دیدار هیات پارلمانی مجالس ملی و سنای فرانسه با رییس سازمان حفاظت محیط زیست

روسای گروه دوستی مجالس ملی و سنای فرانسه به همراه گروهی از نمایندگان مجالس ملی و سنای فرانسه، با دکترکلانتری ملاقات کردند به گزارش پایگاه خبری صدای هرمزگان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست،در این دیدار رییس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به خاطره خوش ملت ایران از میزبانی مرحوم […]

روسای گروه دوستی مجالس ملی و سنای فرانسه به همراه گروهی از نمایندگان مجالس ملی و سنای فرانسه، با دکترکلانتری ملاقات کردند
به گزارش پایگاه خبری صدای هرمزگان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست،در این دیدار رییس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به خاطره خوش ملت ایران از میزبانی مرحوم امام، از جانب کشور فرانسه، پیش از انقلاب اسلامی، به روابط تاریخی دو کشور اشاره داشتند .
کلانتری در ادامه به موضوع تغییر اقلیم و برجام اشاره کرد و گفت: اتحادیه اروپا تلاش کرده است تا استقلال خود را از آمریکا حفظ کند و این موضوع قابل تقدیر است .
وی اولین اثر تحریم های غیرقانونی و ناعادلانه آمریکا را فشار بر محیط زیست و منابع حیاتی کشور بویژه آب دانست و ادامه داد: اینگونه اقدامات، سیاست ها و برنامه های در دست اجرای دولت در مدیریت عاقلانه منابع آب و تامین حقآبه های زیست محیطی را تحت تاثیر جدی قرار می دهد و نتیجه اش خشک شدن تالاب ها و رودخانه ها است.
رییس سازمان محیط زیست با تاکید بر شرایط اقلیمی و طبیعی ایران و قرار گرفتن در منطقه خشک جهانی با بارندگی یک سوم و تبخیر بیش از ۳ برابر متوسط جهانی افزود: ایران قربانی پدیده تغییر اقلیم است و با وجود سرمایه گذاری سنگین دولت در بخش محیط زیست، اصلاح سیستم و بهینه سازی مصرف آب در بخش کشاورزی، تداوم خشکسالی ها و کاهش بارندگی ۲۰ درصدی دهه های اخیر خسارات عمده ای را به محیط زیست و امنیت غذایی ایران تحمیل کرده است .
معاون رییس جمهور همچنین از مشکلات مربوط به حقآبه تالاب هامون گفت: خشکیدگی این تالاب، ناشی از عدم تخصیص حقآبه توافق شده از جانب دولت افغانستان و تبدیل آن به کانون فرسایش بادی و ایجاد مشکلات زیستی و معیشتی مردم سیستان است. همچنین کم شدن حقآبه رودخانه های دجله و فرات به لحاظ ایجاد سدهای متعدد در بالادست حوزه آبخیز، بوسیله کشور همسایه و خشک شدن هورها و تالاب های داخل خاک عراق، آن را به کانون های گرد و غبار و مشکلات ناشی از آن برای استان های جنوبی و غربی کشور تبدیل کرده که باعث به مخاطره افتادن سلامت، بهداشت و فعالیت های بهداشتی، اقتصادی و اجتماعی مردم آن مناطق شده است.
کلانتری با طرح این موضوع که واقعی کردن قیمت سوخت در ایران، عامل مهم جلب سرمایه گذاری در توسعه انرژی های پاک بوسیله بخش خصوصی است، گفت: هزینه کردن درآمد حاصل از قیمت های کنونی در بخش حمل و نقل عمومی، از اقدامات اساسی در بهینه سازی مصرف سوخت فسیلی و کاهش گازهای گلخانه ای است.
وی با اشاره به ظرفیت استفاده از انرژی خورشیدی در ایران گفت: با توجه به اینکه درایران، ۳۰۰ روز آفتابی داریم این کشور ظرفیت عظیم تولید انرژی خورشیدی را دارد.
کلانتری ادامه داد: برای توسعه شبکه حمل و نقل عمومی، سرمایه گذاری سنگینی انجام شده و سالیانه به میزان ۱۰ کیلومتر احداث مترو جدید در کلانشهر تهران و ۱/۵ کیلومتر در سایر شهرها در حال انجام است.
رییس سازمان محیط زیست، ضمن اشاره به سهم مشارکت ملی در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به میزان چهار درصد در کنوانسیون تغییرات اقلیمی، به اسناد بالادستی از جمله سیاست های کلی اصلاح الگوی مصرف و کاهش مصرف انرژی ابلاغی رهبر انقلاب اشاره داشت و ادامه داد: اجرایی شدن این سیاست ها در مسیر بهینه سازی مصرف انرژی، کاهش بیشتری را اعمال خواهد کرد.
کلانتری همچنین از خروج شرکت توتال از پروژه پارس جنوبی و نیز عدم انتقال تکنولوژی های نوین خودروسازی از جاتب شرکت های فرانسوی برای کاهش مصرف سوخت و افزایش کیفیت خودروها اظهار تأسف کرد.
معاون رییس جمهور در ادامه با تاکید بر اهمیت فرهنگ سازی گفت: با همکاری نزدیک وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم، آموزش موضوع محیط زیست در منابع درسی دانش آموزان و دانشجویان گنجانده شده است. البته جایگاه صدا و سیما در این امر بسیار حائز اهمیت است اما به لحاظ پرهزینه بودن تبلیغات رادیو و تلویزیونی در این زمینه شرایط مطلوبی نداریم.
وی همچنین به نقش سمن ها و جایگاه آنها در حفاظت از محیط زیست اشاره داشت و اعلام کرد: ۹۰۰ سازمان مردم نهاد در بخش محیط زیست ایران فعال هستند و نقش موثری در حفاظت محیط زیست دارند.
در این جلسه طرف فرانسوی علت خروج شرکت توتال را فشار امریکایی ها اعلام کرد و گفت: آن شرکت در حوزه های زیست محیطی علاقمند به همکاری است و پیگیر توافقات دوجانبه سال ۲۰۱۶ بین وزرای امور خارجه و محیط زیست فرانسه با سازمان متبوع خواهند بود. همچنین در باره مدیریت منابع آب، کاهش مصرف سوخت، فرهنگ سازی و سمن ها موضوعاتی از سوی طرف فرانسوی مطرح شد.