برندگان جشنواره کن معرفی شدند؛ فرهادی «جایزه بزرگ» را از آن خود کرد

هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن شنبه شب با اعلام اسامی برندگان نخل طلا توسط هیات داورانی به ریاست اسپایک لی، کارگردان نامدار آمریکایی به کار خود پایان داد. در این مراسم، نخل طلای جشنواره به فیلم «تیتان» به کارگردانی ژولیا دوکورنو از فرانسه رسید. اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی نیز برنده جایزه بزرگ جشنواره برای ساخت فیلم «قهرمان» شد. […]

هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن شنبه شب با اعلام اسامی برندگان نخل طلا توسط هیات داورانی به ریاست اسپایک لی، کارگردان نامدار آمریکایی به کار خود پایان داد.

در این مراسم، نخل طلای جشنواره به فیلم «تیتان» به کارگردانی ژولیا دوکورنو از فرانسه رسید.

اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی نیز برنده جایزه بزرگ جشنواره برای ساخت فیلم «قهرمان» شد. او این جایزه را بطور مشترک با جوهو کواَزمنن، کارگردان فنلاندی برای ساخت فیلم «کوپه شماره ۶» به دست آورد.

پیش از این نیز اصغر فرهادی جوایز معتبری با دو فیلم «گذشته» و «فروشنده» در این جشنواره به دست آورده بود؛ جایزه بهترین بازیگری برای بازیگر زن فرانسوی «برنیس بژو» برای فیلم «گذشته» و جایزه بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگری (که به شهاب حسینی تعلق گرفت) برای فیلم «فروشنده».

برندگان دیگر بخش‌های جشنواره

جایزه هیأت داوران به طور مشترک به فیلم «زانوی احد» ساخته ناداو لپید، کارگردان و فیلمنامه‌نویس اسرائیلی و فیلم «حافظه» ساخته اپیچاتپونگ ویراستاکول، کارگردان تایلندی اهدا شد.

جایزه بهترین کارگردانی به لئوس کاراکس، کارگردان فرانسوی برای فیلم «آنت» اهدا شد.

جایزه بهترین بازیگر مرد به کلب لندری جونز از ایالات متحده برای ایفای نقش در فیلم «نیترام» داده شد.

جایزه بهترین بازیگر زن به رناته رنسوه، بازیگر نروژی برای ایفای نقش در فیلم «ژولی» داده شد.

جایزه بهترین فیلمنامه به ریوسوکی هاماگوچی، کارگردان ژاپنی برای فیلم «خودروی من را بران» اهدا شد.

نخل طلایی فیلم کوتاه به فیلم ۱۴ دقیقه‌ای «همه جمعیت جهان» به کارگردانی «یی تانگ» از هنک کنگ تعلق گرفت.

جایزه دوربین طلایی به آنتونتا آلامات کوسیجانوویچ، کارگردان آمریکایی برای فیلم «مورینا» تعلق گرفت.

یک نخل افتخاری نیز به مارکو بلوکیو، کارگردان ۸۱ ساله ایتالیایی اهدا شد.

در جشنواره امسال، بیست و چهار فیلم در بخش مسابقه حضور داشتند.

متی یوپ، کارگردان فرانسوی-سنگالی، سونگ‌هانگ‌ هو بازیگر کُره‌ای، طاهر رحیم بازیگر فرانسوی، مگی گیلن‌هال بازیگر آمریکایی، کلبر مندونسا فیلیو کارگردان برزیلی، میلن فارمه خواننده و بازیگر فرانسوی، جسیکا هوسنر فیلمساز اتریشی و ملانی لوران بازیگر فرانسوی، داوری جشنوارهٔ کن ۲۰۲۱ میلادی را برعهده داشتند.

هفتاد و چهارمین دورهٔ جشنوارهٔ فیلم کن از ۶ تا ۱۷ ژوئیه (۱۵ تا ۲۶ تیرماه) برگزار شد. این جشنواره در سال ۲۰۲۰ میلادی به دلیل محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا برگزار نشد و گردانندگان آن به نمایش محدود برخی از آثار برگزیده بسنده کردند.