به پاس گرامی‌داشت خدمات شهدای خدمت؛

دو فروند شناور بومی به ناوگان خدمات دریایی هرمزگان افزوده شد/ هشت فروند یدک‌کش دیگر تا پایان امسال اضافه می‌شود

دو فروند شناور راهنمابر هدایت کشتی ۲۰۲ و جستجو و نجات ناجی۵۰ RIB) ) به یاد شهدای خدمت در دولت سیزدهم به ظرفیت ناوگان خدمات دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان اضافه شد.

الحاق یک فروند شناور جستجو و نجات دریایی تازه ساخت و یک فروند شناور جستجو و نجات نوسازی شده با طراحی کاملا بومی به ظرفیت ناوگان امداد و نجات بنادر این استان افزوده شد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در آیین پیوستن این دو شناور تشریح مشخصات فنی این شناورها به راهنمابر هدایت ۲۰۲ اشاره کرد و افزود: تمامی مراحل طراحی و ساخت این شناور در داخل کشور انجام شده است.
«حسین عباس‌نژاد» افزود: این شناور دارای ۱۷ متر طول حدود، ۴٫۶۰سانتی متر عرض، حدود ۲متر و با ۱٫۲۵ سانتی متر آبخور از نوع شناور راهنمابر بوده که حدود ۲۵ گره دریایی سرعت دارد.
وی گفت: جنس بدنه شناور یاد شده آلومنیوم دریایی بوده که به دست متخصصان داخل کشور ساخته شده و مراحل آزمایش دریانوردی را با موفقیت طی کرده است.
به گفته مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان؛ با الحاق این شناور، نوسازی ناوگان خدماتی بنادر کشور آغاز و به سهم خود توان عملیاتی بنادر را بهبود می‌بخشد.
عباس‌نژاد در خصوص الحاق یک فروند شناور جستجو و نجات دریایی نیز گفت: این شناور تازه ساخت با ویژگی‌های خاص از جمله سرعت بالا در حدود ۳۷ گره تعادل پایدار غیرقابل غرق شدن بوده که به ناوگان خدماتی جستجو و نجات بنادر اضافه شد.
وی طول این شناور را نیز حدود ۱۳ متر و عرض حدود ۴٫۶ دهم متر ذکر کرد که با پیوستن این شناور، گستره ارائه خدمات جستجو و نجات در سطح استان هرمزگان گسترش پیدا می‌کند.
بهره‌گیری از توان نیروهای متخصص در ساخت شناورهای دریایی
عباس‌نژاد گفت: یکی از سیاست‌های مهم سازمان بنادر و دریانوردی در عین اینکه باید ایمنی، امنیت و حفظ محیط زیست دریایی و فراهم سازی ایمن سازی صنعت حمل و نقل دریایی باشد، در کنار آن به توسعه توان داخلی و استفاده حداکثری از تامین تجهیزات دریایی و بندری است.
مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی ادامه داد: در همین راستا در مجموع تا کنون ۳۵ فروند با مشارکت بخش خصوصی در راستای نوسازی ناوگان خدماتی در بندر شهید رجایی سفارش داده شده که دو فروند از این شناورها به حوزه خدمات ایمنی اضافه شد.
وی با بیان اینکه یکی از آنها توسط سازمان صنایع دفاع و دیگری توسط بخش خصوصی با طراحی کاملا بومی ساخته شده است، عنوان کرد: همچنین هشت فروند دیگر از شناورهای یدک‌کش امسال به این ظرفیت افزوده خواهد شد.
عباس‌نژاد خاطرنشان کرد: افزوده شدن این شناورهای ساخت داخلی تاثیر مستقیمی علاوه بر تامین نیاز تجهیزات دریایی در بنادر استان هرمزگان با بالاترین ایمنی تاثیر مستقیمی بر افزایش سرعت عملیات و کاهش تاخیر شناورها خواهد داشت.