در حاشیه بازدید سفیر کنیا از بندر شهید رجایی عنوان شد؛ آماده تعاملات تجاری و انتقال تجربیات دریانوردی با کنیا هستیم/ وجود اشتراکات فرهنگی بین بندرعباس و بندر لامو/ ضرورت افزایش تولید بین ایران و تجار کنیا

، “حسین عباس‌نژاد” در نشستی با سفیر کنیا با اشاره به آمادگی همکاری تجاری در حوزه‌های ترانزیت بین ایران و کنیا هستیم، اظهار داشت: یک خط کشتیرانی هر ۲۰ روز یکبار وارد بندرعباس و پس از بارگیری انواع کالا از بندرعباس به مقصد موباسا و دارالسلام کنیا جابه‌جا می‌کند. وی ادامه داد: در صورت ایجاد […]

، “حسین عباس‌نژاد” در نشستی با سفیر کنیا با اشاره به آمادگی همکاری تجاری در حوزه‌های ترانزیت بین ایران و کنیا هستیم، اظهار داشت: یک خط کشتیرانی هر ۲۰ روز یکبار وارد بندرعباس و پس از بارگیری انواع کالا از بندرعباس به مقصد موباسا و دارالسلام کنیا جابه‌جا می‌کند.

وی ادامه داد: در صورت ایجاد یک خط مشخص از سوی تجار کنیا، این آمادگی وجود دارد که این خط به شکل منظم بین بنادر استان هرمزگان و کنیا رفت و آمد داشته باشند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اشاره به عضویت سازمان بنادر ایران و کنیا در سازمان بین‌المللی دریانوردی آیمو بیان کرد: در حوزه آموزش‌های مشترک دریانوردی آماده انتقال تجربیات دریایی و بندری بین دو کشور هستیم.

سفیر جمهوری کنیا در تهران نیز بازدید از بخش‌های مختلف مجتمع بندری شهید رجایی به عنوان یکی از بنادر راهبردی منطقه، را یک تجربه‌ به یادماندنی برای خود دانست.

“جاشوا ایگوتا گاتیمو” با بیان اینکه ایران و کنیا در بخش‌های فرهنگی نیز شباهت‌هایی به یکدیگر دارند که نشان‌دهنده تعاملات تاریخی است، اظهار کرد: بندر جزیره لامو در کنیا اشتراکات زیادی با بندر شهید رجایی دارد به طوری که در این جزیره محله‌ای به نام «بندر عباس» وجود دارد.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد در این شهر بندری ظرفیت‌های بالقوه‌ای برای تقویت همکاری اقتصادی و دریایی در آینده وجود دارد که می‌تواند شرایط را برای توسعه اقتصادی فعلی نیز فراهم کند.

«رفت وآمد کشتی‌ها و داد و ستد تجار از بندرعباس به جزیره لامو در کنیا در ایام قدیم محله‌ای به نام محله بندرعباس را در این جزیره تاریخی با قصه‌های جالبی که محلی‌ها می‌گویند به یادگار گذاشته است».

سفیر کنیا با اشاره به به دسترسی این کشور به بازارهای اروپایی و ضرورت افزایش تولید بین ایران و تجار کنیا بیان کرد: با توجه به تعاملات سازنده بین سفارت دو کشور فرصت‌های مناسبی برای تبادل تجربیات برای ساحل‌نشینان و ساکنان شهرهای ساحلی از جمله مردم مومباسو خواهد بود.

گاتیمو ضمن دعوت از مسوولان سازمان بنادر و دریانوردی برای حضور در کنیا و آشنایی با مزیت‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری این کشور خاطرنشان کرد: کنیا فرصت‌های تجاری زیادی برای رونق و تقویت تجارت دریایی با استان هرمزگان دارد.

سفیر جمهوری کنیا در تهران در راس یک هیات اقتصادی از بخش‌های مختلفی از جمله ساختمان مرجع دریایی، ترمینال‌های کانتینری، بندر نفتی خلیج فارس و محوطه‌های بندری منطقه اقتصادی بندر شهید رجایی بازدید کرد.

گفتنی است، روابط سیاسی ایران و کنیا از سال ۱۳۵۰ میلادی و روابط فرهنگی از سال ۱۳۷۱ آغاز شده است.