محورهای سخنرانی وزیر فرهنگ در پیش‌ از خطبه‌های نماز جمعه تهران:

دشمن تعطیلی فرهنگ ما را می‌خواست اما به پررونق‌ترین روزهای‌مان رسیده‌ایم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان سخنران پیش‌ از خطبه‌های نماز جمعه تهران به گزارشی از رونق نمایشگاه کتاب و خودکفایی کاغذ پرداخت.

محمدمهدی اسماعیلی در بخشی از این سخنرانی تاکید کرد: در فتنه فرهنگی و جنگ ترکیبی، دشمن تلاش داشت رونق فرهنگی را از کشور ما بگیرد اما امروز شاهد پررونق‌ترین روزهای فرهنگ و هنرمان هستیم.

اسماعیلی ادامه داد: امروز با خودکفایی کاغذ و رسیدن آمار تولید کاغذ کارخانه‌ای که به تعطیلی نزدیک شده بود به ۵۵ هزار تن تولید کاغذ رسید و این یک اتفاق بزرگ است. امروز ۱۵۵ میلیون کتاب درسی که همگی با کاغذ ایرانی‌ است به چاپ رسیده و این امر افتخارآمیز است.

عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در عین حال تصریح کرد: به زودی با افتتاح مجموعه‌ای دیگر برای تولید کاغذ تحریر در کشور به خودکفایی کامل در کاغذ تحریر خواهیم رسید.

وی ادامه داد: این حرکت پرشتاب را در همه فضاهای فرهنگی و هنری در حال پیگیری هستیم؛ تا جایی که در جشنواره فجر انقلاب اسلامی بیش از ۲۵ فیلم در حوزه معرفی مفاخر ایرانی، مشاهیر و شهدای بزرگ و سرداران جنگ تحمیلی برای مردم ایران ارائه شد.

اسماعیلی گفت: دشمن به دنبال تعطیلی فعالیت‌های فرهنگی و هنری بود اما می‌توانم به جرأت اعلام کنم سال ۱۴۰۲ به پررونق‌ترین سال فرهنگی و هنری تبدیل شد.