پ. فروردین ۳ام, ۱۴۰۲

حاد شدن بحران ورود میکرو پلاستیک به دریاها

1 دقیقه خوانده شده
به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون میزان زباله های پلاستیکی راه یافته به دریاها در طول چند سال اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته است که این امر منجر به شکل گیری میکرو پلاستیک در زیست محیط آبی و در نتیجه ایجاد خطری جدی برای انسان ها و موجودات آبزی شده است.
بر اساس یافته های جدید دانشمندان، میلیون ها تن زباله به جا مانده از مواد پلاستیکی مانند بطری ها و لباس ها در اقیانوس ها می تواند تهدیدی جدی برای سلامت انسان ها و اکوسیستم دریایی باشد. تولید مواد پلاستیکی در سراسر جهان در سال های اخیر به نحو بسیار چشم گیری افزایش یافته است. بر اساس گزارش ها، در بازه زمانی بین سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۴ میزان تولید محصولات پلاستیکی در کره زمین به میزان ۳۸ درصد افزایش یافته است.

بر اساس نظر محققان ورود پلاستیک به طبیعت باید با سمی شدن آن برابر در نظر گرفته شود. به این ترتیب هر ماده پلاستیکی که مورد مصرف قرار می گیرد و سپس به صورت زباله به طبیعت و دریاها وارد می شود ممکن است به قطعات بسیار ریزی تقسیم شده و محیط زیست را سمی سازد. حال میزان این ذرات پلاستیکی که طول آنها در حدود ۵ میلی متر است در اقیانوس های جهان روز به روز در حال افزایش است.

در سال ۲۰۱۰ در حدود ۴٫۸ الی ۱۲٫۷ میلیون تن مواد پلاستیکی به دریاها راه پیدا کرده و از آن زمان تا کنون در بدن برخی از گونه های دریایی مانند وال ها، پلانکتون ها و دیگر جانداران دریایی نیز آثاری از این مواد یافت شده است. ریچارد تامسون (Richard Thompson) به عنوان پروفسور زیست شناسی دریایی در دانشگاه پلیموث (Plymouth) درباره این خطرات وجود پلاستیک در طبیعت هشدار داده و این گونه بیان می کند: «شواهدی وجود دارد که میکرو پلاستیک ها می توانند به گونه های زیستی مختلف آسیب برسانند.» از نظر وی اگر تجارت دنیای امروز ما به همین روال ادامه داشته باشد خطری جدی زندگی انسان ها و جانوران را تهدید خواهد کرد.

جالب است بدانید که بر اساس تحقیقی جدیدی که به تجزیه و تحلیل شکم ماهی ها پرداخته است بیش از یک چهارم ماهی های فروخته شده در بازار کالیفرنیا و اندونزی در بدن خود پلاستیک دارند که مصرف آنها مطمئنا اثراتی منفی بر روی سلامت انسان ها خواهد گذاشت.

منبع: independent

ترجمه: آناهیتا عیوض خانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *