رئیس اداره آموزش محیط زیست هرمزگان:

زنان نقش ویژه ای در حفاظت از تالابهای استان دارند

رئیس اداره آموزش و مشارکت های مردمی اداره محیط زیست هرمزگان گفت: بانوان نقش ویژه ای در حفظ تالابهای استان هرمزگان از طریق تعاونی ها و سازمان های مردم نهاد داشتند.

 مطهره عابدینی، رئیس اداره آموزش و مشارکت های مردمی اداره محیط زیست هرمزگان ضمن تبریک ولادت حضرت زهرا (س) و روز زن تصریح کرد: با توجه به گستردگی حوزه های فعالیت محیط زیست آموزش، فرهنگ سازی و جلب مشارکت مردمی در این حوزه بسیار سخت اما شیرین می باشد. هدف از آموزش محیط زیست، پرورش افرادی فعال و آگاه نسبت به مسائل محیط زیست و درک مسئولیت آن ها در حفاظت و حمایت از آن است.
وی افزود: برای رسیدن به این هدف، باید شناخت افراد را افزایش داد و انگیزه های لازم را برای حفظ محیط زیست در آنان تقویت کرد. بهترین روزهای کاری من روزی است که در جمع دانش آموزان خصوصا دانش آموزان مناطق کم برخوردار بوده ام و فعالیت های محیط زیستی این عزیزان را دیده ام. زمانی که شاهد بودم بیشترین اثر به جشنواره محیط زیستی استان از کم برخوردارترین روستاهای استان ارسال شده است. روزی که شاهد فعالیت های محیط زیستی بانوان حاشیه تالاب ها می باشم که بیشترین حفاظت از تالاب ها توسط و با مدیریت بانوان آن مناطق انجام شده است جزء بهترین روزهای من بوده است.
او با اشاره به اینکه زمانی که شاهد حضور سازمانهای مردم نهاد، دستگاهها و صنایع جهت حفظ محیط زیست هستم و اعلام آمادگی و جلب مشارکت گروههای مختلف در حفظ محیط زیست را دریافت می کنم جزء بهترین روزهای زندگی من است، تصریح کرد: من در حوزه محیط زیست طبیعی و دریایی کار کرده ام و کار کردن در عرصه های طبیعی و خصوصا گرمای بسیار بالای آب و هوای این استان دشوار می باشد اما سختی کار آموزش و فرهنگ سازی فقط افرادی درک می‌کنند که در این حوزه فعالیت داشته اند چون بخش اعظمی از فعالیت ها برای اجرای یک برنامه آموزشی دیده نمی‌شود و قابل درک نخواهد بود و معتقدم در حوزه آموزش، بانوان در کشور بسیار موثر بوده اند.
رئیس اداره آموزش و مشارکت های مردمی اداره محیط زیست هرمزگان ادامه داد: در قانون اساسی جمهوری اسلامی به کرامت و شخصیت انسان، اعم از زن و مرد توجه جدی شده، تا آنجا که در بند ۶ اصل دوم این قانون، ایمان به کرامت و ارزش والای انسانی و آزادی توأم با مسئولیت او در برابر خداوند به عنوان یکی از پایه‌های نظام جمهوری اسلامی شمرده شده است.
عابدینی با تاکید بر اینکه این توجه و اهتمام در مورد زنان، دو چندان شده و این قانون در موارد متعددی بر پاسداشت شخصیت انسانی زن و زمینه‌سازی برای رشد شخصیت او تأکید کرده است، اضافه کرد: در اصل بیست و یکم قانون اساسی نیز می‌خوانیم: دولت موظف است حقوق زن را در تمام جهات با رعایت موازین اسلامی تضمین نماید و خوشبختانه در حال حاضر بانوان در عرصه های مختلف علمی، سیاسی، آموزشی، ورزشی، مشارکتی، پزشکی، مهندسی، خلبانی و … حضور فعال دارند و امیدواریم با توجه به مسئولیت پذیری این قشر شاهد رشد بیشتر حضور زنان در عرصه های مختلف و پست های مدیریتی باشیم.
وی بیان داشت: بانوان با حس مسئولیت پذیری، نظم و دقت بالای خود می‌توانند هر مسولیتی که به آنها سپرده می شود به بهترین شکل ممکن انجام دهند. در حفظ تالابهای استان تعاونیها و سازمان های مردم نهادی که مدیریت آنها با بانوان بوده، بسیار فعال و موثر بوده است.
رئیس اداره آموزش و مشارکت های مردمی اداره محیط زیست هرمزگان گفت: زنان می توانند پرورش دهنده و تربیت کننده نسل های دوستدار محیط زیست باشند و در شرایط کنونی که جهان دستخوش تغییرات اقلیمی و تنوع آب و هوایی است، زنان یکی از ارکان اصلی حفظ، نگهداری و توسعه محیط زیست بوده و محور توسعه اجتماعی و اقتصادی هستند
او ادامه داد: از آنجایی که دامان مادر اولین مدرسه‌ای است که هر کودک، علاوه بر الفبای عشق، با خوب و بد زندگی آشنا می‌شود، پس مبالغه نیست که بگوییم زنان می‌توانند در حفظ محیط زیست و آموزش و به نسل آینده بسیار موثر باشند زیرا که دامنه تأثیرگذاری آنها کل اجتماع را در بر خواهد گرفت. بنابراین بجاست که به فعالیت‌های محیط‌زیستی آنان توجه ویژه شود.
وی تاکید کرد: زنی که در کنار توجه به تعالی شخصیت وجودی خود، ضمن ایفای نقش مادری و همسری در اجتماع نیز حضوری فعال و بر محور ارزش‌های انسانی و اسلامی دارد و می‌تواند به خوبی در سرنوشت کشورش دخیل باشد.
عابدینی عنوان کرد: زنی مورد نظر اسلام است که بتواند شاخصه‌های مختلف را در عین اینکه فرزندپروری و همسرداری را انجام دهد از جنبه‌های علمی، حضور اجتماعی به شکل صحیح، بینش و بصیرت، قدرت تربیت، شجاعت را داشته باشد.