تصویب ماده ۲ آیین نامه اجرایی قانون هوای پاک در خصوص کنترل و کاهش آلودگی‌های

هیئت وزیران به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست و به استناد ماده (۲) قانون هوای پاک – مصوب ۱۳۹۶ – آیین‌نامه فنی در زمینه کنترل و کاهش آلودگی‌ها (موضوع ماده (۲) قانون یادشده) را به تصویب رسانید. به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون به نقل از « پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت»، براساس قانون […]

هیئت وزیران به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست و به استناد ماده (۲) قانون هوای پاک – مصوب ۱۳۹۶ – آیین‌نامه فنی در زمینه کنترل و کاهش آلودگی‌ها (موضوع ماده (۲) قانون یادشده) را به تصویب رسانید.
به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون به نقل از « پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت»، براساس قانون هوای پاک – مصوب ۱۳۹۶- سازمان حفاظت محیط زیست موظف شد ظرف مدت سه الی شش ماه حسب مورد، آیین نامه‌های مربوط به این قانون را تهیه و به تصویب هیئت وزیران برساند، از این رو سازمان حفاظت محیط زیست آیین‌نامه های اجرایی قانون یادشده را برای طی مراحل قانونی تصویب ارایه و پیشنهاد نمود با توجه به اهمیت موضوع و ضرب الاجل قانونی موجود، هریک از آیین نامه های اجرایی قانون یادشده در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست مطرح و جمعبندی برای طرح در هیئت وزیران ارسال شود.

لازم به ذکر است مطابق با آخرین گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۸، هزینه های سلامت (مرگ و بیماری) آلاینده ذرات معلق (PM 2/5) در شهر تهران سالیانه ۶ /۲ میلیارد دلار می باشد. مطابق این گزارش در صورتی که غلظت ذرات معلق ذرات معلق (PM 2/5) در شهر تهران از ۳۵ میکروگرم در متر مکعب به ۱۰ میکروگرم در متر مکعب (رهنمود سازمان بهداشت جهانی) برسد، هزینه های سلامت (مرگ و بیماری) نیز به میزان ۶ /۱ میلیارد دلار کاهش می یابد. شایان ذکر است میانگین غلظت سالیانه ذرات معلق طی ۴ سال گذشته در شهر تهران بیش از ۳۴ میکروگرم در متر مکعب می باشد که ۴ /۳ برابر حد مجاز است.

همچنین در گزارش سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۸ با عنوان “پیشگیری از مرگ های ناشی از بیماری های غیر واگیر از طریق بهبود کیفیت هوا”، ۱۷ درصد از کل مرگ های ناشی از بیماری های غیر واگیر بعلت مواجهه با آلودگی هوا می باشد. مطابق با گزارش فوق الذکر به ترتیب ۳۴ درصد از مرگ های سکته مغزی، ۲۵ درصد از مرگ های بیماری های ایسکمیک قلبی (IH D) و ۳۶ درصد از مرگ های سرطان ریه ناشی از مواجهه با آلودگی هوای آزاد است.

سالیانه مرگ بیش از ۷ /۵ میلیون نفر در جهان بعلت بیماری‌های غیر واگیر منتسب به آلودگی هوا است که به ترتیب مرگ ۹ /۳ میلیون نفر بعلت بیماری های قلبی و عروقی، ۳ /۱ میلیون نفر بعلت بیماری های تنفسی و ۵ /۰ میلیون نفر بعلت سرطان ریه ناشی از مواجهه با آلودگی هوا است. مطابق با این گزارش تعداد مرگ های منتسب به ذرات معلق PM 2/5 در سال ۲۰۱۶، در کشور ایران ۲۸۷۱۶ بوده که به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ۶ /۶۰ نفر است.

با توجه به اهمیّت تبیین و تدوین رویه ها و راهکارهای اجرایی واحد برای یکپارچه سازی روند نظارت و اقدام بر اجرای استانداردها و ضوابط آلایندگی در منابع مختلف انتشار و همچنین فراهم سازی زیرساخت های اجرای آنها آیین نامه اجرایی ماده (۲) قانون هوای پاک –مصوب۱۳۹۶- با پیش بینی تکالیف معین دستگاه های اجرایی مختلف از قبیل استانداردهای بخش سوخت های فسیلی، خودرو و موتور سیکلت و همچنین زمانبندی ارتقاء احکام منابع متحرک، احکام منابع ساکن آلاینده هوا، حدود مجاز معاینه فنی، توسعه و هماهنگی زیرساخت های آزمایشگاهی، ایجاد رشته های تحصیلی متناسب با آلودگی هوا، تکمیل سامانه ملی پایش و سنجش سلامت و هم افزایی بهره برداری از ایستگاه‌های پایش آلودگی هوا تدوین شده است.

براین اساس هیئت وزیران در جلسه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ به استناد ماده (۲) قانون هوای پاک –مصوب ۱۳۹۶– آیین‌نامه فنی در زمینه کنترل و کاهش آلودگی‌ها (موضوع ماده (۲) قانون یادشده) را به تصویب رسانید.