س. خرداد ۹ام, ۱۴۰۲

تعامل شورای شهر و ثبت احوال در راستای خدمات رسانی به شهروندان گسترش می یابد

1 دقیقه خوانده شده

نود و یکمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بندرعباس با حضور مدیر کل ثبت احوال استان هرمزگان بمناسبت فرا رسیدن هفته ثبت احوال برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون ، نود و یکمین جلسه رسمی شورای شهر بندرعباس با رویکرد تعامل و هم اندیشی شورای شهر با اداره کل ثبت احوال هرمزگان با حضور مدیر کل ثبت احوال استان هرمزگان و معاونین وی و همچنین مدیر ثبت احوال شهرستان بندرعباس برگزار شد. در این جلسه هر یک از حاضرین به بیان دیدگاه ها و نظرات خود در رابطه با ثبت احوال پرداختند.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس در ابتدای جلسه بعنوان سخنگوی شورا از طرف اعضای شورای شهر فرا رسیدن تولد حضرت عیسی بن مریم (ع) را به هموطنان مسیحی تبریک گفت.

فیصل دانش در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پروژه تعاونی مسکن پرسنل شهرداری بندرعباس بیان کرد: علیرغم اینکه بعد از گذشت یازده سال از آغاز بکار پروژه ۱۹۲ واحدی پرسنل شهرداری هنوز با مشکلاتی مواجه بوده، با پیگیریهای هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر بندرعباس و میانجی گری بین پیمانکار و هیئت امناء پروژه تفاهمی صورت گرفت که باعث خواهد شد به زودی مشکلات گذشته این پروژه برطرف شود و شاهد نتایج خوبی در رابطه با وضعیت مسکن پرسنل خدوم شهرداری باشیم.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس با اشاره به دستور کار جلسه و تبریک فرا رسیدن یکصدمین سالگرد تاسیس ثبت احوال در ایران خاطر نشان کرد: ثبت احوال یکی از نهادهای مهم در کشور است که با بهره گیری از فناوری های روز و مدرن با هویت مردم گره خورده است و در این سال ها شاهد تحولات چشمگیر در این حوزه بوده ایم.

دانش گفت: احراز رتبه اول در خصوص کارت ملی الکترونیک در کشور از سوی ثبت احوال هرمزگان باعث افتخار است و قطعاً تلاش مجموعه باعث کسب این رتبه مهم شده است.

پرویز سالاری عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: بعد از بانکداری الکترونیک ثبت احوال دومین دستگاهی است که بطور کامل الکترونیکی شده است ولی یک مشکل عمده که گریبانگیر دستگاه های دولتی و ادارات بویژه ثبت احوال هم است عدم شفافیت است و خیلی از دستگاه هایی که مرتبط با مسائل اقتصادی هستند به اصطلاح متهم به رانت خواری، رانت اطلاعاتی و فساد اداری هستند که باید دستگاه های نظارتی به این موضوع ورود کنند.

کیانوش جهانبخش عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس گفت: در سرشماری نفوس و مسکن استان هرمزگان بزرگترین ظلم به هرمزگان صورت گرفت و مسیر توسعه و مسیر طرح مشکلات استان هرمزگان منحرف شد و دلیلش هم این بود که از اقصی نقاط کشور در این شهر ساکن هستند و در زمان سرشماری شکل کار به گونه ای بود که هر شخص در محل تولد خود ثبت نام می کرد و جمعیت استان هرمزگان بیشتر از این آمارها است و این آمار شوم بر تمام محورهای توسعه سایه انداخته است و بهتر است که ثبت احوال به این موضوع ورود کند.

در ادامه فرزانه آرامش عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس با تبریک روز ثبت احوال گفت: سازمان ثبت احوال یکی از سازمان های دولتی است که اطلاعات اصلی جمعیتی شامل ثبت تولد، ثبت ازدواج ، ثبت طلاق و … بر عهده دارد.

مجید عسکری زاده دیگر عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس بیان کرد: متأسفانه در حاشیه شهر افرادی هستند که هنوز شناسنامه ندارند و دستگاه های متولی باید به این مسئله با یک دید ویژه نگاه کنند و به کمک ثبت احوال بیایند تا این مشکل حل شود و دیگر بچه ای آرزوی شناسنامه دار شدن نداشته باشد.

‎مدیرکل ثبت احوال استان هرمزگان دراین جلسه گفت: با تلاش‌های صورت‌گرفته در مجموعه ثبت احوال استان هرمزگان، این استان رتبه نخست صدور و پوشش کارت ملی هوشمند را در کشور کسب کرده است.

فرزاد افشاری‌نژاد گفت: ثبت احوال دستگاهی حاکمیتی است که در ابعاد، حقوقی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نقش ایفا می‌کند و پاسخگوی استعلامات سایر دستگاه‌ها است.

وی گفت: این اداره‌کل به شهروندان خدمات الکترونیکی ارائه می‌کند و همگام با رشد فناوری روز دنیا، سازمان نوین‌سازی خدمات را در دستور کار خود قرار می‌دهد.

وی با بیان این مطلب که نگهداری از پرونده‌های کاغذی هزینه بر و دارای اشکالات متعدد است عنوان کرد: در همین راستا آرشیو الکترونیکی اسناد راه‌اندازی شد و استان هرمزگان نیز در این حوزه رده پنجم کشور را در اختیار دارد و برای تمامی اسناد موجود نسخه الکترونیکی تهیه شد.

‎افشاری نژاد از افتتاح اولین واحد صدور شناسنامه نوزاد در بیمارستان خلیج‌فارس خبر داد و گفت: با افتتاح این واحد صدور شناسنانه نوزاد سریع‌تر و کم‌هزینه‌تر خواهد بود و از تردد به ادارات ثبت احوال جلوگیری می‌شود.

“بابک پارسا”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *