اراده قوی دولت سیزدهم برای توسعه سواحل مکران/ مشارکت استان‌های همجوار در کنار قطب‌های اقتصادی استان‌های ساحلی براساس سند بالادستی

“علی فتحی” در حاشیه چهارمین نشست کمیته راهبری مجتمع بندری مکران در بندر شهید رجایی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: همه دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی مکلف هستند در راستای تحقق و اجرای فرمایشات رهبر معظم انقلاب و اهداف دولت سیزدهم در منطقه مکران همفکری و همکاری تنگاتنگی داشته باشند. وی در خصوص اقدامات سازمان بنادر […]

“علی فتحی” در حاشیه چهارمین نشست کمیته راهبری مجتمع بندری مکران در بندر شهید رجایی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: همه دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی مکلف هستند در راستای تحقق و اجرای فرمایشات رهبر معظم انقلاب و اهداف دولت سیزدهم در منطقه مکران همفکری و همکاری تنگاتنگی داشته باشند.

وی در خصوص اقدامات سازمان بنادر و دریانوردی در راستای رونق معیشت مردم ساحل‌نشین و مناطق کمترتوسعه یافته شرق هرمزگان از جمله روستای بُنجی ادامه داد: در این راستا نشست‌های مختلفی برگزار و برای توسعه این منطقه تمهیداتی برای احداث و تکمیل مجتمع بندری مکران  انجام گرفته و در جلسه امروز نیز شرح وظایف دستگاها درچارچوب  بازه زمانی   مشخص تعیین تا انجام امور مربوط به احداث این مجتمع بندری شتاب بیشتری ی بگیرد .

معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی بیان کرد: در محور نخست بحث انتقال روستاهایی که در این مسیر هستند مطرح شد مبنی بر اینکه این روستاها با یک شرایط مناسبی به یک مکان جدید منتقل شوند.

فتحی افزود: برای اینکه بتوانیم در این منطقه که به عنوان قطب اقتصادی تعریف شده بندر بزرگی را در راستای تسهیل حمل‌و نقل دریایی برای صنایع مختلفی که در این مکان سرمایه‌گذاری خواهند داشت، ایجاد شود همه تمهیدات باید درنظر گرفته شود.

وی در بحث جانمایی مطالعات مدیریت یکپارچه در این بندر نیز گفت: بحث مطالعات مدیریت یکپارچه سواحل  از سال ۸۳ در راستای توسعه اقتصاد در بخش نوار ساحلی شروع شده و در سال ۹۲ در شورای عالی شهرسازی تصویب و تا کنون کار تدقیق در هفت استان ساحلی انجام شده است.

عضو هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: براساس این رویکرد، قطب‌های اقتصادی که در نواحی ساحلی تعریف می‌شود، بحث مطالعات مدیریت یکپارچه آن انجام خواهد شد و همچنین براساس سند بالادستی افزون بر ۸۵۰ سازه مرتبط با این بخش مجوز گرفته‌اند تا امکان فعالیت در توسعه اقتصاد دریامحور را داشته باشند.

فتحی خاطرنشان کرد: براساس سند بالادستی استان‌های همجوار و پشتیبان نیز در کنار قطب‌های اقتصادی استان‌های ساحلی در ارزش افزوده‌‌ای که باید ایجاد شود، مشارکت داشته باشند.

گفتنی است؛ چهارمین نشست کمیته راهبری مجتمع بندری مکران با حضور “سجاد جلالی” سرپرست دفتر حقوقی وزارت راه و شهرسازی، “علی فتحی” عضو هیات عامل، معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی و جمعی از مدیران استانی در سالن جلسات اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان برگزار شد.