ی. مرداد ۲۳ام, ۱۴۰۱

اجرای نمایشهای عاشورایی وآیینهای عزاداری توسط هنرمندان تئاتر میناب

1 دقیقه خوانده شده

با توجه به حضور کثیر هنرمندان تئاتر ، شهر میناب همواره در برپایی نمایش های آیینی در استان هرمزگان پیشتاز بوده است.

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون به نقل از روابط عمومی حوزه هنری استان هرمزگان ، انوشیروان پیش دار رئیس حوزه هنری استان ﺿﻤﻦ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﺑﻪ ﺟﺎﯾﮕﺎﻩ ﻓﺮﻫﻨﮓ عاشورایی در بین مردم هرمزگان اظهار داشت : تعزیه می‌تواند ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﯾﮏ ﻧﺸﺎﻥ ﺑﺮﺍﯼ استان هرمزگان ﻣﻌﺮﻓﯽ ﺷﻮﺩ ﭼﺮﺍ ﮐﻪ استعدادها و پتانسیل بسیار زیادی در این منطقه از کشور نهفته است.

وی تصریح کرد: ﺗﻮﺟﻪ ﻭﯾﮋﻩ ﻣﺴﺌﻮﻻﻥ ﺍﺳﺘﺎﻧﯽ ﺑﻪ ﺟﺎﯾﮕﺎﻩ ﻫﻨﺮ ﻭ ﻓﺮﻫﻨﮓ غنی هرمزگان می‌تواند ﺑﺎﻋﺚ ﺷﮑﻮﻓﺎﯾﯽ ﻫﺮﭼﻪ ﺑﻬﺘﺮ ﺍﯾﻦ ﻫﻨﺮ ارزنده ﻭ اثرگذار ﺑﺎﺷﺪ.

پیش دار اضافه کرد: هنرمندانی ﮐﻪ ﺩﺭ ﺭﺍﻩ ﺗﻌﺎﻟﯽ ﻭ ﭘﯿﺸﺮﻓﺖ مقوله ﻓﺮهنگ و هنر هرمزگان ﺗﻼﺵ می‌کنند شایسته تقدیرند زیرا آنان نیاز هنری و خواسته‌ای را که مردم علاقه‌مند آن هستند را ارائه می‌کنند.

وی تصریح نمود : متولیان فرهنگ و هنر استان باید ﺩﺭ ﺭﺍﺳﺘﺎﯼ ﺣﻤﺎﯾﺖ و پشتیبانی برنامه‌های مذهبی و اشاعه فرهنگ ایثار و شهادت اهتمام نمایند و حوزه هنری استان هرمزگان در اجرای آیینهای مذهبی و برنامه های عاشورایی ، همواره حامی و پشتیبان هنرمندان بوده است.

حبیب اله ناصری مدیر دفتر تئاترخیابانی استان هرمزگان نیز طی سخنانی افزود : شهر میناب همواره در برپایی نمایش های آیینی و عاشورایی در استان هرمزگان پیشتاز بوده است.

وی در ادامه اظهار داشت : تعزیه و آیینهای نمایشی در ایام سوگواری دهه محرم هر ساله با حضور جمع کثیری از هنرمندان تئاتر میناب برای علاقه مندان و عموم مردم اجرا می شود .

ناصری افزود : در بخشی از این آیینهای عزاداری ، هنرمندان تئاتر واقعه بعد از روز عاشورا را به نمایش می گذارند .

آنجا که نبرد در میدان به پایان رسیده و سپاهیان و یزیدیان ، اهل بیت امام حسین (ع) را به اسارت گرفته اند . سرها را به نیزه کرده و با هلهله و رجز خوانی در حرکتند . در طول مسیر هر کدام از فرماندهان رجز خوانی کرده و از جنایاتی که در کربلا انجام داده اند می گویند.

مدیر دفتر تئاترخیابانی استان هرمزگان افزود : این نمایش عظیم با حضور جمع کثیری از هنرمندان تئاتر و تعزیه خوانان میناب ، از محله بی بی نازنینی آغاز و پس از طی مسیری به حسینیه لب رودخانه رسیده و با سوزاندن نمادین خیمه های اباعبدالله حسین (ع) خاتمه می یابد .

وی تصریح نمود : شهرستان میناب در هنر نمایش و به ویژه تعزیه خوانی و آیینهای عزاداری از قدیم الایام شهره بوده است و نسل امروز نیز با این پشتوانه قوی توانسته است، برای هموار کردن راه آینده به خوبی از این موهبت استفاده کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *