اهمیت ورود دادستانی کل کشور به معضلات بین المللی محیط زیست

معاون رییس جمهور در جلسه با دادستان کل کشور گفت: سازمان محیط زیست در بعد آلودگی رودخانه ارس، گردوغبار و استفاده بی‌رویه از آب‌شیرین‌کن‌ها توسط کشورهای حاشیه خلیج فارس اقداماتی را انجام داده و از دادستانی کل کشور نیز درخواست داریم به معضلات بین‌المللی در حوزه محیط زیست ورود کند.

علی سلاجقه، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در نشست با دادستان های کل کشور که با حضور حجت‌الاسلام محمد موحدی آزاد، دادستان‌کل کشور برگزار شد، بیان کرد: به روح همه شهدای بزرگوار و حضرت امام رضوان الله تعالی علیه درود می فرستم و برای مقام معظم رهبری آرزوی طول عمر با عزت و برکت دارم.
وی با آرزوی شادی روح شهدای غزه و یمن و همچنین حادثه تروریستی کرمان، افزود: امیدواریم غزه مظلوم سر از خاک بردارد و طومار فرعونیان زمان را در هم بپیچد.
معاون رییس جمهور تصریح کرد: خوشبختانه ارتباط بسیار تنگاتنگی بین سازمان محیط زیست و دادستانی کل کشور وجود دارد که این امر حل مسائل و مشکلات در این حوزه را تسریع بخشیده است.
وی با اشاره به آیاتی چند از کلام الله مجید، همه وظایف ما در حوزه محیط زیست را در حضور این آیه شریفه مشخص و معین دانست و ادامه داد: «ظَهَرَ ٱلفَسَادُ فِی ٱلبَرِّ وَٱلبَحرِ بِمَا کَسَبَت أَیدِی ٱلنَّاسِ لِیُذِیقَهُم بَعضَ ٱلَّذِی عَمِلُواْ لَعَلَّهُم یَرجِعُونَ»، این آیه شریفه اشاره دارد که ما با دست خودمان این فساد و تخریب را در جهان ایجاد کردیم و برای اینکه خداوند به ما بچشاند که چه تخریبی در طبیعت ایجاد کردیم، بلایایی مانند بیماری ها و تغییرات اقلیمی را برای ما می فرستد و در انتها می‌فرماید: این نشانه ها را به شما گوشزد می کنیم تا شاید برگردید.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: امروز مطالبه مردم درخصوص محیط زیست بسیار بالاست و مردم محیط زیست سالم را از ما طلب می‌کنند در حالیکه مردم در این حوزه بسیار جلوتر از ما حرکت می کنند.
او با تاکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اینکه «مساله محیط زیست، مساله این دولت و آن دولت نیست، مساله تجملاتی و تزیینی نیست و مساله درجه یک است»، گفت: ما در دولت مردمی با توجه به ضرورت عمل به جهاد تبیین، لازم است در مورد آمار و ارقام اقدامات صورت گرفته مردم را به در جریان فعالیت های انجام یافته قرار دهیم.
سلاجقه با اشاره به اینکه در بعد ملی و بین المللی اقدامات مهمی انجام یافته است، تاکید کرد: در بعد آلودگی رودخانه ارس، گردوغبار و استفاده بی‌رویه از آب‌شیرین‌کن‌ها توسط کشورهای حاشیه خلیج فارس، سازمان حفاظت محیط زیست ورود کرده است و از شما تقاضا دارم که دادستانی نیز در سطح بین‌المللی به این مسائل ورود کند.
معاون رییس جمهور تأکید کرد: ما در بدترین شرایط اقلیمی، اقتصادی و سیاسی دنیا مدیریت محیط زیست کشور را به‌عهده گرفته ایم و هدف غالب تحولات در دنیا جمهوری اسلامی است اما خوشبختانه گام های خوبی در کشور در حال انجام است.
وی گفت: امیدوارم نشست امروز کمک کند تا گره‌های ذهنی مدیران ما در بخش حقوقی رفع شود و تعامل دو دستگاه‌ بیشتر از قبل اتفاق بیفتد.