ج. خرداد ۲۸ام, ۱۴۰۰

رفع مشکلات مجتمع بندری شهر ستان بندرخمیر در نشست مشترک با مسئولین استانی

 

رفع مشکلات مجتمع بندری شهر ستان بندرخمیر در نشست مشترک با مسئولین استانی / مجید وفادار : از برطرف شدن مشکلات قانونی و امکان سنجی مجتمع بندری خمیر خبرداد

 

برگزاری نشست مشترک با مسئولان استانی به منظور بررسی مشکلات با اولویت پروژه بندرگاهی بندر خمیردر آن شهر ستان برگزار شد

 

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون

این نشست با حضور  نماینده مردم بندرعباس ، حاجی آباد، قشم، بندرخمیر، ابوموسی در مجلس شورای اسلامی ،مدیر کل حفاظت محیط زیست هرمزگان، فرماندار بندرخمیر و جمعی از مسئولان استانی و شهرستان بندرخمیر در سالن فرمانداری برگزار شد.

در ابتدا فرماندار بندر خمیر  از رفع اشکالات زیست محیطی مجتمع بندری این شهرستان خبر داد.

 فرماندار بندر  خمیر افزود : در گذشته مشکلاتی در روند احداث این پروژه بوجود آمده بود که با مرتفع شدن این نقایص، در روزهای آتی با حضور مسؤولان عالی رتبه کشوری و استانی شاهد ادامه روند ساخت این پروژه خواهیم شد. .

وی با اشاره به اعتبار این پروژه گفت: اعتبار مجتمع بندری خمیر ۳۶ میلیارد تومان می‌باشد که امیدواریم با احداث این پروژه، فعالیت‌های اقتصادی مردم در این منطقه رونق دوچندانی گیرد.

فرماندار بندرخمیر همچنین افزود: با توجه به این‌که درآمد بیشتر ساکنان منطقه از راه دریا تامین می‌شود قطعا در این برهه از زمان و با وجود مشکلات اقتصادی، توسعه و احداث بندر به بهتر شدن‌ وضعیت معیشتی منطقه کمک زیادی خواهد کرد.

وی از افرادی که در رفع اشکالات بوجود آمده برای این مجتمع تلاش نموده‌اند قدردانی کرد و افزود: افراد زیادی از مسؤولان و مدیران و معتمدان برای رفع این مشکل تلاش و همکاری داشته‌اند که به نمایندگی از مردم شهرستان خمیر از همه آنان بالاخص استاندار هرمزگان و معاون عمرانی ایشان تشکر می‌نمایم.

فرماندار خمیر در ادامه به وجود تالاب در بندرخمیر و ظرفیت جذب گردشگر در این منطقه اشاره کرد و اظهار داشت: تالاب بندرخمیر یکی از مناطق دیدنی در استان هرمزگان بشمار می‌آید که باید به معرفی بیشتر این نقطه در استان هرمزگان پرداخته شود.

.

در طی این  نشست مجید  وفادار مدیر کل  حفاظت محیط زیست هرمزگان ضمن خوش آمد گویی به حاضرین  در این نشست اظهار داشت

 احداث بندر چند منظور بندر خمیر از آرزوهای دیرینه مردم این شهرستان است که به زودی عملیات اجرایی احداث این بندر توسط  اداره کل سازمان بنادر و دریانوردی استان بر اساس نظرات سازمان حفاظت محیط زیست با رعایت موارد محیط زیست آغاز  می گردد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست هرمزگان با بیان اینکه : در حقیقت ارزیابی اثرات زیست محیطی، ‌ابزاری برای اطمینان یافتن از اجرای مناسب و صحیح یک پروژه است که می‌توان آنرا روشی جهت تعیین، پیش بینی و تفسیر اثرات زیست محیطی یک پروژه پیشنهادی بر کل مجموعه محیط زیست، بهداشت عمومی و سلامت اکوسیستم‌هایی دانست که حیات و تداوم زیست انسانها به آنها وابسته است.

وی تاکید کرد:

برای جلوگیری از آسیب رسیدن به محیط زیست همه مردم باید کمک و همکاری کنند و هیچ کس به‌خوبی جوامع محلی یا مردم منطقه جنگل‌های حرا را نمی‌شناسد و ما نیز باید حافظ این جنگل‌ها باشیم تا آسیبی به آنها وارد نشود. هرگونه فعالیت در مناطق حفاظت‌شده مستلزم صدور مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست است،

وی افزود: برای هرگونه فعالیت دریایی در مناطق حفاظت‌شده لازم است از سازمان حفاظت محیط زیست به‌عنوان مجمع نظارتی، مجوز اخذ شود و محیط زیست از هرگونه فعالیت غیرمجاز در مناطق حفاظت‌شده جلوگیری خواهد کرد.
مدیر کل حفاظت محیط زیست هرمزگان در مورد مجتمع بندری خمیر و اظهار نظر مسؤولان سازمان بنادر در مورد اخذ صدور مجوز احداث اسکله نیز گفت: مجتمع بندری خمیر یکی از موارد اختلاف بین محیط زیست و سازمان بنادر است که بدون مراحل قانونی و امکان‌سنجی اتفاق افتاده است اما خوشبختانه این مشکل بر طرف شد .

 

وفادار عنوان کرد: جنگل حرا به‌عنوان بهترین جاذبه طبیعی در کشور مطرح است که با کمی هزینه توسط دولت یا بخش خصوصی باعث جذب توریسم و درآمد می‌شود، بنابراین همه مسؤولان شهرستان باید با همت و تلاش علاوه بر حفاظت از این جنگل‌ها باعث جذب گردشگر و رونق بندرخمیر شوند...

وی با بیان اینکه ۲۱ هزار هکتار پوشش گیاهی مانگرو در کل کشور وجود دارد که ۲۰ هزار هکتار آن در استان هرمزگان قرار دارد، افزود: در استان هرمزگان پنج تالاب بین‌المللی داریم که مانگروها جزء تالاب‌های دریایی، مناطق حفاظت‌شده و ذخیره‌گاه زیست‌کره هستند.

 

.

 

حسین هاشمی تختی در نشست مشترک با مسئولان استانی و شهرستان بندرخمیر ضمن اشاره به شروع مجدد پروژه بندرگاهی بندر خمیر، اظهار داشت: از همراهی و همکاری مسئولان استانی به ویژه سازمان بنادر دریانوردی و سازمان محیط زیست به جهت آغاز مجدد پروژه حیاتی بندرگاه چند منظوره بندرخمیر نهایت قدردانی را دارم.

نماینده مردم بندرعباس ، بندرخمیر، قشم و حاجی آباد در ادامه از مسئولان شهرستان به ویژه اعضای شورای شهر بندر خمیر قدردانی کرد و افزود: بسیار خرسندم که نهادی مردمی به این صورت و در ماه های اخیر با تمام توان و امکانات برای احیای مجدد پروژه بندرگاه خمیر تلاش دارند.

هاشمی تختی ضمن اشاره به این موضوع که هرگز به دنبال این نبوده ام که پروژه ها را با نام خود تمام کنم گفت: از آنجایی که این پروژه در حوزه تخصصی کمیسیون عمران قرار می‌گرفت من به عنوان نماینده مردم به طور ویژه  تا به سرانجام رسی و حصول نتیجه به پیگیری ها در دستگاه‌ها و وزراتخانه های مختلف و با هماهنگی استانداری ادامه دادم که امروز جای بسی خوشحالی دارد که خبر آغاز مجدد عملیات اجرایی پروژه را طی روزهای آینده اعلام کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *