اولین کارگاه تدوین برنامه مدیریت جامع زیست بومی تالاب بین المللی دلتای رود گزوحرا درشهر ستان سیریک برگزار شد

این کارگاه طی دو روزدر  سالن اجتماعات فرمانداری شهر ستان سیریک برگزارشد به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون دراولین روزازکارگاه آغازین تدوین برنامه مدیریت جامع زیست بومی تالاب  دلتای رود حرای رود گزوحرا با حضورمدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان ، فرماندار شهرستان سیریک ، معاونین این اداره کل ، کارشناس سازمان برنامه ریزی استان ، […]

این کارگاه طی دو روزدر  سالن اجتماعات فرمانداری شهر ستان سیریک برگزارشد

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون

دراولین روزازکارگاه آغازین تدوین برنامه مدیریت جامع زیست بومی تالاب  دلتای رود حرای رود گزوحرا با حضورمدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان ، فرماندار شهرستان سیریک ، معاونین این اداره کل ، کارشناس سازمان برنامه ریزی استان ، دستگاههای مرتبط و حضور فعال جوامع محلی و ذینفعان  تالاب بین المللی  دلتای رود گز وحرا در فرمانداری آن شهر ستان برگزار شد .

در قبل از شروع کارگاه مذکور پرتابیان فرماندار شهر ستان سیریک ضمن تقدیر از حضور مدیرکل حفاظت محیط زیست استان وهیات همراه افزود : همانطور که می دانیم شهر ستان سیریک در مسیر توسعه سواحل مکران است ویکی از قطب های گردشگری بدلیل تالاب بکر آذینی می باشد . تالاب بین المللی دلتای رود گزوحرا رویشگاه حراوچندل است ، می طلبد با تدبیر همه دستگاههای مرتبط از این انفال الهی بطور صحیح استفاده نمائیم .

بطور حتم استفاده ازنعمات الهی  قانون و الزاماتی را  برای بشریادآوری می نماید ومی بایست از این حکمت درس گرفت . متاسفانه تکاثر و بی عدالتی بشر در استفاده صحیح از منابع، ناملایماتی رادر پیرامون خود از جمله : خشکسالی های پی در پی ، شکار بی رویه ، فرونشست ها و فروچاله ها و قطع درختان و…. همه گواهی از مقطعی نگاه کردن بشر به قانون حفظ طبیعت می باشد .

وی تاکید کرد: دستگاههای مرتبط و  دینفعان  تالاب می بایست در انجام هر چه بهتر برنامه های خود بایکدیگر هماهنگی لازم را داشته باشند.

 پرتابیان افزود: همانطور که شاهد هستیم در فصول مختلف سال وضعیت آب وهوایی مساعد بوده ، گردشگران زیادی به خورآذینی می آیند که می بایست زیرساخت مناسب برای آنها در نظر گرفته شود.

در ادامه:                                                                                                                        

مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان ضمن خیرمقدم به مدعوین در این جلسه افزود : همانطور که می دانیم تالاب های یکی از مهمترین اکوسیستم ها در جهان بشمار می روند. از نظر پوشش گیاهی وجانوری با توجه به مطالعه اکولوژی و بیولوژی آن منحصر به فرد می باشد.جوامع محلی و بطور کلی ذینفعان تالاب یکی از مهمترین اعضا یا ارکان حفاظت و حراست از این نعمت الهی به شمارمی آیند . تالاب بین المللی حرای رود گز در سالن ۱۳۷۵باوسعت ۱۵۰۰۰هکتار درکنوانسیون رامسر به ثبت رسیددر بررسی های انجام شده در سال ۱۳۸۷وسعت آن   ۲۷۰۰۰هکتار افزایش یافته است . این تالاب فصل مشترک میان دوشهرستان سیریک و جاسک می باشد که سالانه تعدادبیشماری از گردشگران وعلاقمندان به طبیعت برای دیدن آن به شهر ستان سیریک سفر می نمایند. امیداست بتوانیم با کمک همه ذینفان تالاب برنامه مدونی برای آن محیا نمانیم.