دولت سیزدهم برای پیشبرد و احداث بندرگاه مکُران عزم جدی دارد/ این طرح راهبردی می‌تواند تجلی سیاست‌های کلان اقتصاد دریامحور باشد/ توجه به نقش مشارکتی مردم در طرح توسعه بندر مکران

، حسین عباس‌نژاد”در بازدید میدانی از منطقه بنجی بندر جاسک( محل احداث بندرگاه مکُران) به تاکید رهبر معظم انقلاب بر توسعه سواحل مکران اشاره و اظهار داشت: توسعه این سواحل که یکی از طرح‌های بزرگ سازمان بنادر و دریانوردی محسوب می‌شود، می‌تواند تجلی سیاست‌های کلان اقتصاد دریامحور باشد. وی در ادامه با اشاره به چند […]

، حسین عباس‌نژاد”در بازدید میدانی از منطقه بنجی بندر جاسک( محل احداث بندرگاه مکُران) به تاکید رهبر معظم انقلاب بر توسعه سواحل مکران اشاره و اظهار داشت: توسعه این سواحل که یکی از طرح‌های بزرگ سازمان بنادر و دریانوردی محسوب می‌شود، می‌تواند تجلی سیاست‌های کلان اقتصاد دریامحور باشد.

وی در ادامه با اشاره به چند دوره بازدید مدیرعامل و اعضای هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی، اظهار کرد: تمامی این بازدیدها پیرو و تاکید رهبر معظم انقلاب بر توسعه سواحل مکران، تاکیدات رییس جمهور و معاون اول وی برای تسریع در روند امور و دریافت مجوزهای لازم  صورت گرفته است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان، مهم‌ترین موضوع در این طرح را مباحث اسنادی عنوان کرد و ادامه داد: دولت سیزدهم برای پیشبرد و احداث این طرح عزم جدی دارد و تمام پیگیری‌ها در اداره کل بنادر استان نیز بر این است از اواخر سال جاری عملیات اجرایی موج شکن آغاز شود.

عباس‌نژاد افزود: مطالعات طرح بندر بنجی آغاز شده و امیدواریم تا قبل از پایان سال طرح جامع نهایی شود و براساس این طرح عملیات ایجاد موج شکن و اسکله‌ها و حوضچه برای پهلودهی جداسازی کشتی‌ها را آغاز کنیم.

استقرار نیروهای عملیاتی دریانوردی در کوه مبارک 

وی در ادامه از استقرار نیروهای عملیاتی دریانوردی در این منطقه خبرداد و تصریح کرد: با توجه به فعالیت‌ وزارت نفت در حوزه پتروپالایش‌ها در کوه مبارک جاسک و به منظور ارائه خدمات و عملیات ایمن دریانوردی به شناورهای تانکری در این منطقه، نیروهای عملیاتی دریانوردی تا یکماه ‌آینده در این منطقه مستقر خواهند شد.

عباس‌نژاد اضافه کرد: تجهیزات سبک مخابراتی، ارائه خدمات دریایی به منظور جداسازی ایمن شناورها، محصور کردن زمین و آمادگی برای آغاز عملیات طرح اجرایی موضوع اسنادی آن نیز تا یکماه آینده به نتیجه می‌رسد.

توجه به نقش مشارکتی مردم در طرح توسعه بندر مکران 

مدیر بنادر و دریانوردی شهید باهنر و شرق هرمزگان نیز گفت: در راستای سیاست اجرایی برای استقرار و مشارکت همزمان وزارت نفت این طرح راهبردی، سازمان بنادر و دریانوردی دستورالعملی را برای استقرار این بندر در نزدیک‌ترین مکان برای دسترسی به حوضچه وزارت نفت و پشتیبانی از عملیات دریایی طراحی کرده است.

“حمیدرضا محمدحسینی تختی افزود: در ادامه اجرای این طرح، اهداف مهمی از جمله استقرار و توسعه مرز کشور مدنظر بوده و سیاستی که رهبر معظم انقلاب از ابتدای برای توسعه مرزی مدنظر داشتند و در صحبت‌های اخیر ایشان نیز مساله ایجاد انگیزه اقامت افراد در حوزه مرزی در طرح توسعه بندر مکران دیده می‌شود.

وی عنوان کرد: مساله توسعه‌ و استقرارها درحاشیه مرزها در توسعه بخش مکران دیده شده و در این بخش نیز شاهد مشارکت عموم مردم خواهیم بود.

مدیر بنادر و دریانوردی شهید باهنر و شرق هرمزگان ادامه داد: با بررسی‌های میدانی منطقه بنجی و با استقرار تجهیزات لازم، زیرساخت‌های ابتدایی برای توسعه و تکمیل فعالیت‌های دریایی به صورت بخش بخش در حال انجام است.

محمدحسینی تختی با اشاره به استقرار تجهیزات مخابراتی از تیرماه امسال و استقرار نیروهای عملیات دریایی بنادر خاطرنشان کرد: با تکمیل این طرح نزدیک‌ترین مسیر برای پشتیبانی و پهلوگیری از تانکرهای نفتی در منطقه کوه مبارک جاسک ایجاد خواهد شد.

“بونجی” منطقه‌ای در غرب شهرستان بندر جاسک است و تا مرکز این شهرستان ۷۵ کیلومتر فاصله دارد”