طرح دارویار دست محتکران و قاچاقچیان را از دارو کوتاه کرد

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: طرح دارویار برای جلوگیری از قاچاق داروست و از بهترین روش‌های پرداخت منصفانه یارانه دارو به مردم کشور است. دکتر فرشید فر گفت: در واقع این طرح برای تأمین منافع بیماران بدون افزایش قیمت برنامه‌ریزی‌شده است همچنین از مزیت‌های اجرای […]

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: طرح دارویار برای جلوگیری از قاچاق داروست و از بهترین روش‌های پرداخت منصفانه یارانه دارو به مردم کشور است.

دکتر فرشید فر گفت: در واقع این طرح برای تأمین منافع بیماران بدون افزایش قیمت برنامه‌ریزی‌شده است همچنین از مزیت‌های اجرای دیگراین طرح می توان اصلاح الگوی مصرف دارو، عدم‌ تغییر پرداخت از جیب بیماران، حمایت ویژه از دارو‌های مصرفی بیماران خاص و توزیع یارانه دارو متناسب با نیاز بیماران، اجرای بیمه همگانی سلامت برای افراد فاقد بیمه نام برد.

فرشیدفر  تصریح کرد: قبل از اجرای طرح دارویار، تخصیص ارز دولتی به دارو و تفاوت قیمت آن با بازار آزاد باعث سوءاستفاده محتکران و قاچاقچیان شده بود که به همین خاطر علاوه برافزایش قیمت‌ها ،با کمبود شماری  از اقلام دارویی مواجهه بودیم.

وی ادامه داد: در این طرح علی‌رغم افزایش قیمت دارو به‌هیچ‌عنوان پرداختی بیماران که با نسخه پزشک به داروخانه‌ها مراجعه می‌کنند افزایش نخواهد یافت بلکه در پاره‌ای از موارد کاهش خواهد یافت، چراکه این افزایش قیمت‌ها توسط بیمه‌ها جبران می‌شود نه بیماران.

به گفته دکتر فرشید فر، پرداخت از جیب مردم در گروه‌های دارویی مختلف پس از اجرای این طرح برای داروهایی که در حال حاضر تحت پوشش بیمه هستند بدون تغییر بوده و در برخی اقلام کاهشی خواهد بود و برای داروهایی که تحت پوشش بیمه نبودند برای ۳۶۶ قلم از این داروها پوشش بیمه‌ای به‌گونه‌ای تعیین شد که مبلغ پرداختی بیماران برای تهیه این داروها پس از اجرای طرح نسبت به قبل از اجرای آن ثابت باشد. همچنین ۱۱۹ قلم داروی بدون نسخه نیز تحت پوشش بیمه قرار گرفته است.

معاون غذا و دارو با عنوان اینکه در این طرح سه دهک اول جامعه به صورت خودبه خود تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند گفت:  به منظور بهرمندی از یارانه دارو تمام افرادی که تحت پوشش بیمه ها نیستند در اسرع وقت تحت پوشش بیمه سلامت قرار گیرند.

فرشید فر خاطر نشان کرد فعال شدن نسخه های الکترونیکی در اجرای طرح بسیار حائز اهمیت است که لازم است هر چه زودتر به صورت کامل در استان به انجام رسد.