استاندار هرمزگان:

رئیس جمهور پنجشنبه و جمعه مهمان مردم هرمزگان خواهد بود

استاندار هرمزگان از سفر رئیس جمهور به استان خبر داد و گفت: رئیس جمهور در ادامه سفرهای استانی خود آخر هفته جاری به هرمزگان سفر خواهد کرد.

مهدی دوستی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان به تشریح برنامه های سفر رئیس جمهور به هرمزگان پرداخت و اظهار داشت: با هماهنگی‌های صورت‌گرفته رئیس جمهور در آستانه جشن ۴۵سالگی انقلاب اسلامی و در اولین روز از دهه فجر به استان هرمزگان سفر خواهد کرد و علاوه بر بندرعباس به شهرستان‌های بشاگرد و بوموسی نیز سفر خواهد کرد.
وی افزود: این سفر پر خیر و برکت در روزهای پنجشنبه ۱۲ و جمعه ۱۳ بهمن ماه انجام میشود که شاهد بهره‌برداری از ۱۰۳۲ طرح‌ مهم عمرانی و اقتصادی به ارزش ۱۰۵همت خواهیم بود که نشان میدهد در ۲ سال و نیم عمر دولت اقدامات گسترده و کم‌سابقه در سطح هرمزگان انجام شده است.
وی افزود: همچنین در این سفر عملیات اجرایی ۳۸۵ پروژه به ارزش ۱۶۰ هزار میلیارد تومان آغاز می‌شود و چندین میلیارد دلار سرمایه گذاری در حوزه‌های مختلف از جمله نفت، معادن، صنعت و… خواهیم داشت.
استاندار هرمزگان با تنوع و گستردگی پروژه‌های این سفر گفت: به دلیل محدودیت زمانی برای افتتاح ها پروژه های این سفر به ۲۲ بسته تبدیل شده و یکی از مهم ترین بسته‌های سفر، مربوط به حوزه مسکن است و بهره برداری از ۱۴ هزار واحد مسکونی است.
وی با تاکید بر اینکه در مجموع با افتتاح های قبلی میزان بهره برداری از مسکن در دولت سیزدهم به ۲۰ هزار واحد مسکونی در هرمزگان رسیده تصریح کرد: بالغ بر ۱۲۱ درصد زمین مورد نیاز طرح نهضت ملی مسکن نیز در استان تامین شده و ۹۱ درصد واحدها نیز پروانه ساخت دریافت کرده‌اند.
نماینده عالی دولت در استان هرمزگان گفت: دیگر بسته مهم راه‌های استان هستند که به غیر از پل‌ها ۸۰۰ کیلومتر راه شامل راه‌های اصلی، فرعی در حوزه روکش، بهسازی و آسفالت افتتاح می‌شود.
وی ادامه داد: در حوزه بهداشت و درمان هم ۱۹۰ تخت بیمارستانی شامل بیمارستان فوق تخصصی کودکان بندرعباس و بیمارستان فارابی بستک به بهره برداری خواهد رسید، علاوه بر این ۳۴ پروژه دیگر در حوزه بهداشت و درمان مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت و دو دانشکده علوم پزشکی غرب و شرق را نیز خواهیم داشت.
وی با بیان اینکه عملیات اجرایی نیروگاه اتمی سیریک در سفر رئیس جمهور آغاز می‌شود گفت: این نیروگاه با ظرفیت ۵ هزار مگاوات خواهد بود که نقشی تعیین کننده و اساسی در تحول و توسعه سواحل مکران ایفا خواهد کرد، این نیروگاه جزو برترین نیروگاههای جهان خواهد بود که خوشبختانه کارهای آغازین آن انجام شده و به دست رئیس جمهور رسما عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.
استاندار هرمزگان با اشاره به اینکه در حوزه آب و فاضلاب نیز بسته بسیار خوبی آماده شده اظهار داشت: در این سفر ۱۵۶ روستا و ۵ شهر به مدار آبرسانی پایدار وارد می‌شوند علاوه بر این در حوزه آبشیرین کن ها هم ۵ طرح آماده شده، همچنین در حوزه فاضلاب نیز ۳ فاز پروژه انتقال پساب به صنایع آماده و تکمیل شده که در سفر رئیس جمهور به بهره برداری میرسد.
دوستی با تاکید بر اینکه پروژه انتقال پساب به صنایع بدون صرف هزینه دولتی و مسئولیت‌های اجتماعی بوده گفت: ورود فاضلاب بندرعباس به خلیج فارس یکی از دغدغه‌های اصلی مردم بوده که پروژه رفع این معضل در دولت سیزدهم آغاز و قرار داد ۲۸۰۰ میلیارد تومانی خرید پساب توسط صنایع منعقد شده و بالغ بر ۱۸۰۰ میلیارد نیز پرداخت شده و ۱۶۰۰ میلیارد تومان نیز از بانک ملی تسهیلات دریافت شده است.
وی افزود : در بحث آموزش هم در این سفر ۸۰۰ کلاس درس در قالب ۲۰۰ مدرسه آماده بهره برداری شده که هوشمند سازی ۳۰۲ کلاس نیز بخشی از آن می‌باشد، در حوزه شیلات ۴۴۰۰ هکتار به ظرفیت مزارع پرورش میگو افزوده شده و ۶۱۰۰ تن نیز به ظرفیت تولید ماهی در قفس اضافه شده است.
نماینده عالی دولت در استان هرمزگان با اشاره به اینکه در حوزه بندری طرحهای زیادی شامل ۴۰ هزار میلیارد تومان پروژه داریم گفت: عملیات اجرایی ترمینال مکانیزه ریلی، کشاورزی و طرح توسعه پسکرانه بندرشهید رجایی در این سفر آغاز خواهد شد علاوه بر آن عملیات اجرایی بندرگاه لنگه و بهره برداری از ۵ بندرگاه را نیز در برنامه داریم.
وی با تاکید بر اینکه در حوزه‌های گازرسانی، کشاورزی، برق رسانی و ایجاد پست برق، ورزش و مخابرات هم طرحهای بسیار زیادی آماده بهره برداری داریم گفت: افتتاح ۷ شهرک جدید صنعتی تحولی بزرگ تر این حوزه است و در حوزه معادن بخشی از طرح ها افتتاح و در بخشی دیگر نیز عملیات اکتشاف ۴ پهنه جدید آغاز خواهد شد.

