اطلاعیه اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان در خصوص تلفات ماهیان درشهرستان میناب

به گزارش صدای گامبرون به نقل از  اداره روابط عمومی و امور رسانه حفاظت محیط زیست هرمزگان در پی انتشار تصاویری در فضای مجازی مبنی بر به گل افتادن ماهیان در آبگیری فصلی در روستای گرازویه از توابع شهرستان میناب اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان پس از بررسی موضوع و با مشورت اداره شیلات […]

به گزارش صدای گامبرون به نقل از  اداره روابط عمومی و امور رسانه حفاظت محیط زیست هرمزگان

در پی انتشار تصاویری در فضای مجازی مبنی بر به گل افتادن ماهیان در آبگیری فصلی در روستای گرازویه از توابع شهرستان میناب اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان پس از بررسی موضوع و با مشورت اداره شیلات شهرستان تصمیم به انتقال ماهی ها به مخازن آب گرفتند. سد میناب گزینه دیگری برای این منظور بود که به دلیل رعایت جوانب احتیاط و پیشگیری از انتقال احتمالی عوامل بیماری زا رد شد. با هماهنگی انجام شده در صبح روز سه شنبه محیط بانان و کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست شهرستان میناب به اتفاق کارشناسان اداره شیلات شهرستان، دهیار روستای گرازوئیه و تعدادی از فعالین محیط زیست در محل حضور یافتند، اما طبق بررسی ها بجز تعدادی ماهی کوچک تلف شده هیچ ماهی بزرگ و زنده ای در این محدوده یافت نشد. بنا بر اظهارات دهیار روستا طی شب گذشته ماهی ها توسط مردم محلی احتمالاً به منظور ارتزاق جمع آوری شده اند.

لازم به ذکر است این آبگیر فصلی که در شش ماهه دوم سال طی بارش هایی آبگیری می شود در بارندگی های بالاتر از نرمال زمستان گذشته با حجم بالایی از آب سرریز شده از سد میناب نیز تغذیه شد که احتمالاً ماهی های مذکور بدین طریق وارد این محدوده شده بودند. به طور کلی آبگیرها، تالاب ها و رودهای فصلی با شروع فصل کم بارش و گرم، کم آب یا کاملاً خشک می شوند که در این مورد نیز دمای بالا و خشکی هوا، موجب تبخیر آب و به گل افتادن ماهی ها شد.