سامانه تامین آب بندرعباس، مرکز استان را از بحران جدی نجات داد/ برنامه بلند مدت آبفا، شیرین سازی آب دریاست نه تکیه بر منابع سطحی و زیر سطحی/ بیش از نیمی از جمعیت هرمزگان تابستان بدون تنش را تجربه می کنند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان در تشریح وضعیت آب استان به مجموعه اقداماتی اشاره کرد که علیرغم حاکم شدن خشکسالی و تحت تاثیر قرار دادن منابع سطحی و زیر سطحی، بیش از ۵۰ درصد جمعیت هرمزگان تابستان بدون تنشی را سپری خواهند کرد. به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون و به نقل از  روابط […]

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان در تشریح وضعیت آب استان به مجموعه اقداماتی اشاره کرد که علیرغم حاکم شدن خشکسالی و تحت تاثیر قرار دادن منابع سطحی و زیر سطحی، بیش از ۵۰ درصد جمعیت هرمزگان تابستان بدون تنشی را سپری خواهند کرد.
به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون و به نقل از  روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب هرمزگان، امین قصمی در نشست خبری به مناسبت هفته صرفه جویی، دلیل عدم مواجهه این میزان از جمعیت هرمزگان از تنش آبی را ظرفیت سازی تولید آب پایدار از طریق احداث آب شیرین کن ها عنوان کرد و افزود: به دلیل خشکسالی، بندرعباس به عنوان تنها مرکز استانی شناخته می شود که از سوی وزارت نیرو به دلیل استفاده از منابع سطحی در سال های گذشته، با حساسیت بالا به آن نگاه می شود که خوشبختانه با مجموع اقدامات انجام شده، عمده نیاز آن بجای آب های سطحی از طریق شیرین سازی آب دریا تامین می شود.
به گفته وی، شهر بندرعباس، بندر خمیر و روستاهای تحت پوشش با جمعیتی حدود یک میلیون نفر از منابع تولیدی آب شیرین کن یک میلیون متر مکعبی و یکصد هزار متر مکعبی تامین می شوند که باعث شده در بحبوحه خشکسالی، منابع پایدار تولید آب برای بیش از نیمی از جمعیت هرمزگان داشته باشیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان از افتتاح سامانه تامین آب بندرعباس که با دستور رئیس جمهور در بهار امسال افتتاح شد، به عنوان پروژه نجات بندرعباس از تنش و بحران جدی آب یاد کرد و افزود: این پروژه شامل افتتاح فاز سوم آب شیرین کن یکصد هزار متر مکعبی، ۳۳ کیلومتر خط انتقال و بازسازی مخزن ۳۰ هزار متر مکعبی بندرعباس بود که اگر به سرانجام نمی رسید، شاهد چالش و بحران جدی برای مرکز استان بودیم.
وی افزود: استفاده از ظرفیت آب شیرین کن ها به عنوان یک راهبرد در دستور کار شرکت آب و فاضلاب هرمزگان است که توانسته در میانه بحران خشکسالی تامین کننده نیاز آبی مردم باشد.
قصمی جمع آوری روان آب ها را استراتژی خوبی دانست و در عین حال تصریح کرد، به اعتقاد من این آب باید در بخش کشاورزی و صنعت مورد استفاده قرار گیرد به همین خاطر تمرکز ما بر ظرفیت سازی از طریق شیرین سازی آب دریاست که توانسته در سالی که آب های سطحی و زیر سطحی به دلیل خشکسالی به پائین ترین حد ممکن برسد، ظرفیت تامین آب پایدار از طریق شیرین سازی آب دریا داشته باشیم.

 

یش از دو هزار لیتر بر ثانیه کمبود آب داریم / تامین نیاز ۲۰۰ روستا از طریق آبرسانی سیار/ رعایت صرفه جویی نقش زیادی در پایداری آب دارد
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان گفت: ۲۰۰ روستا با جمعیتی بالغ بر ۵۷ هزار نفر به دلیل از دست رفتن منابع محلی تامین آب مورد نیازشان با تنش مواجه هستند که از طریق آبرسانی سیار تامین و جبران می شود.
به گفته قصمی، به دلیل از دست رفتن منابع آبی ناشی از کم بارشی چاره ای جز آبرسانی سیار نداریم که در تلاش هستیم با افزایش ناوگان، آبرسانی سیار را را برای گذر از بحران تقویت کنیم.
وی از کمبود دو هزار و ۴۰۰ لیتر بر ثانیه آب شرب در هرمزگان خبر داد و گفت: هشت هزار و ۲۰۰ لیتر بر ثانیه نیاز آبی هرمزگان است که در حال حاضر ظرفیت موجود ما پنج هزار و ۸۰۰ لیتر بر ثانیه است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان همچنین ادامه داد، از ۱۰۰ درصد نیاز آبی استان هرمزگان، ۴۳ درصد از طریق چاه ها، ۴۵ درصد آب شیرین کن ها و ۱۲ درصد از طریق سدها تامین می شود.
وی به اقدامات پیش روی آب و فاضلاب اشاره کرد و افزود: آبفا برای ظرفیت سازی، لحظه ای تعلل نکرده و هر آنچه برای تامین آب مشترکین نیاز بوده، برنامه ریزی کرده که در ماه های آتی شاهد به بار نشستن این اقدامات خواهیم بود.
◽مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان ادامه داد، همزمان با بازگشایی معابر شرکت آب و فاضلاب هرمزگان نیز عملیات اجرای شبکه فاضلاب را در دستور کار خود قرار خواهد داد.
وی همچنین به هفته صرفه جویی اشاره کرد و افزود: رعایت صرفه جویی و مصرف بهینه، نقش زیادی در پایداری آب دارد که از مشترکین می خواهیم در این زمینه همکاری های لازم را با شرکت آب و فاضلاب داشته باشند.
به گفته قصمی، رعایت صرفه جویی در زمان اوج مصرف بویژه ساعات ظهر کمک زیادی به پایداری آب مشترکین خواهد کرد.

