دهیاران سرپنجه‌های حکمرانی در کشور هستند

همایش روز ملی دهیاری‌ها با حضور استاندار هرمزگان و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی در فرهنگسرای طوبی بندرعباس برگزار شد و ضمن تجلیل از دهیاران نمونه‌‌ی استان کلید یک دستگاه خودروی خدماتی به صورت نمادین به دهیاران یکی از روستاهای بشاگرد اعطا شده و از شخصیت‌های انیمیشنی همراه دهیار رونمایی شد. مهندس مهدی دوستی نماینده […]

همایش روز ملی دهیاری‌ها با حضور استاندار هرمزگان و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی در فرهنگسرای طوبی بندرعباس برگزار شد و ضمن تجلیل از دهیاران نمونه‌‌ی استان کلید یک دستگاه خودروی خدماتی به صورت نمادین به دهیاران یکی از روستاهای بشاگرد اعطا شده و از شخصیت‌های انیمیشنی همراه دهیار رونمایی شد.

مهندس مهدی دوستی نماینده عالی دولت در استان هرمزگان در این آیین ضمن تبریک دهه امامت و ولایت، دهیاران را  سرپنجه‌های حکمرانی در کشور و محل شروع انتقال صدای مردم به حاکمیت دانست و گفت:اگر ما بتوانیم در سطح دهیاری‌ها درست عمل کنیم اثر خدمات ملموس‌تر خواهد شد بر همین اساس ما نیز آماده هستیم با دهیاری‌ها در طرح‌های نمونه‌ای که دارند مشارکت کنیم و علاوه بر بودجه‌های جاری اعتبارات و تسهیلاتی هم جهت اجرای طرح‌ها اختصاص دهیم.

وی افزود:علاقه مند هستیم تعاونی ها را در روستاها فعال کنیم البته برای شکل دهی تعاونی‌ها باید مجموعه‌ای از روستاها دور جمع شوند و دستگاه‌های مختلفی نیز خریداری شود تا به صورت مشارکتی کار را پیش ببرند ضمن اینکه این قول را می‌دهیم در اداره تعاون شعبه ویژه‌ای برای راه‌اندازی تعاونی‌های روستایی اختصاص پیدا کند.

نماینده عالی دولت در استان هرمزگان،  بیان‌کرد: ۱۰۲ روستای بالای ۱۰۰ خانوار در استان هرمزگان وجود دارد که فاقد طرح هادی هستند و در تلاش هستیم که در سال جاری تعداد روستاهای فاقد طرح هادی را به صفر برسانیم البته این امکان هم وجود دارد که اجرای این طرح‌ها را در راستای تحقق اقتصاد روستایی به دهیاری واگذار کنیم‌‌.

استاندار هرمزگان اقتصاد را مسئله اصلی کشور دانست و با تاکید بر لزوم تدوین طرح‌های اقتصاد روستایی عنوان‌کرد: امسال ۱۶۰۰ میلیارد تومان وام ۴ درصد در حساب پیشرفت و اقتصاد در اختیار استانداران قرار گرفته است و ما می‌توانیم با اولویت رشد اقتصادی منابع این حساب را بین روستاها بر اساس طرح‌‌هایی که می‌آورند اختصاص دهیم.

نماینده عالی دولت  انضباط بخشی مالی را یکی مسائل مهم در رابطه با دهیاری‌ها دانست و گفت: حجم بالای گزارشاتی از دهیاری‌ها توسط دستگاه‌های نظارتی ارسال می‌شود نگران کننده است و از این رو دهیاران باید تسلط خود را بر بحث قوانین و مقررات مالی افزایش دهند.

مهندس دوستی با اشاره به وجود ۱۵۵ روستای محصور و فاقد راه دسترسی مناسب در استان، اظهارداشت: برای احداث راه دسترسی این روستاها و مالچ‌پاشی ماشین‌آلات تهیه و در اختیار راهداری قرار گرفته است و قصد داریم راه دسترسی این روستاها تا سفر رئیس جمهور احداث شود.

وی آب را مشکل اصلی استان دانست و گفت: در شهریور ۱۴۰۰، حدود ۴۰۰ روستا در استان با تانکر آبرسانی می‌شد که مشکلات زیادی را ایجاد کرده بود و در وهله اول تعداد تانکرها را افزایش دادیم و توان مضاعفی برای حل مشکلات آبی گذاشتیم از این امروز این تعداد به ۲۵۱ روستا کاهش یافته است و به همین منظور امسال ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار تزریق کرده‌ایم که چالش آب در ۱۶۰ روستا و ۴ شهر هرمزگان از بین رود.

استاندار هرمزگان، اضافه‌کرد: در سال جاری ۲۳۴هزار متر مکعب ظرفیت آبشیرینکن نیز وارد مدار بهره‌برداری خواهد شد که از این حجم حدود ۳۴ هزار مترمکعب خاص آبرسانی به روستاها است.

دوستی با اشاره به احداث ۱۵ هزار مسکن روستایی در قالب نهضت ملی مسکن ادامه داد: دهیاران باید نقش خود را در این طرح ملی بیابند و فرمانداران و بخشداران نیز موظف‌اند مشکل الحاق زمین در روستاها را به فوریت اعلام کنند تا برطرف کنیم‌.

وی مشارکت دهیاری‌ها و جوامع محلی در طرح ملی کاشت یک میلیارد درخت را یکی از راه‌های تقویت اقتصاد روستایی دانست و اظهارداشت: در طول ۴ سال باید ۲۵ میلیون درخت در هرمزگان کاشته شود که سهم امسال هرمزگان، ۶.۵ میلیون درخت است  که حدود ۳ میلیون اصله از آن آماده است ضمن اینکه با توجه به راه‌اندازی صنعت کاغذ در استان، کشت اکالیپتوس نیز می‌تواند موجب رونق اقتصاد روستایی شود چرا که خرید تضمینی بلند مدت دارد و ارزش یک هکتار از کاشت آن در ۴ سال به یک میلیارد تومان می‌رسد و بذر اکالیپتوس هم به اندازه کافی در اختیار منابع طبیعی استان قرار گرفته است.