جلیقه زردها دوباره به خیابان آمدند/ پاریس بازهم به آشوب کشیده شد

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون و به نقل از خبرگزاری فارس، منتقدان سیاست‌های اقتصادی دولت فرانسه امروز(شنبه) مجددا به خیابان‌ها آمدند. براساس گزارش اسپوتنیک، گروه موسوم به جلیقه زردهای فرانسه با استفاده از نارنجک دودزا خشم خود را از سیاست‌های اقتصادی دولت «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه اعلام کردند. خبرها حاکی از این است که […]

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون و به نقل از خبرگزاری فارس، منتقدان سیاست‌های اقتصادی دولت فرانسه امروز(شنبه) مجددا به خیابان‌ها آمدند.

براساس گزارش اسپوتنیک، گروه موسوم به جلیقه زردهای فرانسه با استفاده از نارنجک دودزا خشم خود را از سیاست‌های اقتصادی دولت «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه اعلام کردند. خبرها حاکی از این است که دولت برای مقابله با این تجمعات اعتراضی هفت ایستگاه مترو در پاریس را بسته است.

 بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، این سومین شنبه است که  پاریس به عرصه‌ای برای اعتراض‌های مردمی به قیمت بالای انرژی، هزینه‌های بالای زندگی و سیاست‌های اقتصادی دولت ماکرون تبدیل شود. پیشتر، مقامات فرانسوی به منظور مقابله با هر گونه آشوب احتمالی، هزاران نفر از نیروهای پلیس را در پاریس، به حالت آماده‌باش نگه داشته‌ بودند.

 در همین مورد «دنیس یاکوب» رئیس پلیس یگان ویژه  گفته بود: «ما نگرانیم که گروه‌های کوچکی از معترضان که از اعضای گروه جلیقه زرد نیستند هم به تظاهرات بپیوندد و با نیروهای امنیتی درگیر شوند و دولت را به چالش بکشند.»

در دو هفته گذشته، گروه معترض موسوم به «جلیقه زردها» خیابان‌ها را در شهرهای مختلف فرانسه مسدود کردند و با این اقدام بدترین ناآرامی‌ها را در طول ۱۸ ماه ریاست‌جمهوری ماکرون رقم زدند. فقط هفته گذشته، هزاران نفر از معترضان که رهبری هم نداشتند در  اینترنت سازماندهی شدند و با تجمع در خیابان شانزه‌لیزه، منطقه را به عرصه زد و خورد با نیروهای پلیس تبدیل کردند. نیروهای پلیس هم در برابر معترضان به گاز اشک‌آور و ماشین آب‌پاش متوسل شدند.

تظاهرات‌های اعتراضی در فرانسه از هفدهم نوامبر (۲۶ آبان ماه) آغاز شده بود. رانندگان و شماری از اتحادیه‌های بازرگانی و احزاب سیاسی از عوامل محرک برای آغاز موج اعتراض ها در این کشور بودند.معترضان نام خود را به دلیل کلاه زردی که برای جلوگیری از جلب توجه و جلوگیری از تصادف استفاده می‌شود، «جلیقه زرد» گذاشتند.

انتظار می‌رود که  امروز حدود پنج هزار نیروی پلیس در پاریس مستقر شوند و این در حالی است که شنبه گذشته شمار نیروهای پلیس، سه هزار نفر بودند. همچنین قرار است پنج هزار نفر دیگر هم به دیگر نقاط کشور اعزام شوند.

در جریان تظاهرات‌های چند هفته گذشته صدها نفر زخمی شدند که جراحت شماری از آنان جدی گزارش شده است. موارد متعددی از درگیری میان پلیس و معترضان رخ داد و حتی در برخی موارد، سلاح هم به کار گرفته شد.

با این حال ماکرون گفت که صدای خشم شهروندان و اعتراض آنان به افزایش مالیات‌های سوخت را می‌شوند اما مالیات‌های سوخت را لغو نخواهد کرد.

رئیس‌جمهور  فرانسه با پافشاری بر سیاست‌های موردنظر خود گفت: «من شهروندان و خواسته‌های آنان را با اراذل اشتباه نمی‌گیرم و در مقابل آنهایی که خواستار نابودی و بی‌نظمی هستند، کوتاه نمی‌آیم.»

ماکرون در حالی چنین موضع‌گیری دارد که  نتیجه یک نظرسنجی‌ها در فرانسه نشان می‌دهد که از هر سه نفر در این کشور ، ۲ نفر حامی اعتراض های اخیر در این کشور هستند. نزدیک به ۸۰ درصد از اهالی فرانسه اقدامات ماکرون  را قبول ندارند.

۶۶ % پرسش شوندگان در این نظرسنجی آنلاین گفتند که از اعتراض‌های ۱۲ روزه اخیر بابت افزایش بهای سوخت حمایت می‌کنند.در این نظرسنجی تنها ۳۲% با اقدام‌های معترضان موسوم به جلیقه زردها مخالفت کردند.
“بابک پارسا”