رسمی؛ قیمت لبنیات کاهش یافت

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون و به نقل از خبرگزاری ایرنا: دبیر انجمن صنایع لبنی ایران اعلام کرد: با ابلاغ مصوبه ستاد تنظیم بازار مبنی بر قیمت ۲ هزار تومانی شیرخام از امروز (یکشنبه) بهای شیر و فرآورده های لبنی ۹ درصد کاهش می یابد. «رضا باکری» افزود: براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار،­ قیمت […]

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون و به نقل از خبرگزاری ایرنا: دبیر انجمن صنایع لبنی ایران اعلام کرد: با ابلاغ مصوبه ستاد تنظیم بازار مبنی بر قیمت ۲ هزار تومانی شیرخام از امروز (یکشنبه) بهای شیر و فرآورده های لبنی ۹ درصد کاهش می یابد.

«رضا باکری» افزود: براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار،­ قیمت خرید شیرخام­ درب دامداری ها هر کیلوگرم ۲۰۰۰ تومان تعیین شد، که با ابلاغ آن به تمامی واحدهای دامداری و کارخانجات لبنی توسط سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و همچنین انجمن صنایع لبنی ایران، همه ملزم به اجرا و رعایت آن هستند.

وی اظهار داشت: با توجه به قیمت هایی که انجمن صنایع لبنی پیشنهاد داده بود به طور تقریبی کالاهای اساسی گروه یک با کاهش ۶، ۷، ۹ و ۱۱ درصدی مواجه می شوند.

قیمت لبنیات کاهش یافت

وی تصریح کرد: طبق این مصوبه از امروز قیمت هر بطری شیر کم چرب ۴۱۰۰ تومان، شیر نیم چرب ۴۲۰۰ تومان، شیر پرچرب ۴۴۵۰ تومان، شیرکامل ۴۵۰۰ تومان، هر بسته شیر نایلونی ۲۶۰۰ تومان، ماست دبه ای کم چرب ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان، ماست دبه ای پرچرب ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان، ماست ۹۰۰ گرمی کرم چرب ۴۳۵۰ تومان، ماست ۹۰۰ گرمی پرچرب ۴۷۵۰ تومان و پنیر یواف ۴۰۰ گرمی ۶۹۰۰ تومان است.

دبیر انجمن صنایع لبنی ایران گفت: تمامی واحدهای دامداری و کارخانجات لبنی سراسر کشور از امروز ملزم به رعایت مصوبه ستاد تنظیم بازار هستند تا شیر و فرآورده های لبنی با قیمت های مناسب به دست مصرف کنندگان برسد.

وی اضافه کرد: با ابلاغ این مصوبه از امروز – یکشنبه – قیمت های جدید روی محصولات تولیدی جدید درج و به بازار­ عرضه می شود اما برای محصولاتی که پیش از این مصوبه درج قیمت و به بازار عرضه شده، فرصتی داده شده تا با قیمت های پیشین فروخته شود.

باکری اظهار داشت: دولت برای حمایت از دامداران همچنان قرار است نهاده های دامی مورد نیاز را با قیمت ارز ۴۲۰۰ تومانی در اختیارشان قرار دهد بنابراین از واحدهای دامی انتظار می رود هر کیلوگرم شیر خام را طبق قیمت مصوب ۲۰۰۰ تومان در اختیار کارخانجات لبنی قرار دهند.

وی با اشاره به اینکه تغییر قیمت های جدید شامل تمامی فراورده های لبنی بجز کره حیوانی می شود، افزود: قیمت کره به دلیل حضور در گروه کالایی یک و تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی ثابت بوده و در این مدت تغییر قیمتی نداشته است.

در پی درخواست های مکرر دامداران برای افزایش قیمت شیر خام پس از گذشت بیش از چهار سال و با توجه به افزایش نرخ تورم و هزینه های تمام شده تولید، در مرداد ماه امسال کارگروه تنظیم بازار قیمت پایه هر کیلوگرم از این محصول را ۱۵۷۰ تومان مصوب کرد که این رقم کمتر از پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و اتحادیه دامداران مرکزی ایران بود.

