رویکرد سازمان ملی استاندارد تسهیل ترخیص کالاهای اثرگذار در گمرکات است

“مهدی اسلام پناه” در جمع مدیران گمرک و بنادر هرمزگان و واردکنندگان کالا با اشاره به آغاز روند ترخیص حدود یک‌هزار دستگاه خودروی هیوندای النترا پس از هفت ماه ماندگاری در محوطه‌های گمرک اظهار کرد: رویکرد سازمان ملی استاندارد تسهیل ترخیص کالاهاست و اگر اقدام به موقع استاندارد نبود یک‌هزار دستگاه خودروی هیوندای النترا در […]

“مهدی اسلام پناه” در جمع مدیران گمرک و بنادر هرمزگان و واردکنندگان کالا با اشاره به آغاز روند ترخیص حدود یک‌هزار دستگاه خودروی هیوندای النترا پس از هفت ماه ماندگاری در محوطه‌های گمرک اظهار کرد: رویکرد سازمان ملی استاندارد تسهیل ترخیص کالاهاست و اگر اقدام به موقع استاندارد نبود یک‌هزار دستگاه خودروی هیوندای النترا در محوطه‌های گمرک هرمزگان سر از مزایده در می‌آورد.

وی افزود: در حال حاضر ۸۰ درصد کالاها در مدت پنج تا هفت روز ترخیص می‌شوند و ۲۰ درصد دیگر که نیاز به آزمایش‌های تخصصی دارند، در مدت ۱۰ تا ۲۰ روز از استاندارد جواب می گیرند، ادامه داد: البته همه مشکلات و معطلی ترخیص کالا به استاندارد مربوط نمی‌شود و برخی مسائل اسنادی و ارزی و اظهار نشدن کالا نیز در این زمینه موثر هستند.

معاون رییس جمهور پس از مشاهده چگونگی نگهداری انبارهای وارداتی در محوطه‌های روباز تصریح کرد: برای نگهداری طولانی مدت این محموله ها باید شرایط اصلاح شود.

حسین عباس‌نژاد، مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان نیز با اشاره به بررسی موضوعاتی که در بندر و گمرک مربوط به استانداردهای ملی ارتباط است، ابراز امیدواری کرد با تصمیماتی که گرفته شده در این نشست شاهد سرعت‌بخشیدن در روند ترخیص و کاهش رسوب کالاها باشیم.

گفتنی است؛ رییس سازمان ملی استاندارد پس از این نشست از محوطه‌های تخلیه و بارگیری و نگهداری کالاها در بندر شهیدرجایی بازدید کرد.