د. مرداد ۲۴ام, ۱۴۰۱

روزانه بطور متوسط ۲۷۵ میلیون تن در دنیا زباله پلاستیکی تولید می شود

1 دقیقه خوانده شده

حبیب مسیحی تازیانی در مصاحبه با خبرنگار پایگاه خبری صدای گامبرون به مناسبت روز ۲۱ تیرماه روز جهانی بدون پلاستیک ، میزان ورود زباله پلاستکی وتاثیرات مستقیم آن برمحیط زیست دریایی را ۸میلیون تن اعلام کرد

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون

متاسفانه شاهد آلوده بودن روز افزودن  محیط زیست جهان به مواد پلاستیکی هستیم . یکی از مهمترین مسئله  در معرض قرار گرفتن موادغذایی با ظروف یکبار مصرف (پلاستیکی ) می باشد واثرات آن برسلامت انسانها می باشد. در دنیا روز انه ۲۷۵ میلیون تن زباله پلاستیکی تولید می شود که از این مقدار هشت میلیون تن آن به اقیانوس ها ریخته می شود که خود منجربه ازبین رفتن گونه های در معرض خطر (لاک پشت ها و کلنی های مر جانی ) و سایر گونه ها می شود . روزانه هر فرد به طور متوسط سه عدد پلاستیک معمولی (نایلکس) مصرف می نماید که باتوجه به مخاطرات زیست آن ، بربد منظرشدن محیط زیست  شهری تاثیرات بسزایی دارد . د رسال گذشته شاهد آن بودیم که اقدامی  نمادین که توسط همکاران اینجانب در اسکله ی یکی از بنادر استان انجام شد ودرخاتمه که ببر ۹۰درصد از زباله های جمع آوری شده بطری های پلاستیکی بودند .

یکی از مهمترین مسائل آلودگی در جهان ، وجود میکروپلاستیک ها می باشد که خود از ماکرو پلاستیک ها (خرد شدن ، در اثر تابش نور خورشید و حررات و..) می باشد.که خود با تجمع زیستی و بزرگنمایی آن در زنجیره غدایی می تواند ناهنجاری های زیستی را بوجود آورد. متاسفانه ماندگاری پلاستیک ها در خاک حدودا ۴۰۰سال می باشد که خود می توانند بررستنی ها و سایر موجودات  تاثیربگذارد.

طبق اصل پنجاهم قانون اساسی  جمهوری اسلامی ایران : همه افراد جامعه در مقابل محیط زیست و ایندگان مسئول هستیم..می طلبد تا با مسئولیت پذیری نسبت به حفظ محیط زیست بیشتر تلاش نمائیم. اقدامات اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان در روز جهانی بدون پلاستیک برگزاری جلسات با ار گانهای اجرایی ، اصناف و سمن های زیست محیطی وبررسی قرار دادن راهکارها و چالشهای چگونگی کاهش مصرف پلاستیک ، جلسات مکرر با هیات امنایه مناسبت های مذهبی ،  طرح آموزش نفکیک زباله از طریق ار تباط  آموزش خانه  به خانه با خانواده ها،  تصویب نمودن مصوبات اجرایی لازم در جهت کاهش پلاستیک و تاثیرات آن در کارپروه مدیریت پسمان و کارگروه سلامت از جمله اقدامات انجام شده و پیشرو این اداره کل می باشد .

امروز در استان هرمزگان شاهد حرکتی روبه جلو در ترویج فرهنگ استفاده نکردن از پلاستیک هستیم در مکانهای عرضه موادغذایی از جمله آش فروشی ها ، برخی از رستوانها شاهد استفاده ظروف گیاهی و آلمینیومی هستیم .می بایست در امر ترویج فرهنگ زیست محیطی و نه به پلاستیک با سرعت و شتاب بیشتری حرکت کنیم . استفاده از کیسه های پارچه ای وماندگار خود می توانند نقش بسزایی در استفاده حداقلی از پلاستیک برای ما داشته باشد .  یکی از کشورهای بزرگ تولید کننده پلاستیک در جهان کشور اندونزی می باشد که برای سال ۲۰۲۵  کاهش ۷۵ درصدی استفاده از پلاستیک را تدوین نموده است . امیداست بابرنامه ریزی مدون ومستمر دراین باره تلاش نمائیم .

“مجید منصوری “

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *