معاون آموزش سازمان حفاظت محیط زیست:

اولین المپیک بین‌المللی محیط‌بانان در سال ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد

معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: با توجه به نقش و جایگاه بی‌بدیل محیط‌بانان در حفاظت از این مناطق و لزوم ایجاد آمادگی و قوای جسمانی، برنامه‌ریزی و اقدامات لازم جهت برگزاری اولین المپیک ورزشی محیط‌بانان در سال آتی در حال انجام است.

نورالله مرادی، معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در تشریح اقدامات این معاونت در سال‌جاری، بیان داشت: سیزدهمین دوره جایزه ملی محیط‌ز‌یست در سال ۱۴۰۲ درحالی برگزار شد که این وظیفه از سال ۱۳۹۶ بر زمین مانده بود و با دریافت ۳۹۳ پرونده از داوطلبان در گروه‌های مختلف، در این دوره شاهد رشدی بالغ بر ۱۳۵ درصد نسبت به دوره قبل بودیم.

وی افزود: در راستای ارتقاء فرهنگ عمومی در حوزه محیط زیست و طی پیگیری‌های به عمل آمده و هماهنگی‌های مستمر با شورای فرهنگ عمومی کشور، ۱۱ پیشنهاد نام‌گذاری روزها و مناسبت‌های محیط‌زیستی را برای یادآوری اهمیت موضوعات محیط زیستی در تقویم رسمی کشور ارائه دادیم که خوشبختانه روز ۱۵ اسفند ماه به نام “روز ملی آموزش همگانی حفظ محیط زیست ” برای درج در تقویم رسمی کشور سال ۱۴۰۳ ثبت و برای اجرا ابلاغ شد.

معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط‌زیست تصریح کرد: در این راستا همچنین کلیات نام‌گذاری یک روز به نام “روز ملی جنگل و کوهستان” در متن تقویم رسمی کشور در شورای فرهنگ عمومی مورد تایید قرار گرفت که پس از تصویب نهایی در شورای فرهنگ عمومی و شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرا ابلاغ خواهد شد.

مرادی اضافه کرد: در حوزه نهضت تولید محتوا، برنامه‌ریزی و اقدامات جدی انجام شده و تولید و انتشار ۲ عنوان نشریه محیط‌زیستی و ۱ عنوان نشریه دانش‌آموزی، ۷ عنوان کتاب، دو مجموعه پویانمایی، ۱۳ فیلم آموزشی، انجام مقدمات تولید یک فیلم سینمایی و راه‌اندازی مجدد شورای چاپ و نشر سازمان، تنها بخشی از فعالیت‌های مکتوب و رسانه‌ای معاونت در سال‌جاری برای افزایش آگاهی و ارتقاء دانش محیط‌زیستی علاقه‌مندان و مردم عزیز بوده است.

وی با اشاره به لزوم افزایش همکاری‌ها و تعاملات بین بخشی با وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای تاثیرگذار برای تحقق اصل پنجاهم قانون اساسی و همچنین عملیاتی شدن سیاست‌های کلی کشور، ۶ تفاهم‌نامه همکاری مشترک منعقد شد.

مرادی گفت: با توجه به ارزش و اهمیت حفاظت از مناطق و زیستگاه‌های تحت مدیریت سازمان و نقش و جایگاه بی‌بدیل محیط‌بانان در حفاظت از این مناطق و لزوم ایجاد آمادگی و قوای جسمانی، برنامه‌ریزی و اقدامات لازم برای برگزاری اولین المپیک ورزشی محیط‌بانان در سال آتی در حال انجام است.

معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط‌زیست تاکید کرد: در این خصوص، تدوین اساسنامه، تشکیل شورای سیاستگذاری و تایید نهایی ۶ رشته ورزشی بازی‌های جهانی محیط‌بانان انجام گرفته است که با حضور محیط‌بانانی از چندین کشور خارجی در سال ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد.

مرادی ایجاد خانه‌های محیط‌زیست برای مردمی‌سازی در دولت انقلابی را یکی از اقدامات جدی اخیر معاونت آموزش و مشارکت‌های مردمی برشمرد و افزود: در سال‌جاری کیفی سازی این خانه‌های محیط زیستی را مورد توجه قرار داده‌ایم و در تلاشیم تا با تولید محتواهای مناسب و اثربخش برای مخاطبان آن، این خانه‌ها را به محلی برای فرهنگ‌سازی حفظ محیط‌زیست و ایجاد بستری برای کاهش مخاطرات محیط‌زیستی تبدیل کنیم.

وی همکاری با تشکل‌های مردمی محیط‌زیستی کشور را مهم دانست و افزود: پویش های بسیاری در سراسر کشور با همکاری تشکل‌های مردمی برنامه‌ریزی و اجرا شد و همچنین تلاش شد تا با همکاری خیرین محیط‌زیستی، این سنت حسنه را در حوزه محیط‌زیست تقویت کنیم.

