رها سازی گربه جنگلی ، دور از سکونت گاه هاى انسانى

به گزارش( صدای گامبرون )  ، علی رنجبر رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان میناب از رهاسازی یک قلاده گربه جنگلی در آن شهرستان خبرداد. وی افزود: پس از ارسال گزارش توسط جوامع محلی وطبیعت دوست هشتبندی شهرستان میناب نیروی یگان حفاظت محیط زیست آن شهرستان به محل اعزام شده و گربه جنگلی زنده گیرى […]

به گزارش( صدای گامبرون )  ، علی رنجبر رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان میناب از رهاسازی یک قلاده گربه جنگلی در آن شهرستان خبرداد.

وی افزود:

پس از ارسال گزارش توسط جوامع محلی وطبیعت دوست هشتبندی شهرستان میناب نیروی یگان حفاظت محیط زیست آن شهرستان به محل اعزام شده و گربه جنگلی زنده گیرى شده گرفتار در تله را آزاد و پس از بررسی از سالم بودن آن در زیستگاه مناسبى دور از سکونت گاه هاى انسانى رهاسازی کردند .

گربه جنگلی معمولا تک‌زی بوده و برخلاف بسیاری ازگربه سانان، بخش عمده فعالیت آن  طی روز  (صبح و اواخر بعدازظهر) صورت می‌گیرد. در زیر بوته‌ها و زیر صخره‌ها لانه می‌سازد و یا در لانه متروک جانورانی نظیر روباه و تشی ساکن می‌شود. این گربه پراکنش جهانی و توزیع جغرافیایی نسبتاً وسیعی در مصر، خاورمیانه تا ترکمنستان، ازبکستان، قزاقستان و افغانستان دارد. این گونه معمولاً در ارتفاعات کمتر از ۱۰۰۰ متر یافت می‌شود. زیستگاه این حیوان بیشتر در دره‌های رودخانه‌ی با پوشش گیاهی، بوته‌زارها و جنگل‌های نزدیک به آب، باتلاق‌های رودخانه و بسترهای نیزارها و نواحی دشتی و استپی است. گاهی اوقات هم نزدیک اراضی کشاورزی و اطراف روستاها نیز مشاهده می‌شود. گربه جنگلی به طور عمده از پرندگان به خصوص پرندگان آبزی، خزندگانی مثل مارمولک و مارهای کوچک، انواع جوندگان و قورباغه‌ها تغذیه می‌کند. از آنجا که ۷۰ درصد انرژی روزانه شان را از تغذیه جوندگان کوچک تامین می کنند نقش بسیار موثری در کنترل جمعیت موش ها و سایر جوندگانی دارند که از آفات مهم باغ ها و مزارع کشاورزی هستند؛ در نتیجه از بین بردن این گربه توسط انسان در نهایت به باغداران و کشاورزان آسیب خواهد زد. این گربه بر اساس قوانین سازمان حفاظت محیط زیست در گروه گونه‌های حمایت شده قرار دارد. تصادفات جاده‌ای، خشک شدن تالاب‌ها و کشتن آنها توسط کشاورزان و باغداران از مهم‌ترین عوامل کاهش جمعیت این گربه‌ها در ایران است.