وی با بیان اینکه مصوبات استان در دور اول سفر ریاست جمهوری ۱۷۴ مصوبه بوده است، گفت: از این تعداد ۱۲۴ مصوبه تماما انجام شده و فقط ۵ مصوبه با پیشرفت زیر ۲۰ درصد داریم لازم به ذکر است که ۳۳۰ میلیارد تومان بودجه در حوزه راه به استان تزریق شد.
استاندار هرمزگان با تاکید بر رویکرد تکمیل پروژه‌های نیمه تمام در دولت سیزدهم گفت: یک هزار و ۳۰۰ پروژه از ابتدای دولت در استان هرمزگان تکمیل شده و ۳۳۰ میلیارد برای بهسازی راه‌ها تخصیص یافته بطوریکه تمام راههای روستایی استان از دهه شصت، ۳۰۰ کیلومتر بوده و راههای روستایی که از سفر اول ریاست جمهور ایجاد و آسفالت شده ۸۵ کیلومتر است که ۴۰ کیلومتر تا پایان سال اضافه میشود.
وی با تاکید بر رتبه نخست هرمزگان در حوزه جذب سرمایه گذاری صنعتی و امنیت سرمایه گذاری بیان داشت: بهبود شرایط و محیط اقتصادی اولویت ما بوده که طبق نظرسنجی فعالان اقتصادی این مهم اتفاق افتاده و با یک صعود ۸ پله ای هرمزگان توانسته با وضعیت قبلی فاصله ایجاد کند و از رتبه یک بیکاری و شاخص فلاکت دور شده اما این وضعیت هم مطلوب ما نیست اما رشد خوبی است.
استاندار هرمزگان در پایان با اشاره به چشم انداز کاشت ۶٫۵ میلیون اصله نهال تا پایان سال گفت: دو شاخص مهم توسعه پایدار همواره مورد توجه است که کاشت ۳٫۵ میلیون نهال با مشارکت همه نهادهای عمومی، دولتی، غیردولتی و صنعتی در همین راستا انجام شده همچنین در دولت فعلی ۲۸ هنرستان جوار برای تربیت نیروی انسانی متناسب با توسعه صنعتی استان تربیت شده است.