افتتاح ۱۰۲ پروژه محیط زیستی در ۱۹ استان/ لایحه تغییر اقلیم تدوین شد

علی سلاجقه معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیطزیست کشور، در ابتدای سخنرانی خود در افتتاحیه ۱۰۲ پروژه زیست محیطی کشور ضمن درود به روح بلند حضرت امام خمینی(ره) و تبریک ایام آغاز رهبری حضرت آیت الله خامنه ای، اظهارداشت: عظمتی که امروز داریم حاصل خونهای پاکی است که برای دفاع از حریم نظام […]

علی سلاجقه معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیطزیست کشور، در ابتدای سخنرانی خود در افتتاحیه ۱۰۲ پروژه زیست محیطی کشور ضمن درود به روح بلند حضرت امام خمینی(ره) و تبریک ایام آغاز رهبری حضرت آیت الله خامنه ای، اظهارداشت: عظمتی که امروز داریم حاصل خونهای پاکی است که برای دفاع از حریم نظام و اسلام نثار شده است و جا دارد گرامی بداریم یاد و خاطرهی شهدای محیطبان را که زحمات وافری داشتهاند.
وی افزود: از اینکه استان هرمزگان به عنوان میزبان این بحث انتخاب شد خدا را شاکریم و همانطور که میدانید هرمزگان تلفیقی از تلاش و محیط زیست است و اقتصاد دریا محور یکی مولفه های مهم هرمزگان است.
معاون رئیس جمهور، تاکیدکرد: استان هرمزگان هم اکوسیستم دریا دارد و هم اکوسیستم خشکی و مسئله محیط زیست به تعبیر رهبری یک مسئله درجه یک است و امروز به عنوان یک مسئله برای کل جهان مطرح شده و ایران اسلامی در مرز آستانها قرار دارد و مشکلاتی را دارد و احساس میکنیم گاهی اوقات پایداری محیط زیست به هم خورده که نیاز است دولتمردان در تمام سطوح به آن توجه داشته باشند.
سلاجقه بیان کرد: رهبری در دیدار با مسئولان، اقتصاد را مسئله اول کشور دانستند و رشد تولید و مهار تورم نیز شعار سال مطرح کردند و در این راستا اولویت کار ما این است که در کنار اقتصاد مسائل محیط زیست را نیز پیش ببریم.
رئیس سازمان حفاظت محیطزیست کشور، ادامه داد: پروژه هایی که به بهره برداری میرسد اعم از تصفیه خانه های آب و فاضلاب، ایستگاههای پایش جهت تقویت مدلهای حکمرانی محیط زیست، مراکز قرنطینه حیات وحش برای تامین آرامش گونه های جانوری و ایجاد جادهها برای جلوگیری از انقطاع اکوسیستمی با مشارکت بخش دولتی و بخش خصوصی خواهد بود.
وی تصریح کرد: ریاست محترم جمهور در جلسه هیات دولت بحث توسعه توامان محیط زیست و صنعت را مطرح کردند و به عنوان یک حکم از مجموعه کشور اعم از وزارتخانه ها و سازمان محیط  زیست خواستند که جمع بین توسعه و محیط زیست را محقق کنند، بر همین اساس طبق میثاق دولت سیزدهم هیچ طرحی در کشور بدون مجوز زیست محیطی کلنگ نخواهد خورد.
سلاجقه اظهارداشت: سازمان محیطزیست کشور مکلف است که بن بستها را از بین ببرد و امروز حفاظتِ صرف برای ما معنا ندارد ما وقتی میتوانیم هنرنمایی وحفظ محیط ززیست را دنبال نمائیم که توسعه را در کنار محیط زیست داشته باشیم و بر همین اساس ما ضوابط را تعریف میکنیم تا توسعه بر اساس آن ادامه پیدا کند.
وی ادامه داد؛ امروز محیط زیست در جهان ناپایدار است و به همین اساس به دنبال کلید واژه هایی چون حفظ محیطزیست است اما گاها برخی الزامات را برای کشوری چون ایران تحمیل میکند اما ما هم به دنبال تولید کلیدواژه هایی برای دنیا هستیم، قرار نیست همیشه دنیا برای ما سیاست تعریف کند، دین ما در بحث محیط زیست بسیار مترقی است بنابراین ما می توانیم برای کشورهای دیگر خط کشیهایی منطبق بر واقعیتها تعریف کنیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، ادامه داد: تغییرات اقلیم و عوامل انسانی مشکلاتی برای محیطزیست ایجاد کرده است و با وجود اینکه دیر شده است سازمان محیطزیست لایحه تغییر اقلیم را تدوین کرده است تا تمام ظرفیتهای کشور را برای مقابله با تغییر اقلیم بسیج کند، این لایحه در حال ارائه شدن به دولت است و اگر قانون شود و ابلاغ شود دستگاههای اجرایی مکلف هستید در راستای سازگاری به محیطزیست به وظایف خود عمل کنند.
سلاجقه، ابرازداشت: امروز ما به عنوان مستاجرین دریا حتما بایستی حرمت ساکنین را رعایت کنیم و نسبت به آنچه که در دریاها هستند حرمت نگهداریم، ساکنین دریا بعضی اوقات قیمت بسیار بالایی دارند و سرمایه های بسیار عظیمی هستند از این رو باید نسبت به مجموعه های عظیم دریایی، اجارهی خود را به عنوان مستاجر پرداخت کنیم..
وی ادامه داد: با آنچه در کشور در حال اتفاق است، تبدیل به یک فرهنگ شده تا پسابها به عنوان آلاینده ها مطرح نشوند و دوباره استفاده شوند و آب به عنوان یک کالای اساسی شناخته و نقش خودش را در توسعه ایفا میکند.
وی عنوان کرد: در بحث آلایندها محیط زیست نیاز به داده های متقن دارد که افتتاح مراکز پایش آلودگی خود موجب می شود بتوانیم آلایند ها را پهنه بندی کنیم و عوارض آلایندگی را برای رفع عارضه استفاده کنیم تا آلایندگی از بین برود.
گفتنی است امروز با دستور معاون رئیس جمهور ۱۰۲ پروژه با اعتبار بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان در ۱۹ استان به بهره برداری رسید