنر هرمزگان ﺗﻼﺵ می‌کنند شایسته تقدیرند زیرا آنان نیاز هنری و خواسته‌ای را که مردم علاقه‌مند آن هستند را ارائه می‌کنند.

وی تصریح نمود : متولیان فرهنگ و هنر استان باید ﺩﺭ ﺭﺍﺳﺘﺎﯼ ﺣﻤﺎﯾﺖ و پشتیبانی برنامه‌های مذهبی و اشاعه فرهنگ ایثار و شهادت اهتمام نمایند و حوزه هنری استان هرمزگان در اجرای آیینهای مذهبی و برنامه های عاشورایی ، همواره حامی و پشتیبان هنرمندان بوده است.

حبیب اله ناصری مدیر دفتر تئاترخیابانی استان هرمزگان نیز طی سخنانی افزود : شهر میناب همواره در برپایی نمایش های آیینی و عاشورایی در استان هرمزگان پیشتاز بوده است.

وی در ادامه اظهار داشت : تعزیه و آیینهای نمایشی در ایام سوگواری دهه محرم هر ساله با حضور جمع کثیری از هنرمندان تئاتر میناب برای علاقه مندان و عموم مردم اجرا می شود .

ناصری افزود : در بخشی از این آیینهای عزاداری ، هنرمندان تئاتر واقعه بعد از روز عاشورا را به نمایش می گذارند .

آنجا که نبرد در میدان به پایان رسیده و سپاهیان و یزیدیان ، اهل بیت امام حسین (ع) را به اسارت گرفته اند . سرها را به نیزه کرده و با هلهله و رجز خوانی در حرکتند . در طول مسیر هر کدام از فرماندهان رجز خوانی کرده و از جنایاتی که در کربلا انجام داده اند می گویند.

مدیر دفتر تئاترخیابانی استان هرمزگان افزود : این نمایش عظیم با حضور جمع کثیری از هنرمندان تئاتر و تعزیه خوانان میناب ، از محله بی بی نازنینی آغاز و پس از طی مسیری به حسینیه لب رودخانه رسیده و با سوزاندن نمادین خیمه های اباعبدالله حسین (ع) خاتمه می یابد .

وی تصریح نمود : شهرستان میناب در هنر نمایش و به ویژه تعزیه خوانی و آیینهای عزاداری از قدیم الایام شهره بوده است و نسل امروز نیز با این پشتوانه قوی توانسته است، برای هموار کردن راه آینده به خوبی از این موهبت استفاده کند