 

چند پروژه بزرگ در شهرستان های هرمزگان به بار می نشیند/برنامه ریزی برای تامین آب رویدر و کهورستان از آب شیرین کن یک میلیون متر مکعبی/ بازسازی و بهسازی سامانه توزیع آب قشم با اعتبار ۱۲۰۰ میلیارد ریال/ بهره مندی بیش از ۱۰۰ روستا از آب پایدار تا پایان سال
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان گفت: یکی از گام های مهم و اساسی آب و فاضلاب طی ماه های آینده در شهرستان میناب به بار خواهد نشست و مردم شهر میناب و روستاهای متصل به آن از طریق سد سرنی نیاز آبی شان تامین خواهد شد. وی افزود: در حال حاضر نیاز آبی این مناطق از منابع زیر زمینی تامین می شود که با این اقدام برداشت آب از چاه ها کاهش و باعث تقویت منابع زیر زمینی برای مصارف کشاورزی خواهد شد.
قصمی تصریح کرد: در این راستا چهار کیلومتر خط انتقال احداث، یک باب ایستگاه پمپاژ و یک باب مخزن ۱۰ هزار متر مکعبی نیز در دست اجراست؛ با تکمیل این سامانه جمعیتی بالغ بر ۱۳۱ هزار نفر از آب شرب پایدار بهره مند می شوند.
وی همچنین از اجرای خط انتقال آب به شهر رویدر در شهرستان خمیر اشاره کرد و افزود: این پروژه امسال به بهره برداری خواهد رسید و در گام بعدی آب مورد نیاز رویدر و کهورستان از طریق آب شیرین کن یک میلیون متر مکعبی تامین خواهد شد.
قصمی به اقدامات در دستور کار آبفا در شهرستان قشم اشاره کرد و افزود: از زمان یکپارچه سازی شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی بازسازی و بهسازی سامانه توزیع آب قشم با اعتباری بالغ بر ۱۲۰۰ میلیارد ریال نیز در دستور کار قرار گرفت.
◽مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان ادامه داد، درصدد هستیم آب قشم از طریق شش زون مستقل تامین کنیم که با این اقدام کمبودهای فعلی آب روستاهای قشم مرتفع خواهد شد.
همچنین بهره برداری از ۷ مجتمع روستایی با تحت پوشش قرار دادن بیش از ۱۰۰ روستا از جمله پروژه هایی است که مدیرعامل آب و فاضلاب هرمزگان پیش بینی کرد امسال به اتمام برسد.

 

پیش بینی ۳۶ ماهه برای انتقال پساب تصفیه خانه فاضلاب بندرعباس به صنایع غرب / ۲۰۰ کیلومتر از شبکه فاضلاب بافت فرسوده بندرعباس با بازگشایی معابر عملیاتی می شود/ تلاش استاندار برای تحقق انتقال پساب به صنایع غرب بندرعباس
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان گفت: یکی از خواسته های عمومی پایان دادن به انتقال پساب تصفیه خانه فاضلاب بندرعباس به محیط دریاست که با تلاش استاندار هرمزگان زمینه انتقال این پساب به صنایع غرب فراهم شده و بزودی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.
به گفته قصمی، شرکت زیرساخت متشکل از صنایع بزرگ واقع در غرب بندرعباس متقاضی پساب تصفیه خانه فاضلاب شهر بندرعباس هستند که با انجام تعهد ۷ شرکت عضو قرار است طی ۳۶ ماه به پایان برسد.
وی همچنین به اجرای شبکه فاضلاب در بافت فرسوده اشاره کرد و افزود: ۲۰۰ کیلومتر از شبکه فاضلاب شهر بندرعباس باقی مانده است که همگی آن واقع در بافت فرسوده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب هرمزگان ادامه داد، همزمان با بازگشایی معابر شرکت آب و فاضلاب هرمزگان نیز عملیات اجرای شبکه فاضلاب را در دستور کار خود قرار خواهد داد.

6239387 532

 

(مهسا پارسا)