تخلیه و بارگیری۴۳ میلیون تن کالا در بندر شهید رجایی

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان و مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی از تخلیه و بارگیری بالغ بر ۴۳ میلیون تن کالا در این بندر طی هفت ماهه نخست سال جاری خبر داد. به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون و به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، “اله مراد عفیفی […]

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان و مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی از تخلیه و بارگیری بالغ بر ۴۳ میلیون تن کالا در این بندر طی هفت ماهه نخست سال جاری خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون و به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، “اله مراد عفیفی پور” با تشریح گزارشی از آخرین وضعیت عملیات جابجایی کالا در بندر شهید رجایی، اظهار داشت: در دوره زمانی هفت ماه نخست سال۹۷، بیش از ۴۳ میلیون و ۸۰۹ هزار و ۱۷۹ تن انواع کالای نفتی و غیرنفتی در بزرگترین بندر تجاری ایران تخلیه و بارگیری شد.

وی افزود: از این رقم، ۲۸ میلیون و ۷۸۷ هزار و ۹۵۰ تن مربوط به کالاهای غیرنفتی و ۱۵ میلیون و ۲۱ هزار و ۲۲۹ تن نیز به فرآورده های نفتی اختصاص دارد.

صادرات غیرنفتی به مرز ۲۰ میلیون تن رسید

به گفته عفیفی پور، از آغاز امسال تا ابتدای آبان ماه جاری، حجم صادرات غیرنفتی به رقم ۱۹ میلیون و ۷۸۷ هزار و ۳۸۷ تن رسید و همچنین دو میلیون و ۸۹۶ هزار و ۸۸۳ تن، ترانزیت شد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان خاطرنشان کرد: سه میلیون و ۶۷۵ هزار و ۹۱۹ تن از اینگونه کالاها طی مدت یاد شده، وارد بزرگترین بندر تجاری کشور شد.

وی اضافه کرد: در این دوره زمانی، یک میلیون و ۶۲۱ هزار و ۴۴ تن کالای غیرنفتی از بندر شهید رجایی به بنادر دیگر منطقه ترانشیپ و ۲۲ هزار و ۱۴۳ تن نیز کابوتاژ(حمل و نقل ساحلی) شد.

۴,۷ میلیون تن فرآورده نفتی صادر شد

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی با اشاره به آمار عملیات نفتی هفت ماه اخیر که در بندر خلیج فارس به عنوان زون نفتی این منطقه ویژه بندری انجام شد، گفت: ۹ میلیون و ۳۸۶ هزار تن فرآورده نفتی در این دوره زمانی، کابوتاژ و ۲۶ هزار و ۹۰۱ تن نیز ترانزیت شد.

عفیفی پور حجم صادرات اینگونه کالاها را چهار میلیون و ۷۰۸ هزار و ۴۶۳ تن اعلام کرد و اظهار داشت: ۸۹۹ هزار و ۷۹۵ تن فرآورده نفتی نیز وارد این بندر شد که در همسنجی با سال گذشته، کاهش ۵۱ درصدی داشته است.

پهلوگیری بیش از ۲۲۰۰ فروند شناور

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در پایان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون، دو هزار و ۲۲۹ فروند شناور در اسکله های چهل گانه دروازه طلایی اقتصاد ایران پهلو گرفت که از این تعداد، یکهزار و ۸۸۷ فروند مربوط به کشتی های دارای تناژ بالای هزار تن بوده است.

شایان ذکر است، بندر شهید رجایی با ظرفیت سالانه ۱۰۰ میلیون تن کالا، بزرگترین و مهم ترین بندر ایران است که به تنهایی ۵۸ درصد عملیات کالاهای غیرنفتی، ۴۳درصد عملیات جابجایی فرآورده های نفتی و ۸۵ درصد از عملیات کانتینری بنادر کشور را بر عهده دارد.