برگزاری همایش علائم کمک ناوبری دریایی / جذابیت‌های این علائم در توسعه گردشگری دریایی

نخستین همایش علائم کمک ناوبری دریایی” برای نخستین بار به نیابت از سازمان بنادر و دریانوردی با هدف آشنایی با علائم کمک ناوبری و صنایع مرتبط و به منظور ارتقا ایمنی و اشاعه فرهنگ دریانوردی در سالن هادی مهمانسرای بندر شهید رجایی برگزار شد. در ابتدای این مراسم معاون امور دریایی اداره کل بنادر و […]

نخستین همایش علائم کمک ناوبری دریایی” برای نخستین بار به نیابت از سازمان بنادر و دریانوردی با هدف آشنایی با علائم کمک ناوبری و صنایع مرتبط و به منظور ارتقا ایمنی و اشاعه فرهنگ دریانوردی در سالن هادی مهمانسرای بندر شهید رجایی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: انجمن بین‌المللی فانوس‌های دریایی IALA) ) از نهادهای اولیه و قدیمی مرتبط با سازمان بین‌المللی دریانوردی است که طبق تقویم رویدادهای مربوطه خود، همه ساله یکم جولای نسبت به برگزاری ترویج فرهنگ ایمنی دریانوردی و توسعه و ارتقا ضریب ایمنی دریانوردی اقدام می‌کند.

“اسماعیل مکی‌زاده” افزود: امروزه بخش زیادی از مبادلات تجاری دنیا و فرآیندهای اقتصادی، نظامی، صنعتی و امنیتی جهان از طریق دریاها و به وسیله انواع کشتی‌های تجاری و نظامی، سکوهای نفتی، شناورهای صیادی، تفریحی و مسافری، مزارع کشاورزی دریایی، آبزی‌پروری و انرژی‌های پاک صورت می‌گیرد که اهمیت ایمنی دریانوردی و علائم کمک ناوبری را دوچندان کرده است.

6U1A0001 6U1A0051 6U1A0115

۱۰۰ سال؛ قدمت یک فانوس دریایی در تنب بزرگ

وی با بیان اینکه اهمیت ونقش علائم کمک ناوبری هنوز در جامعه ما به درستی شناخته و معرفی نشده است، افزود: به عنوان مثال در تنب بزرگ یک فانوس دریایی بالای ۱۰۰ سال قدمت دارد که معرفی آن می‌تواند به جذابیت‌های این علائم و توسعه گردشگری دریایی به ویژه در ایام عید نوروز کمک کند.

معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان از دیگر مزیت‌های ضرورت آموزش و معرفی علائم کمک ناوبری دریایی به بومی سازی این علائم اشاره کرد و ادامه داد: علائم کمک ناوبری یک محصول بومی و تخصصی شرکت‌های دانش‌بنیان است.

ایران از واردات علائم کمک ناوبری بی‌نیاز است

مکی‌زاده گفت: امروز با توسعه شرکت‌های دانش‌ بنیان و توجه به ساخت و تولید این تجهیزات دریایی، کشور از واردات علائم کمک ناوبری بی‌نیاز شده اما برای معرفی و شناخت متولیان امر در حوزه‌های دریایی ‌باید تلاش بیشتری از سوی انجمن‌های فعال در حوزه‌های دریایی صورت بگیرد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد همایش علائم کمک ناوبری دریایی سال آینده به صورت ملی در بندر شهید رجایی برگزار شود.

“اولین همایش علائم کمک ناوبری دریایی ایران” به میزبانی معاونت دریایی و فنی ونگهداری  اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان و مشارکت چهار شرکت فعال حوزه دریایی با محوریت معرفی انجمن بین‌المللی فانوس‌های دریایی و متناظر آن در سازمان بنادر و دربانوردی، معرفی و تشریح مفاهیم و عملکردهای علائم و نشانه‌های دریائی و انواع مصادیق آن، بیان نقش و اهمیت در تامین ایمنی دریانوردی و صیانت از تجهیزات، امکانات مستقر در دریا و تجلیل از پیشکسوتان فعال در زمینه‌های مختلف علائم کمک ناوبری و بازدید میدانی از علائم کمک ناوبری موجود در مجتمع بندری شهید رجایی همراه بود.

گفتنی است؛ به تمامی سیستم‌ها، روش‌ها، ابزارها و وسایلی که در محیط خارج از یک شناور به منظور کمک به تعیین موقعیت شناور، تعیین مسیر ایمن و اخطاردهی به شناور در مواقع بروز خطر و یا وجود مانع مورد استفاده قرار می‌گیرد، علائم کمک ناوبری گفته می‌شود.

در حال حاضر ۱۳۴ علائم کمک ناوبری در گستره آب‌های هرمزگان و جنوب شرق کشور مستقر است که از این تعداد، ۶۸ بیکن، ۵۸ بویه ، ۴ چراغ ترانزیت و ۴ مورد نیز فانوس دریایی هستند.