برنامه های آموزشی هفتگی در خانه محیط زیست کانون پرورشی فکری وکودکان نوجوانان استان هرمزگان

برنامه های آموزشی هفتگی در خانه محیط زیست مرکز آفرینش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و به منظور آشنایی کودکان با حیات وحش استان هرمزگان، کلاس آموزشی آشنایی با خرس سیاه آسیایی نماد محیط زیست استان هرمزگان برای کودکان همیار محیط زیست بین سنین ۴ تا ۷ ساله برگزار شد. مطهره عابدینی رییس اداره آموزش […]

برنامه های آموزشی هفتگی در خانه محیط زیست مرکز آفرینش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و به منظور آشنایی کودکان با حیات وحش استان هرمزگان، کلاس آموزشی آشنایی با خرس سیاه آسیایی نماد محیط زیست استان هرمزگان برای کودکان همیار محیط زیست بین سنین ۴ تا ۷ ساله برگزار شد.
مطهره عابدینی رییس اداره آموزش و مشارکت های مردمی گفت :با توجه به اینکه استان هرمزگان آخرین پراکنش زیستگاه خرس سیاه آسیایی در قاره آسیاست، به عنوان نماد محیط زیست استان هرمزگان انتخاب شده است.
به منظور آشنایی کودکان با نماد محیط زیست استان هرمزگان، محیط بان کریمی مربی آموزشی این دوره  به  نمایش تصاویر ضبط شده از خرس سیاه آسیایی، و اندازه گیری قد بچه ها با قد توله خرس یک ساله ، بچه ها را با نحوه زندگی ، تغذیه و رفتارهای این حیوان آشنا کرد.
خرس سیاه آسیایی در استان هرمزگان در بشاگرد ، میناب ، سیریک و حاجی آباد زندگی می کند. این خرس شبگرد است و غارها و حفره ها به عنوان لانه استفاده می کند. همه چیز خوار است اما عمدتا از مواد گیاهی تغذیه می کند،. بیشتر از میوه های وحشی مثل گیاه داز ، زیتون ،  کنار ، خرما تغذیه می کند. حشرات بخصوص زنبور و پستاندارا کوچک هم در رژیم غذایی خرس سیاه است. (عسل که خوراکی مورد علاقه خرس هاست را نباید فراموش کنیم).
شکار و زنده گیری توله های خرس سیاه از مهمترین عوامل موثر از بین رفتن این گوشتخوار در ایران است و زیر گونه بلوچستانی خرس سیاه که در ایران زندگی می کند  در طبقه « به شدت در خطر انقراض » (CR) در فهرست سرخ IUCN  قرار دارد.
آموزش مردم خصوصا بومیان منطقه ، یکی از مهمترین عوامل در حفاظت از نماد محیط زیست استان هرمزگان است.