علی آقامحمدی رییس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری: رفع مشکل تحریم فولاد و رسیدن به فرمول تولید کُک پس از دستور رهبری

رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری، با تبیین افق پیش‌روی صنعت نفت کشور، حل مشکل تحریم فولاد ایران و رسیدن به فرمول تولید کُک دستور رهبری بود.  علی آقا محمدی رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری، در آیین بهره برداری از پروژه های نفتی هرمزگان که با حضور جواد اوجی وزیرنفت، مهدی دوستی […]

رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری، با تبیین افق پیش‌روی صنعت نفت کشور، حل مشکل تحریم فولاد ایران و رسیدن به فرمول تولید کُک دستور رهبری بود.

 علی آقا محمدی رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری، در آیین بهره برداری از پروژه های نفتی هرمزگان که با حضور جواد اوجی وزیرنفت، مهدی دوستی استاندارهرمزگان، احمدمرادی و محمدآشوری نمایندگان مردم حوزه مرکزی استان در مجلس شورای اسلامی به همراه مدیران و پیمانکاران نفت و انرژی استان و کشور، عصر چهارمین روز از دهه مبارک فجر در سالن پالایشگاه نفت برگزارشد، اظهارداشت: تولید کُک سوزنی را به پالایشگاه‌های شازند و اراک سپردیم و تولید کک اسفنجی نیز به عنوان ماموریتِ پالایشگاه نفت بندرعباس تعریف شد که با تلاش متخصصان داخلی و شرکت‌های دانش‌بنیان امروز شاهد آغاز عملیات اجرایی طرح تولید کک اسفنجی در بندرعباس بودیم. آقامحمدی تاکید‌کرد: اینکه  این سطح از تکنولوژی به داخل منتقل شده است مسئله‌ی بسیار مهمی است چرا که پیش‌تر وقتی برای اولین بار تولید کک اسفنجی یا الکترود گرافیکی مطرح شد کسی جرات نمی‌کرد قولی برای تولید دهد اما امروز شرکت‌ها و پژوهشگاه‌های وزارت نفت به راحتی از تولید این محصولات سخن به میان می‌آورند. وی عنوان‌کرد: خوشبختانه موفقیت‌ها در این طرح‌ها نشان داد که ما توانایی و دانش تامین نیازهای خود را داریم و باید سود طرح‌های نفتی خود را به سمت پژوهش، توسعه و نوآوری حرکت دهیم و در این باره الزام ایجاد کنیم‌. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، خاطرنشان‌کرد: ما ظرفیت تولید نفت در کشور را تا حدود ۷.۴ میلیون بشکه داریم و ملزم هستیم که به این میزان تولید کنیم چرا که امروز نمی‌توان سخن از ۳ میلیون و ۴ میلیون به میان آورد چراکه کشورها در حال توسعه‌ی تولید خود هستند در بحث نیاز به گاز باید ظرفیت خود را به حداکثر تولید برسانیم و در رقابت با رقبا پیش بیفتیم. گفتنی است در این آیین علاوه بر بهره برداری وبیناری پایانه صادراتی فرآورده‌های نفتی  بندرعباس و پل شریفی جاسک، میادین نفتی اسفند و سیوند وارد مدار تولید نفت شدند تا ظرفیت تولید نفت ایران ۱۶هزار بشکه افزایش یابد همچنین قرارداد توسعه میدان گازی کیش نیز منعقد و تفاهم نامه همکاری وزارت نفت با استانداری هرمزگان موضوع آبخیزداری امضا شد. پیش از آیین نیز کارخانه تولید و ذخیره سازی قیر نفت جی به بهره برداری رسید و عملیات اجرایی طرح ملی ارتقاء کیفیت فراورده های نفتی سنگین پالایشگاه نفت بندرعباس آغازشد.