اما این مصوبه توسط دامداران و کارخانجات لبنی رعایت نشد و هر کیلوگرم شیرخام توسط دامداران با بیش از ۲۲۰۰ تومان فروخته شد که افزایش افسار گسیخته بهای فراورده های لبنی را به دنبال داشت و در نهایت ستاد تنظیم بازار بار دیگر با بررسی مجدد قیمت شیرخام و فراورده های لبنی، بهای هر کیلوگرم شیر خام را ۲ هزار تومان تعیین کرد.

سازمان حمایت، قیمت لبنیات را اعلام کند

معاون سازمان تعزیرات حکومتی گفت: هنوز سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، قیمت نهایی لبنیات را اعلام نکرده است و به محض اینکه اعلام کند مبنای تعزیرات برای نظارت بر بازار و برخورد با متخلفان قرار می گیرد.

محمدعلی اسفنانی افزود: قیمت شیرخام پیش از این ۱۵۷۰ تومان تعیین شده بود و اکنون تولیدکنندگان مواد لبنی مدعی هستند که هر کیلو شیر خام را ۲۱۰۰ تومان خریداری می کنند و گاهی بسته به کیفیت شیر بیش از این مقدار هم می پردازند.

مدیرکل تعزیرات استان تهران ادامه داد: اگر تولید کنندگان لبنیات بتوانند قیمت شیر خام را دو هزار تومان در نظر بگیرند، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان می تواند قیمت تمام شده محصولات لبنی را هم محاسبه کند.

اسفنانی اظهار داشت: سازمان تعزیرات تنها سازمانی است که برای مبارزه با گرانفروشی در میدان مانده است و به شعب تعزیرات بخشنامه شده است که در حین رسیدگی به پرونده تخلف، دستور توقف تخلف را هم صادر کنند چون شاهد تخلف مستمر هستیم؛ بنابراین قرار است قضات شعب تعزیرات، هنگام صدور رأی، تداوم تخلف را هم در جریمه ها لحاظ کنند.

معاون سازمان تعزیرات حکومتی یادآور شد: جلسات متعددی با تولیدکنندگان مواد لبنی در تعزیرات، ستاد تنظیم بازار داشتیم همچنین جلسه ای با حضور دادستان کل در دادستانی در این زمینه برگزار شد.

اسفنانی اضافه کرد: توجیه تولیدکنندگان مواد لبنی برای افزایش قیمت ها این است که قیمت شیرخام و مواد اولیه گران شده و لاجرم قیمت تمام شده محصولات هم افزایش یافته است اما در جلسه با دادستان کل کشور مشخص شد که برخی مواد اولیه مانند ظروف پلاستیک ارزان شده است بنابراین قیمت محصولات هم باید کاهش یابد.

مدیرکل تعزیرات استان تهران خاطرنشان کرد: شب گذشته رئیس انجمن تولیدکنندگان مواد لبنی اعلام کرد که کاهش قیمت مواد لبنی شروع شده است و قیمت های جدید اعمال می شود. اگر چنین نشود، تعزیرات بر اساس اعلام تخلفی که از سوی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام شود، در چارچوب قانون برخورد می کند.

وی گفت: نمی توانیم بگوییم سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در اعلام نرخ های جدید تعلل دارد زیرا حجم کار بالا است و تعیین قیمت تمام کالاهایی که در بازار وجود دارد توسط این سازمان انجام می شود همچنین اخیرا به لطف مصوبه نه چندان مطلوب مجلس شورای اسلامی مبنی بر منع بکارگیری بازنشستگان، تحولات مدیریتی در این سازمان وجود داشته است و تا ساز و کار قانونی توسط مجموعه مدیریتی جدید اجرایی شود ممکن است زمان بر باشد.

“بابک پارسا”