برای اولین بار دستگاه پرتابل سنجش ریزگرد در استان هرمزگان

برای اولین بار دستگاه پرتابل سنجش ریزگرد در استان هرمزگان مهندس حبیب مسیحی تازیانی مدیرکل اداره حفاظت از محیط زیست استان هرمزگان در نشست خبری با گرامی داشت یاد و خاطره شهید سردار حاج قاسم سلیمانی و به مناسبت ۲۹ دیماه هفته هوای پاک بیان کرد ؛ بطور معمول موضوعات مرتبط به محیط زیست را […]

برای اولین بار دستگاه پرتابل سنجش ریزگرد در استان هرمزگان

مهندس حبیب مسیحی تازیانی مدیرکل اداره حفاظت از محیط زیست استان هرمزگان در نشست خبری با گرامی داشت یاد و خاطره شهید سردار حاج قاسم سلیمانی و به مناسبت ۲۹ دیماه هفته هوای پاک بیان کرد ؛ بطور معمول موضوعات مرتبط به محیط زیست را در طی سال برای آشنایی جامعه با حیطه مسئولین بیان میکنیم ، همچنین مناطق تحت مدیریت اداره کل حفاطت از محیط زیست نیز از وظایف این اداره کل می باشد ، مناطق حفاظت شده استان هرمزگان از نظر تنوع زیست محیطی و اقلیم بسیار حائز اهمیت است.

مسیحی ادامه داد ؛ همانطور که توسعه در شهر ها شکل میگیرد ، همراهش مشکلاتی را در حوزه آب ، خاک و هوا بوجود می آورند ، آنقدر انسانها توسعه شهری و به طبع آن توسعه صنعتی را رشد دادند که ، باعث شد یکسری قوانین محیط زیستی نیز وزن گردد ، مانند قوانین هوای پاک ، زمین پاک و موارد اینچنینی ، که اجرای آن بر عهده اداره کل حفاظت از محیط زیست گذاشته شده است .

این مقام مسئول افزود ؛ توسعه در جوار آبهای آزاد در دستور کار قرار گرفته است و توسعه صنایع را در مرکز کشور کمتر کردند ، مشکلاتی در حوزه آب و هوا در مرکز کشور به واسطه همین توسعه های شهری و صنعتی شاهد هستیم ، و این مهم کار اداره حفاظت محیط زیست را دوچندان خواهد کرد .

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان هرمزگان گفت : دنیا در مسیری در حال توسعه است که از تکنولوژی هایی که کمترین تخریب محیط زیست را به همراه داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد ؛ مورد پایش توسط همکارانم در اداره کل حفاظت از محیط زیست استان هرمزگان صورت گرفته و عمدا” این صنایع پایش شده مراتب محیط زیستی خودشان را رعایت میکردند و فقط ۲۲ صنعت از صنایع هرمزگان در لیست صنایع آلاینده قرار گرفتند .
ایشان همچنین در حوزه پسماندها بیان کرد ؛ بصورت مستمر در حال پایش این پسماندها مخصوصا پسماندهای بیمارستانی هستیم ،
و این عملکرد خوبی را در حوزه شاهد هستیم ، لذا با مشارکت مرکز بهداشت استان ، مراکز درمانی بخش خصوصی را نیز تحت نظر قرار دادیم

ایشان اظهار داشت : در سال جاری دو ایستگاه سنجش ریزگردها در استان را ه اندازی شد، این دو ایستگاه در دو شهر بندر خمیر و بندر جاسک راه اندازی شده است و به زودی در شهرهای بندر لنگه و میناب نیز دو مرکز سنجش ریزگرد را راه اندازی خواهیم کرد ، وی از خرید ۵ دستگاه جدید پرتابل سنجش ریزگرد خبرداد ، مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان هرمزگان افزود ثابق بر این این دستگاه های پرتابل در استان وجود نداشته و فقط از طریق مرکز پایش بندر عباس میتوانستیم این موضوع را رصد کنیم و این در حالی است که منطقه جاسک یکی سه منطقه بسیار حساس ریزگرد می باشد ، نوع جنس خاک و بادهای ممتد باعث ایجاد ریزگرد می شود . و در کل ۲۸ نقطه دیگر نیز در استان هرمزگان قابلیت ایجاد ریزگرد را دارند ؛ مانند شمال تالاب شور و شیرین میناب و منطقه گچین دو نمونه از این ۲۹ منطقه است .

مسیحی ادامه داد : با توجه اینکه بندرعباس کلان شهر شده است نیاز به مدیریت بحث ترافیک بسیار محسوس است و بی آر تی و یا مونو ریل از لوازمات شهر است و در کنار آن توسعه فضای سبز نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است . در حال حاضر شش و نیم متر فضای سبز سرانه فضای سبز است که البته این سرانه باید به پانزده متر رسیده شود .

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان هرمزگان اصافه کرد ؛در غرب شهر بندرعباس که شامل صنایع ، شهرکهای مسکونی کارکنان و روستاها میشود، تاثیرات آلودگی ها را بصورت محسوس مشاهده میکنند ، همچنین در چند کیلومتر آنطرف تر شهر بندرعباس است که آلودگی را میتوان در آن مشاهده نمود . همچنین در برنامه رشد و توسعه جاسک تمهیداتی را لحاظ کرده ایم که کمترین آلودگی را در راستای این توسعه شاهد باشیم

حبیب مسیحی تازیانی گفت ؛ در خصوص آبشیرینکن ها نیز بیان کرد :برای چند آبشیرینکن مجوز زیست محیطی صادر شده است ، همچنین انتقال آب شرب برای استان کرمان از سیریک مجوز صادر شده است و در خصوص انتقال آب شرب از جاسک به یزد ، تا این لحظه مجوزی صادر نشده است .