برخورد قاطع یگان حفاظت محیط زیست هرمزگان با متخلفین خرید و فروش گونه ‌های گیاهی و جانوری وحشی در آستانه سال جدید

در این گزارش بر ممنوعیت خرید، فروش و صدور غیرقانونی حیوانات در فضای مجازی تاکید شده است ، شریفی  فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان در آستانه سال جدید بر برخورد یگان حفاظت محیط زیست استان با متخلفین خرید و فروش گونه‌ های گیاهی و جانوری وحشی تاکید کرد . وی ادامه داد: با توجه […]

در این گزارش بر ممنوعیت خرید، فروش و صدور غیرقانونی حیوانات در فضای مجازی تاکید شده است
، شریفی  فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان در آستانه سال جدید بر برخورد یگان حفاظت محیط زیست استان با متخلفین خرید و فروش گونه‌ های گیاهی و جانوری وحشی تاکید کرد .

وی ادامه داد:
با توجه به فرارسیدن روزهای پایانی سال و افزایش خرید و فروش برخی حیوانات وحشی در این ایام، متأسفانه عده‌ای افراد فرصت طلب و سود جو در کنار فروش ماهی قرمز، اقدام به عرضه و فروش غیرمجاز گونه‌های جانوری و برخی گونه های گیاهی مهاجم می‌کنند.
با توجه به ممنوعیت قانونی نگهداری، حمل، عرضه، خرید، فروش و صدور جانوران وحشی زنده یا کشته و اجزای آن ‌ها، در صورت مشاهده هرگونه تخلف در این جهت، ضمن توقیف حیوانات و رهاسازی آنها در طبیعت، با افراد خاطی بر اساس قوانین و مقررات به شدت برخورد می‌شود.
وی  از عموم مردم ضمن متعهد بودن به مسئولیت اجتماعی خود در قبال محیط زیست  از خرید جانوران وحشی که عمدتا گونه‌ هایی در معرض خطر انقراض میباشد آگاه و در صورت مشاهده هرگونه تخلفات زیست محیطی به ویژه خرید و فروش و نگهداری جانوران وحشی، گزارش خود را برای پیگیری به ادارات حفاظت محیط زیست شهرستانها و یا اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان (روبروی استانداری) ویا با سامانه ۱۵۴۰   اعلام کنند
وی همچنین در خصوص گشت ‌های نوروزی مامورین  یگان حفاظت محیط زیست هرمزگان  یادآور شد: برنامه ریزی ‌های  لازم انجام گرفته است تا محیط بانان به صورت شبانه روزی در طول ایام نوروز در مناطق استان حضور یابند و به راهنمایی و در صورت نیاز هشدار پرداخته و همچنین در صورت مشاهده تخلف برخورد قاطع خواهند داشت.
همچنین در خاتمه این گزارش شریفی  بر ممنوعیت خرید، فروش و صدور غیرقانونی حیوانات و پرندگان  وترغیب دیگران به شکار و صید جانوران وحشی بدون پروانه در فضای مجازی  (بند الف ماده ۱۲۶ قانون مجازات اسلامی و بندهای الف، ب، و ج ماده ۱۱) با همکاری پلیس فتا تاکید کرد.