رونمایی از الواح هخامنشیِ استرداد شده به ایران

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون و به نقل از ایسنا: ۱۷۸۳لوح تاریخی هخامنشی‌ها ـ که بعد از ۸۰ سال به سرزمین مادری خود برگشتند ـ چهارشنبه ۱۰ مهر توسط علی اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ رونمایی شدند. این الواح تاریخی که بخش کوچکی از آثار باقی مانده در […]

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون و به نقل از ایسنا: ۱۷۸۳لوح تاریخی هخامنشی‌ها ـ که بعد از ۸۰ سال به سرزمین مادری خود برگشتند ـ چهارشنبه ۱۰ مهر توسط علی اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ رونمایی شدند.

این الواح تاریخی که بخش کوچکی از آثار باقی مانده در موسسه شیکاگو آمریکاست در انتهای سالن بخش ایران باستان در تالار هخامنشی موزه ملی ایران به نمایش درآمده و قرار است تا ۳۰ مهر نمایش این الواح ادامه داشته باشد.

در موضوعات گل‌نوشته‌های باروی تخت جمشید که شامگاه سه‌شنبه به ایران تحویل داده شده، این‌طور عنوان شده‌اند؛ نامه‌ها، اسناد اداری، دست‌نوشته‌های یک کاتب، شاه و دربار، شخصیت‌های تاریخی، کارگران، کاتبان، تولید، مسافران، ایزدان پارس.

بعد از پایان نمایش الواح نیز این آثار مهم قرار است در انبار موزه ملی که سه سال قبل استاندارد سازی شده‌اند، نگهداری شود.

همچنین زمان خاصی برای عکاسی و فیلم‌برداری از الواح تعیین نشده بود و تا زمان حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای رونمایی نمایشگاه، الواح که با بنر پوشیده شده بودند اجازه عکاسی و فیلم‌برداری داده نشد.

“بابک پارسا”