استاندار هرمزگان در آیین آغاز عملیات اجرایی تکمیل موج‌شکن فاز نخست بندر نخل ناخدا خبر داد:

اعتبار ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی برای تکمیل بندر نخل ناخدا استاندار هرمزگان با بیان اینکه ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل و بهره‌برداری از بندر نخل ناخدا درنظر گرفته شده است، گفت: برای تکمیل فاز نخست این بندر اعتباری حدود ۱۳۵ میلیارد تومان پیش بینی شده است. مهدی دوستی استاندار هرمزگان […]

اعتبار ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی برای تکمیل بندر نخل ناخدا

استاندار هرمزگان با بیان اینکه ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل و بهره‌برداری از بندر نخل ناخدا درنظر گرفته شده است، گفت: برای تکمیل فاز نخست این بندر اعتباری حدود ۱۳۵ میلیارد تومان پیش بینی شده است.

مهدی دوستی استاندار هرمزگان روز چهارشنبه ۲۳ آذر ماه در آیین آغاز عملیات اجرایی تکمیل موج‌شکن فاز نخست بندر نخل ناخدا اظهار داشت: هرمزگان پایتخت گردشگری دریایی ایران بوده و باید این موقعیت را توسعه دهیم.

وی بیان داشت: پروژه نخل ناخدا در یک مقطع متوقف شده بود اما اکنون علاوه براینکه می‌خواهیم  موج‌شکن این بندر را با یک قرارداد حدود ۱۳۵ میلیارد تومانی تکمیل کنیم، مذاکراتی هم با سرمایه‌گذاران داشتیم تا ظرفیت‌های این منطقه را ببینند و سرمایه‌گذاری انجام دهند که در این بخش هم ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان درنظر گرفته شده است.

دوستی اشاره کرد: صرفا به این تک پروژه اتکا نشده و در قالب یک اکوسیستم دریایی دیده شده و علاوه بر بندر نخل ناخدا قرار است پروژه‌های شهید حقانی و جزیره هرمز هم در گام نخست در قالب یک اوکسیستم کار کنند.

به گفته دوستی؛ در قدم بعدی قرار است بندر خمیر، تالاب و قشم هم به این اکوسیستم اضافه شوند.

وی اضافه کرد: باید زیر ساخت این طرح به عنوان پله اول انجام و تکمیل شود تا آمادگی واگذاری به سرمایه‌گذاران را داشته باشد.

استاندار هرمزگان ادامه داد: بندر نخل ناخدا، طرح خوبی است چون هتل و تفریحات دریایی ویژه و به‌روزی در طول این مسیر دیده شده است و امیدواریم تا می‌توانیم فاصله بین طراحی و اجرای طرح‌ها را کم کنیم، تقریبا تمامی تفریحاتی که در دنیا وجود دارد مطالعه شده و درواقع بیش از ۶ ماه زمان برای این منظور صرف شده است.

استاندار هرمزگان گفت: با حساسیت زیاد و جلسات متعددی به این طرح رسیدیم چون اعتقاد داریم مردم ایران و هرمزگان شایسته بهترین ها هستند و در همین راستا هم حرکت کردیم و سطح عالی را درنظر گرفتیم.

وی افزود: علت وقفه‌ای که در این پروژه رخ داد، نبود منابع مالی به میزان کافی و اینکه این بندر به عنوان یک پروژه تعریف شده بود نه یک طرح کامل، اما از آذر ماه امسال این طرح در دستور کار قرار گرفت و همه پای کار هستند تا این پروژه تکمیل شود.

شایان ذکر است؛ بندرگاه چند منظوره نخل ناخدا از طرح‌های منحصر بفرد بندری کشور قلمداد می‌شود که با هدف کاهش ترافیک دریایی، دسترسی آسان به جزیره هرمز، ایمن‌سازی سفرهای دریایی و رونق گردشگری ساحلی و دریایی در منطقه شرق بندرعباس در دست احداث است که با بهره‌برداری کامل از این طرح فاصله ۱۹ کیلومتری بندرعباس به جزیره هرمز به ۱۰ کیلومتر کاهش پیدا می‌کند.