د. مرداد ۲۴ام, ۱۴۰۱

استان تهران رکورددارِ سقط جنین در کشور

1 دقیقه خوانده شده

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون : پزشکی قانونی تعداد مجوز‌های صادر شده برای سقط جنین در چهار ماه نخست امسال را حدود ۳ هزار مجوز اعلام کرد.

در چهار ماهه نخست سال جاری از کل مراجعین سقط جنین درمانی، ۲ هزار و ۹۷۸ نفر مجوز دریافت کردند اما ۸۰۲ نفر فاقد شرایط لازم برای دریافت این مجوز بودند همچنین از کل مراجعین، ۲۰۶ نفر نیز بعد از نخستین مراجعه، پرونده خود را تا قبل از ۱۹ هفتگی پیگیری نکردند.

حدود ۳ هزار نفر مجوز سقط جنین دریافت کرده‌اند

بنابر اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور،، تعداد مجوزهای صادر شده در چهار ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۱٫۴ داشته و تعداد مجوزهای سقط جنین صادر شده در چهار ماهه اول سال قبل ۲ هزار و ۹۳۸ مورد مورد بوده است.

در این مدت استانهای تهران با ۶۳۶، خراسان رضوی با ۴۱۶ و خوزستان با ۳۴۲ نفر بیشترین آمار مراجعین سقط جنین درمانی را داشتند.

صدور مجوز، تنها تا پیش از ۱۹ هفتگی جنین

یادآور می‌شود مجوز سقط درمانی بر اساس ماده واحده قانون سقط جنین درمانی مصوب سال ۱۳۸۴ مجلس شورای اسلامی و آیین‌نامه اجرایی آن بر عهده سازمان پزشکی قانونی کشور است و بر اساس آنچه در قانون مورد تأکید قرار گرفته تنها در صورت داشتن شرایط خاص برای مادر باردار صادر می‌شود که مهمترین آن سن بارداری کمتر از ۱۹ هفته است به بیان دیگر اگر سن باردای از ۱۹ هفته گذشته باشد به دلیل ولوج روح در جنین، امکان صدور مجوز سقط به هیج وجه وجود نخواهد داشت.

علاوه بر سن بارداری باید وجود ناهنجاری در جنین که بعد از تولد موجب حرج مادر شود یا بیماری مادر به نحویکه ادامه بارداری برای او خطر جانی به همراه داشته باشد توسط سه پزشک متخصص به تأیید برسد تا پزشکی قانونی نسبت به صدور مجوز اقدام کند.

بنابراین، این تصور که تمام ناهنجاری‌های موجود در جنین یا هر بیماری مادر به صدور مجوز سقط می‌انجامد تصوری کاملاً نادرست است زیرا تنها ناهنجاری‌های جنینی که موجب حرج مادر شود یا بیماری‌هایی که در صورت ادامه بارداری برای مادر خطر جانی به همراه داشته باشد به صدور مجوز منجر خواهد شد.
“بابک پارسا”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *