پ. فروردین ۳ام, ۱۴۰۲

سخنرانی مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان در نمازجمعه شهر ستان بشاگرد

1 دقیقه خوانده شده

درادامه این سفر یک روز مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان به شهرستان بشاگرد ، وی از برخی از مناطق حفاظت شده آن شهر ستان بازدید کرد

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون

طی سفریک روز مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان  به شهر ستان  بشاگرد  ، وی با حضور در مسجد جامع آن شهر ستان  در  نمازجمعه به سخنرانی پرداخت . در این مراسم معاون فرماندار شهر ستان بشاگرد و مسئولین حضور داشتند .

وی در ابتدای سخنان روز تربیت بدنی و ورزش  را تبریک گفت .

همانطور که می دانیم اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران  مختص به مسئله محیط زیست می باشد وتک تک افراد جامعه برای حفاظت  از محیط زیست برای خود و آیندگان مکلف شده اند . در مسئله محیط زیست  برای ما کلیه افراد جامعه ، مسئولین می بایست در کنار هم برای داشتن محیط زیستی  پویا و شاداب تلاش نمایند زیرا این مهم مسئله ای فرامنطقه ای می باشد .

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی، در نامه‌ای به رؤسای قوا، سیاست‌های کلی محیط زیست را ابلاغ کردند.

ایجاد نظام یکپارچه‌ی ملی محیط زیست، مدیریت هماهنگ و نظام‌مند منابع حیاتی، جرم‌انگاری تخریب محیط زیست، تهیه‌ی اطلس زیست‌بوم کشور، تقویت دیپلماسی محیط زیست، گسترش اقتصاد سبز و نهادینه‌سازی فرهنگ و اخلاق زیست‌محیطی از جمله محورهای ابلاغیه‌ی رهبر معظم انقلاب اسلامی است.  سیاست های ابلاغی محیط زیست در ۱۵ بند می باشد .

وفادار در بخش دیگر سخنان خود به حقوق شهروندی که در  ۲۲ بند می باشد اشاره کرد .

این منشور شامل موارد متعدد است که بند ۱۱۲ تا ۱۱۵ این منشور مستقیم به محیط زیست ارتباط دارد . “ماده ی اول با محوریت اصل ۵۰ قانون اساسی است ، ماده ی دوم مربوط به عناصر حیاتی سالم و ماده ی سوم به ارزیابی زیست محیطی ،مثل جلوگیری از انواع آلودگی ها ارتباط دارد .

در یک جامعه آنچه مسلم است پیشگیری بهتر از درمان می باشد وبرای پیشگیری و پیگیری در مسائل محیط زیست ، آموزش زیست محیطی یکی از مهمترین و اساسی ترین اقدامات می باشد . که خوشبختانه در استان هرمزگان اقدامات شایسته ای برای آموزش  که جامعه هدف می باشند  ، از گذشته تا به امروز در حال انجام وپیگیری مستقیم از سوی این اداره کل می باشد . که از جمله می توان به طرح یک ساعت با محیط بان اشاره کرد . که با حضور محیط بانان در مدارس انجام می پذیرد و دانش آموزان با مسائل مختلف زیست محیطی در هر دوره آشنا می شوند . از دیگر اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست ورود مسائل زیست محیطی به کتب درسی دانش آموزان می باشد .

وی در بخش دوم سخنان خود به اهمیت مدیریت سبز  و اشتغال سبز اشاره کرد .
اهمیت موضوع اقتصاد سبز به قدری است که در دستور کار برنامه‌‌ی محیط زیست سازمان ملل قرار گرفته و بسیاری از کشورها با تبعیت از الگوی اقتصاد سبز به سمت سبز کردن مشاغل گام برداشته‌اند. اقتصاد سبز گونه‌ای از اقتصاد است که می‌تواند کیفیت بالاتری از زندگی را در چارچوب محدودیت‌های زیست بوم سیاره زمین در اختیار همگان قرار دهد؛ چنین اقتصادی از یکسو رفاه و سلامتی را در جامعه انسانی ارتقاء می‌دهد و از سوی دیگر خطرات زیست محیطی را کاهش می‌دهد

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان در جمع نمازگزاران ایمانی شهر ستان بشاگرد  به پتاسیل زیست محیطی شهر ستان بشاگرد  از جمله زیستگاه خرس سیاه  پرداخت وی افزود : همانطور که می دانیم کوه‌های بشاگرد و استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان محل زیست این جانور است.
وی گفت:با همکاری دوستداران طبیعت جلوی شکار بی رویه بز کوهی گرفته می‌شود.
مدیر کل محیط زیست هرمزگان از کمبود محیط بان در هرمزگان خبر داد .

 

وی در سخنان پایانی خود به نقش مهم اجزای یک اکوسیستم در طبیعت پرداخت . وی ادامه داد: حیات وحش یکی از حلقه های مهم یک اکوسیستم می باشد که با حذف آن دیگر حلقه های این زنجیره ، در معرض    اسیب جدی  و نابودی   قرار خواهند گرفت .

ما ازتلاش های جوامع محلی و تشکل زیست محیطی وفعال شهرستان بشاگرد  که همیشه در بحث های زیست محیطی پیشرو بوده اند تقدیر نموده وامیدواریم که با تلاش وکوشش وهمبستگی بتوانیم در داشتن یک محیط زیست سالم برای خود و آیندگان گامهای موثری برداریم .

در ادامه سفریک روزه مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان وی با پرسنل اداره حفاظت محیط زیست آن شهرستان دیدار وبه گفتگو پرداخت.

گفتنی است : در این سفر ، فرمانده یگان ، رئیس اداره حراست ، و روابط عمومی این اداره کل حضور فعال داشتند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *