دکتر علیرضا زالی، رییس ستاد کرونا در تهران ؛ آمار های مرگ و میر را از سازمان جهانی بهداشت پنهان کردیم.

 اظهارات تند و بی سابقه علیرضا زالی رییس ستاد کنترل کرونا در استان تهران درباره عملکرد نهاد های مختلف در بحران کرونا واکنش های فراوانی را در پی داشته است. دکتر علیرضا زالی رییس ستاد کرونا در تهران در جمع خبرنگاران آشکارا از عملکرد وزارت بهداشت و اشتباهات این وزارتخانه در مبارزه با کرونا انتقاد کرد. او […]

 اظهارات تند و بی سابقه علیرضا زالی رییس ستاد کنترل کرونا در استان تهران درباره عملکرد نهاد های مختلف در بحران کرونا واکنش های فراوانی را در پی داشته است.

دکتر علیرضا زالی رییس ستاد کرونا در تهران در جمع خبرنگاران آشکارا از عملکرد وزارت بهداشت و اشتباهات این وزارتخانه در مبارزه با کرونا انتقاد کرد.

او افشا کرد: «وقتی کارشناسان سازمان جهانی بهداشت به ایران آمدند ما بجای مشورت با آن ها مدام از آن ها می خواستیم در رسانه ها از نظام سلامت ایران تعریف کنند. ما آمار های مرگ و میر را از سازمان جهانی بهداشت پنهان کردیم.»

زالی تاکید کرد: «کمک های جهانی و پزشکان بدون مرز را از فرودگاه برگرداندیم در حالی که اطلاعات چندانی درباره ویروس نداشتیم و از مشاوره های بین المللی استفاده نکردیم.»

زالی همچنین به این موضوع اشاره کرده است که به خاطر گران بودن واکسن کرونا آن را وارد نکردیم، او افزود: “حتی باید ۲ برابر قیمت بخریم و مردم را واکسینه کنیم. ما ۷۲۰ میلیون یورو خرج رمدسیویر کردیم و این پول را باید خرج واکسن می کردیم چطور در تحریم حاضریم تجهیزات نفتی را ۳ برابر قیمت بخریم، ولی در مورد واکسن این کار را نمی کنیم.”

فرمانده ستاد کرونا در تهران گفت: «ما فقط برای ۵ روز ذخیره واکسن داریم و نمی توانیم سرعت را زیاد کنیم، اگر واکسن زیاد بود ما مراکز را ۲ برابر می کردیم.»

او به تندی از وزارت خارجه نیز انتقاد کرد و افزود: «سفیران ما در کشور های خارجی بدنبال تأمین واکسن نبودند، با سفیر ژاپن صحبت کردم گفت اصلا سفیر ایران دنبال واکسن نیامده است، این چه دیپلماسی است؟»

سخنان زالی در حالی مطرح می شود که آمار مرگ و میر روزانه کرونا در کشور از پانصد نفر فراتر رفته است. کشور درگیر شیوع سویه دلتا است و پیک پنجم بیماری را پشت سر می گذارد. تاکنون نزدیک به صدهزار نفر بر اثر کرونا در ایران جان باخته اند.

این اظهارات مقام ارشد بهداشت و درمان کشور بازتاب گسترده ای داشت. برخی آن را “اعترافنامه” خواندند و برخی دیگر آن را “افشاگری” دانستند.

کاربران شبکه های اجتماعی این اظهارات را سندی مهم در اثبات ناکارامدی و خطاهای بزرگ در کنترل کرونا و عدم واردات واکسن دانستند.

سخنان زالی «خشم» بسیاری از مردم را به دنبال داشته است.

عده ای هم این پرسش را مطرح می کنند که چرا او حالا پس گذشت ماه ها این انتقادات را بیان کرده است. آیا زالی به دنبال «تبرئه» خودش  است