حمله پلنگ به چوپان بشاگردی

با هماهنگی فوری دستگاههای ذیربط فرد مجروح به بیمارستان سردشت شهرستان بشاگرد انتقال یافت. خبر تکمیلی متعاقباً اعلام خواهد شد. به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون ، بر اساس گزارش واصله یک چویان در روستای کاهگن بشاگرد مورد حمله یک فرد پلنگ قرار گرفته و از ناحیه کتف، صورت و یک دست دچار آسیب شده […]

با هماهنگی فوری دستگاههای ذیربط فرد مجروح به بیمارستان سردشت شهرستان بشاگرد انتقال یافت. خبر تکمیلی متعاقباً اعلام خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون ، بر اساس گزارش واصله یک چویان در روستای کاهگن بشاگرد مورد حمله یک فرد پلنگ قرار گرفته و از ناحیه کتف، صورت و یک دست دچار آسیب شده است؛ حادثه هنگامی رخ داده که شخص مذکور صبح امروز در پی گوسفندانی که در شب قبل در اثر حمله پلنگ تلف شده بودند در محل حضور یافته است.
مناطق کوهستانی شهرستان بشاگرد همچون سایر ارتفاعات در کشور از جمله زیستگاه های مطلوب پلنگ است که به دلیل سکونت گاه ها و روستاهای متعدد در این ناحیه تعارض بالایی با انسانها دارد و در نتیجه در برخی مواقع این گونه، علی رغم وجود طعمه هایی نظیر کل و بز، قوچ و میش و تشی، به دلیل دسترسی راحت به دام های اهلی که در بسیاری از موارد بدون وجود چوپان و سگ گله آزادانه در منطقه چرا می کنند حمله کرده و از آنها تغذیه می کند.
 از این رو ضروری است کلیه دامداران ساکن در این مناطق از رهاسازی دامهای اهلی بدون وجود نظارت کافی خودداری کرده و در صورت مواجهه با دامهای تلف شده سریعاً از محل دور شوند تا با پلنگی که طبق یک رفتار طبیعی و قابل پیش بینی به لاشه های از قبل شکار شده اش مجدداً مراجعه می کند برخورد نکنند و در اسرع وقت این اتفاق را به اطلاع اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اعلام نمایند. خشکسالی های طولانی مدت و کاهش احتمالی جمعیت طعمه های طبیعی از جمله علتهای حملات پلنگ ها به دامهای اهلی می باشد.