ارسال ۱۷۴۵ اثر به جشنواره ملی دانش سنتی محیط‌زیست

۱۷۴۵ اثر توسط ۲۶۰ نفر هنرمند به دبیرخانه جشنواره عکس و پوستر دانش سنتی محیط‌زیست ارسال شده است.

معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: اولین جشنواره ملی عکس و پوستر به همت حفاظت محیط‌زیست استان چهارمحال‌وبختیاری با همکاری حوزه هنری این استان و حمایت معاونت آموزش و مشارکت‌های مردمی حفاظت محیط‌زیست کشور در قالب طرح پرچمداری این معاونت برگزار شد.

وی افزود: از مجموع ۱۷۴۵ اثر دریافت شده، ۱۲۵۹ اثر در بخش عکس حرفه‌ای، ۳۱۱ اثر در بخش عکس گوشی تلفن هوشمند(موبایلی) و ۱۱۵ اثر در بخش پوستر بوده‌است.

نورالله مرادی از برگزاری اولین همایش ملی دانش سنتی محیط‌زیست در ایران خبر داد و افزود: برای اولین بار در کشور قصد داریم به‌طور نظام‌مند دانش‌های سنتی کشور که مرتبط با حفظ محیط‌زیست هستند را شناسایی و مستند‌سازی کنیم.

سخنگوی سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور افزود: همایش علمی در این زمینه با همکاری و به میزبانی دانشگاه شهرکرد و حمایت یونسکو و همکاری سایر ارگان‌های دولتی و خصوصی در تاریخ‌های ۲۸ و ۲۹ فروردین‌ماه سال آتی در شهرکرد برگزار خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان نیز در ارتباط با برگزاری جشنواره عکس و پوستر دانش سنتی محیط‌زیست گفت: این جشنواره از اوایل شهریور آغاز شد و تا پایان آذرماه علاقمندان فرصت شرکت در این رویداد را داشتند.

سعید یوسف‌پور افزود: استفاده از دانش سنتی، اگرچه موضوع جدیدی نیست ولی اهمیت کاربرد آن و تلفیق با دانش مدرن در کشور ما به‌ویژه در حوزه‌های مرتبط با محیط‌زیست مغفول مانده است. وی با اشاره به دشواری در به تصویر کشیدن دانش سنتی محیط‌زیست در قالب آثار هنری بیان کرد: برای افزایش دانش شرکت کنندگان در جشنواره، همچنین بالا بردن کیفیت آثار هنری، دبیرخانه جشنواره با کمک اساتید این رشته، کارگاه‌های تولید پوستر و عکس و وبینارهای آموزشی را برگزار کرده است.

یوسف‌پور با اشاره به فعالیت‌های دبیرخانه ملی دانش سنتی محیط‌زیست مستقر در اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان چهارمحال‌وبختیاری تصریح کرد: انتشار فراخوان شناسایی و معرفی صاحبان و محققان دانش سنتی محیط‌زیست، برگزاری اولین رویداد استارت‌آپ ویکند، برگزاری رویداد ایده‌پردازی و برگزاری جشنواره و همایش دانش سنتی محیط‌زیست بخشی از فعالیت‌های این دبیرخانه در قالب طرح پرچمداری این استان است.

احسان قائدی رئیس حوزه هنری استان چهارمحال‌وبختیاری نیز برگزاری رویداد جشنواره عکس و پوستر دانش سنتی محیط‌زیست را گامی ارزشمند به‌منظور آشنایی مردم با دانش غیرمکتوب خواند و گفت: به‌زودی آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره داوری و نفرات برتر هر بخش معرفی خواهند شد.

وی با اشاره به اهمیت ارایه مفاهیم محیط‌زیستی با کمک هنر، تصریح کرد: آثار راه یافته به این جشنواره در نمایشگاهی که سال آینده همزمان با برگزاری همایش دانش سنتی محیط‌زیست در دانشگاه شهرکرد برگزار می‌شود به نمایش در می‌آیند.