جرایم آسیب به حیات وحش افزایش پیدا می‌کند

سی‌و‌هفتمین جلسه «شورایعالی محیط زیست» امروز با حضور رییس‌جمهور برگزار خواهد شد. یکی از دستورات جلسه شورایعالی، موضوع «تعدیل بها جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان» است. در این رابطه غلامرضا ابدالی؛ مدیرکل دفتر مدیریت و حفاظت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ضرر و زیان به همه گونه‌های جانوری ما سالیان […]

سی‌و‌هفتمین جلسه «شورایعالی محیط زیست» امروز با حضور رییس‌جمهور برگزار خواهد شد.

یکی از دستورات جلسه شورایعالی، موضوع «تعدیل بها جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان» است.

در این رابطه غلامرضا ابدالی؛ مدیرکل دفتر مدیریت و حفاظت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ضرر و زیان به همه گونه‌های جانوری ما سالیان سال است که شامل جرایمی است؛ یعنی هر کسی که در حوزه آسیب رساندن به حیات وحش و گونه‌های جانوری شامل تخلفی بشود، باید جریمه بپردازد که مبلغ آن جریمه به تصویب عالی شورای عالی حفاظت از محیط زیست می‌رسد.

وی ادامه داد: بازنگری در این جرایم از سال ۱۳۹۸ به‌روز نشده و همین مورد باعث شده است تا بازدارندگی آن کم شود. لذا یکی از موضوعاتی که در جلسه امروز شورایعالی محیط زیست مطرح می‌شود، افزایش جرایم ضرر و زیان به جانوران است که شامل تمام گونه‌های جانوری ما می‌شود. یکی از اهدافی که ما دنبال می‌کنیم، این است که افزایش جریمه‌ها باعث بازدارندگی بیشتر شود تا کسی سمت تخلف نرود.

مدیرکل دفتر مدیریت و حفاظت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کدر: در پیش جلسات شورایعالی محیط زیست که برگزار شد، قرار شد بر اساس تورم سالانه این مبلغ افزایش پیدا کند. به این صورت که تورم از سال ۹۸ تا ۹۹، ۹۹ تا ۱۴۰۰ و به همین منوال تا سال ۱۴۰۲ را محاسبه کردیم و قرار است بر همین اساس قیمت‌ها افزایش پیدا کند.

ابدالی اضافه کرد: بر اساس نتایجی که ما به دست آورده‌ایم، این نرخ‌ها نسبت به نرخ‌های سال ۱۳۹۸ تقریباً ۷ برابر افزایش پیدا خواهد کرد. این موضوع  را در شورایعالی محیط زیست پیشنهاد می‌دهیم و امیدواریم که مورد قبول واقع شود. افزایش نرخ جرایم در خصوص تمام جانوران از جمله پرنده، پستاندار، خزنده،گونه‌های آبزی و … انجام خواهد شد.