انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون و به نقل از خبرگزاری ایسنا: نماینده مردم زابل در مجلس گفت: راهکار رفع مشکلات منطقه سیستان خروج از اقتصاد تک بعدی و ایجاد فرصت های شغلی دیگر به ویژه با استفاده از فرصت های مرزی و منطقه آزاد سیستان است، زیرا اقتصاد و اشتغال از کشاورزی در منطقه […]

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون و به نقل از خبرگزاری ایسنا: نماینده مردم زابل در مجلس گفت: راهکار رفع مشکلات منطقه سیستان خروج از اقتصاد تک بعدی و ایجاد فرصت های شغلی دیگر به ویژه با استفاده از فرصت های مرزی و منطقه آزاد سیستان است، زیرا اقتصاد و اشتغال از کشاورزی در منطقه سیستان باید به قسمت های دیگری از جمله گردشگری، خدمات، صنعت و مرز گرایش پیدا کند و از کشاورزی خارج شود.

حبیب الله دهمرده افزود: مشکلات زیادی در تامین آب شرب مردم سیستان و به ویژه زاهدان وجود دارد که از سوی مسئولان و کارشناسان امر چاره اندیشی نشده است و هیچ منبع آبی دیگری جز رودخانه هیرمند برای تامین آن وجود ندارد، مسئولان افغانستانی هم پایبند به اجرای قرارداد با ما نبوده اند.

دهمرده در ادامه بیان کرد: میزان تبخیر آب چاه نیمه ها طی یک سال به اندازه ۱۰ سال آبرسانی به زاهدان است. با وجود گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب هنوز برای تامین آب شرب منطقه سیستان برنامه ریزی درستی انجام نشده است.

وی با اشاره به مشکلات سیستان گفت: برای اشتغال مردم سیستان برنامه های زیادی را پیگیری کردیم تا به جز کشاورزی، مردم منطقه در زمینه های دیگر مانند کار در کارخانه ها هم فعالیت داشته باشند.

وی افزود: احداث کارخانه ها از جمله کارخانه لوله، لاستیک، کاشی و سرامیک، انرژی بادی ۵۰ مگاواتی میل نادر در حال انجام و پیگیری است و با راه اندازی آن بیش از هزار نفر از مردم بومی منطقه مشغول به کار می‌شوند، در حوزه گردشگری هم با توجه به ظرفیت های خیلی خوب سیستان کارهای زیادی در حال انجام است.

وی اضافه کرد: دو قانون برای نجات رودخانه هیرمند و رفع مشکلات ناشی از بی آبی در برنامه ششم دیده شده است، البته به دنبال گزینه های مختلف دیگر به جز آب هیرمند هستیم، از جمله آن می توان به دستاورد بزرگ کشور یعنی آب های ژرف اشاره کرد که پس از مطالعات اولیه که با ۱۶۰ تریلیون تومان تجهیزات به کار گیری آغاز شده است به نتایج کامل دست یافتیم و در صورت تایید معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور به بهره برداری می رسد.

دهمرده ادامه داد: تبخیر آب و رسوب گذاری از چاه نیمه ها از مهم ترین مشکلات و چالش هایی است که در مجلس شورای اسلامی دنبال می شود و ایجاد کمربند سبز برای جلوگیری از رسوب گذاری در چاه نیمه ها نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

وی بیان کرد: از آن جایی که سیستان منبع آبی به جز هامون ندارد، وزارت نیرو وظیفه دارد در تامین منابع آبی پایدار از هیچ کوششی دریغ نکند، در این راه هر گونه کوتاهی قابل گذشت نخواهد بود.

وی اظهار کرد: انتقال آب از دریای عمان که ظرفیت های بالایی دارد در دستور کار مجلس قرار گرفته است، باید خود تحریمی را کنار بزنیم و مانند مردم دنیا به خوبی از آن به نفع مردم استفاده کنیم .

“بابک پارسا”