مرادی اجرای برنامه‌های آموزشی و مشارکت محور برای مخاطبان خاص مانند: آموزش ۱۴۵ هزار نفر از کارکنان شهرداری‌ها و ۳۸ هزار نفر کارکنان دهیاری ها و همچنین آموزش مجازی برای ۳۸ هزار عضو کانون مربیان فوتبال با ایجاد بخش آموزش محیط زیست را بخشی از اهداف اجرایی شده در حوزه آموزش مخاطبان خاص در سال ۱۴۰۲ برآورد کرد.

وی با اشاره به طرح پرچمداری برای ادارات کل حفاظت محیط زیست استان‌ها افزود: در این طرح هر استان پرچمدار برنامه‌ریزی و تمرکز بر یک اقدام محیط‌زیستی ملی شده است و ادارات کل حفاظت محیط زیست استان‌های دیگر از محتواهای تولیدی و اقدامات عملی آن استان به نحو مطلوب بهره‌برداری خواهند کرد.

مرادی نگاه ویژه به حوزه آموزش و پرورش را یکی از مهمترین اهداف آموزشی معاونت تحت اختیار خود دانست و گفت: باتوجه به اهمیت موضوع و سیل عظیم مخاطبان دانش‌آموز، برنامه‌های زیادی را در دست اجرا داریم که بررسی مفاهیم محیط‌زیستی در کتب درسی مقطع ابتدایی و متوسطه اول برای تدوین برنامه درسی ملی محیط‌زیست و همچنین بازنگری در طرح محیط‌یار از جمله مهمترین آنهاست.

معاون آموزش سازمان حفاظت محیط زیست برگزاری کارگاه‌های آموزشی اختصاصی محیطزیستی ویژه بازی‌سازان و تولیدکنندگان بازی‌های رایانه‌ای، آموزش جمعی از نخبگان با هدف آشنایی با برنامه‌ها و اهداف آموزشی سازمان حفاظت محیط زیست، توانمندسازی تشکل‌های محیط زیستی با مشارکت SGP (برنامه کمک های کوچک سازمان ملل) و همچنین برگزاری دوره آموزشی مدیریت سبز و سازگاری در برابر تغییرات اقلیم برای مشاوران امور زنان و خانواده دستگاه های اجرایی را بخشی از آموزش‌های ارائه شده به افراد و گروه‌های موثر جامعه در سال‌جاری قلمداد کرد.

وی برگزاری ۱۴۳دوره آموزشی استانی و ملی معادل ۷۲۶۲۵۶ نفرساعت (شامل دوره های عمومی مشترک و اختصاصی _ به‌صورت حضوری و غیرحضوری) با سرانه آموزش ضمن خدمت ۹۷ ساعت و ۲ دوره محیط‌بانی بدو خدمت برای ۱۳۷ نفر از محیط‌بانان را از اقدامات مهم آموزشی برای کارکنان سازمان برای توانمندتر شدن در حوزه‌های شغلیشان ارزیابی کرد.

مرادی بسترسازی برای گسترش به‌کارگیری فناوری‌های نوین و سازگار با محیط‌زیست برای حل چالش‌های محیط‌زیستی را یکی از برنامه‌های معاونت آموزش در سال‌جاری دانست و گفت: برای دستیابی به این مهم با تاسیس خانه فناور محیط‌زیست در ۱۶ مرکز استان اقدام کردیم تا با شبکه‌سازی میان همه مراکز علمی و دانشگاهی، شرکت‌های دانش بنیان و بنیاد نخبگان استان به اهداف خود برای حل چالش‌های محیط‌زیستی دست یابیم.

وی گسترش پژوهش‌های کاربردی معطوف به فناوری‌ها، محصولات و خدمات دانش‌بنیان محیط زیست را جزو برنامه‌های سال ۱۴۰۲ دانست و گفت: در سال جاری ۱۳۸ اولویت پژوهشی استانی و ۳۱ اولویت دفاتر ستادی احصا و بررسی شد و ۱۰عنوان طرح پژوهشی اولویت دار به تصویب رسید و برای حمایت از پایان نامه و رساله‌های دانشجویی، طرح‌های پسادکتری و فرصت‌های مطالعاتی اعضای هیئت علمی در راستای استفاده از ظرفیت های علمی و تحقیقاتی به روز برای حل چالش های محیط‌زیست کشور بسترسازی شد.

مرادی از اجرای طرح “ارزشگذاری اقتصادی خدمات اکوسیستمی” در استان سمنان در سال جاری خبر داد و افزود: این طرح در اردبیل نیز در فاز دوم در حال اجراست و همچنین در ۸ استان دیگر شامل: سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، خراسان رضوی و اصفهان در دست اجرا است.